Yurt Dışından Getirilen Telefonların imei kaydı nasıl yapılır? Pasaport üzerinden Yurt Dışından Getirilen Telefonlar Nasıl Kaydedilir? İnternet’ten (E-Devlet) Cep Telefonu IMEI Kaydı Nasıl Yapılır? Pasaporta Telefon İşletme işlemleri nelerdir?

Her yıl yeni modelleri çıkan akıllı telefonlar ya yüksek fiyatı yada ülkemize geç gelmesi nedeniyle bu akıllı telefonları yurt dışına gitme imkanı bulanlar tarafından yurt dışından temin edebilmektedir. tabi ki yurt dışından getirilen cihazların imei üzerinden kayıt işlemlerinin yapılması gerekiyor. İşte bizde sizlere Yurt Dışından Getirilen Telefonlar Nasıl Kaydedilir? detaylı olarak anlatacağız.

Telefon imei kayıt şartları nelerdir?

  • Yurt dışından getirilen telefon 120 gün boyunca kayıt ettirilmeden kullanılabilir.
  • Cihazı bir pasaport üzerinden imei numarası kullanılarak kayıt edilir.
  • Cihazın kaydedileceği pasaport 2 yıldır üzerinde hiç bir telefon kaydı yapılmamış olmalıdır.
  • Kayıt için kullanılacak pasaport 120 günü geçmemek şartı ile yurt içine giriş yapmış olmalı.
  • Giriş mührü belirgin olmalıdır. Mühür yoksa veya okunmuyorsa Emniyet Müdürlüğünden giriş tarihiyle ilgili belge alınmalıdır.

Cep Telefonu imei kaydı nasıl yapılır?

Eskiden Operatör bayilerine giderek yaptığımız Cep Telefonu imei kayıt işlemlerini artık İnternet üzerinden yapabiliyoruz şimdi gelelim yapacağınız işlemlere…

1. E-Devlet Şifresinin alınması

Öncelikle işlemlerimizi E-Devlet üzerinden yapacağımız için, E-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Eğer E-Devlet şifreniz yoksa kimlik fotokopiniz ile birlikte en yakın PTT şubesine giderek E-Devlet şifrenizin bulunduğu zarfı alabilirsiniz

2. imei kodu ile harcın ödenmesi

Öncelikle Telefonunuzdan *#06# tuşlayarak çıkan imei kodunu eksiz olarak bir yere no edin. Bu not ile birlikte 2017 itibari ile 149,20TL olan Cep telefonu kayıt harcını bir vergi dairesine veya herhangi bir bankaya giderek ya da aşağıda İnternet üzeri ödeyebilirsiniz.

İnternet üzerinden cep telefonu imei kayıt harcını ödemek için tıklayın.

3. E-Devlet üzerinden imei kaydedilmesi

Adım 1: E-Devlet‘e giriş yaptıktan sonra Hizmetler bölümünde ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu altında IMEI Kaydet bağlantısına tıklayın.

Yurt Dışından Getirilen Telefonların imei kaydı nasıl yapılır?

  1. Yurda giriş tarihiniz üzerinden 120 günden fazla zaman geçmemiş olmalıdır.
  2. Eğer İnternet bankacılığı kullanmıyor iseniz; harç bedeli vergi dairelerine ya da Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen bankalara, T.C. Kimlik numaranız belirtilerek yatırılmış olmalıdır.
  3. Eğer İnternet bankacılığı müşterisi iseniz, sisteme entegre bankaların İnternet şubelerini kullanarak ödeme yapabilirsiniz. Bunun için başvurunuzun bir sonraki aşamasında karşınıza çıkacak olan listeden bir banka seçerek ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.
  4. IMEI numaranızı, cihazınızın numara çevirme ekranına *#06# yazarak öğrenebilirsiniz.
  5. Kayıt işlemleri telefonunuzda *#06# tuşlandığında ekranda görülen IMEI numarası ile yapılmaktadır. Yanlış IMEI ile yapılan kayıtların iptali veya düzeltilmesi mevzuat gereği mümkün değildir.

Adım 2: Yukarıdaki uyarıları okuduktan sonra Devam Et butonun tıklayarak sonraki sayfaya geçin.
Yurt Dışından Getirilen Telefonların imei kaydı nasıl yapılır?
Adım 3: Yukarıdaki resimde olduğu gibi gerekli yerleri kendinize uygun şekilde eksiksiz doldurun ve son olarak Devam Et butonuna tıklayarak işlemlere devam edin. Ödemeniz kayda geçmiş ise yeniş açılan ekranda “Gelir İdaresi Başkanlığından ödemenizin onayı alınmıştır. Başvuru işlemine devam edebilirsiniz.” uyarısı görünür ve tekrar bilgilerinizi kontrol etmenizi ister. Onayla tuşuna basınız. İşlemin yapıldığını belirtir ve bir başvuru numarası verir. Bir yere bu numarayı not ediniz.

Ödemesi yapılmış ve sistemde gözükmesi ile beraber Cep telefonunuz 12 saat içinde kayıt işlemleri yapılmış olacaktır. Ödeme yaptıktan sonra Ödemenin sistemde gözükmesi 24 saate kadar sürebilmektedir.

  18 Yaşından küçüklerin telefon kaydı

18 yaşından küçüklerin pasaportu üzerinden imei kaydı yapılabilir. IMEI kaydı için yukarıdaki başvuru formunda Başvuru türü kısmında “Çocuğumun bilgileri ile başvuru yapacağım.” seçeneğini seçmeniz gerekiyor.

  Telefon kaydı sorgulama

Cihaz kayıt sonrasında, turkiye.gov.tr/imei-sorgulama adresinden herhangi bir cihazın kayıt durumu öğrenilebilir. “IMEI numarası abone kayıt merkezince geçici olarak kayıt altına alınmış olup Kurum tarafından evrakları kontrol aşamasındadır” şeklinde bir mesaj yer alır. İşlemler tam ve sorunsuz ise “IMEI numarası kayıtlı” mesajı gelir.

IMEI adresinizin kayıtı olup olmadığını öğrenmek için tıklayın.

  IMEI Adresi değişen Telefonun kaydı nasıl yapılır?

Telefonunuzda parça değişimi veya tamir sonrası ana kartının değiştirilmesi sonucunda IMEI değişim işlemi yapılabilir. e-Devlet üzerinden değişim belgesinin yüklenmesi gerekmektedir. Değişim başvurusunun cihazı kayıt altına aldıran kişi tarafından yapılması ve değişimi istenen IMEI’lerin her ikisinin de aynı marka cihaza ait olması gerekmektedir. Değişim belgesinin antetli kağıt olması veya firma kaşesini içermesi; değişimi yapan firmanın adı/ünvanı ile adresi veya telefonunu içermesi; değişim işleminin arıza nedeniyle yapıldığına dair bilginin bulunması ve değişimi yapılan eski ve yeni IMEI numaralarının bulunması gerekmektedir. Eski IMEI numarası kapatılıp yerine yeni IMEI numarası aktifleştirilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin