Wordpress

WordPress Tablo Ön Ekini Değiştirmek, WordPress Veritabanı tablosu ön eklerini değiştirmek, Veri tabanı öne ekini güvenli bir şekilde değiştirme, WordPress güvenlik önlemleri

WordPress Tablo Ön Ekini Değiştirmek

Merhaba değerli İdeal Kaynak misafiri, bu yazıda WordPress Tablo Ön Ekini Değiştirmek için neler yapacağınızı ve bunu güvenli bir şekilde nasıl gerçekleştireceğinizi anlatacağız. Bu yazıyı okuyorsanız, sizde WordPress sitenizi ilk kurarken, Veri tabanı ön ekini varsayılan halde yani “wp_” şeklinde bırakarak devam ettiniz, diye tahmin ediyorum.

Tahminimce ilk defa wordpress site işine girenler, WordPress ‘in Veri tabanı tablo ön ekini (bilgi sahibi olmadıkları için) varsayılan  “wp_” şeklinde bırakmaktadır. buda bir güvenlik riski teşkil etmektedir. Saldırganlar bir siteye saldırırken bu tablo ön ekinden yararlanabilmektedir. Ayrıca aynı veri tabanına birden fazla site eklemek içinde veri tabanı ön eklerini farklı kullanmak gerekiyor.

WordPress Tablo Ön ekini Değiştirmek işlemlerini 2 ayrı şekilde ve adım adım anlatacağız kolay gelsin…

1. Mevcut Veri tabanını yedekleme

Web sitemizde önemli değişiklikler yapmadan önce WordPress veri tabanı yedekleme yapmak gerekiyor, çünkü elinizde ihtiyaç duyduğunuzda geri dönebileceğiniz bir yedek olmadığında, işleriniz çok zor olabilir ve büyük sıkıntılar çekebilirsiniz. Veri tabanınızın yedeğini sitenizin yönetim panelinden (cpanel, plesk, directadmin…) phpMyAdmin ‘i kullanarak yedek alabilirsiniz.

2. wp-config.php Dosyasını Düzenleme

WordPress web sitemizin ilk kurulumunu yaptıktan sonra, sitenizin sunucudaki ana dizininde wp-config.php adlı sunucu ve veritabanı bilgilerini kayıtlı olduğu bir dosya vardır. bu dosyada bulunan “$table_prefix = ‘wp_’;” kısmını planladığınız yeni ön ek ile değiştirin.

Örneğin:”$table_prefix = ‘wp_a123456’;” tekrar sitenizin ana dizinine atmanız gerekiyor. bu işlemleri panelinizdeki dosya yöneticisi veya bir ftp programı ile yapabilirsiniz. örneğin filezilla. tabi dosyayı bilgisayarınıza indirip düzenledikten sonra sunucuya atmalısınız.

3. Kolay yol: eklenti kullanarak tablo ön ekini değiştirme

Öncelikle kolay yolu en başa aldık, belki aşağıda anlatacağımız işlemler size karmaşık veya zor gelebilir. Onun için bu işi yapan bir eklentiyi size önereceğim ki kendimde kullandım ve başarıyla işini yaptı.

Eklentinin adı, Change DB Prefix buradan indirip sitenize ftp ile atabilir yada WordPress Paneli / Yeni Ekle yolunu takip ederek Change DB Prefix aratın ve yükleyin. Eklentiyi kurduktan sonra WordPress Paneli / Ayarlar / Change DB Prefix yolunu takip ederek eklentiyi açın.

Wordpress Tablo Ön Ekini Değiştirmek
Existing Prefix: kısmına şu anki veri tabanı öne ekini yazıyoruz. New Prefix: kısmında yeni ön ekinizi yazın ve Save Changes butonuna tıklayın.


Veri tabanındaki tablo ön ekini elle değiştirme

1. Host ‘unuzun Cpanel ‘ine gidin. Databases(Veritabanları) bölümünden phpMyAdmin ‘i açın.
Wordpress Tablo Önekini Değiştirmek
2. phpMyAdmin de veri tabanınıza tıklayın. Yapı sekmesinde Tümü seç diyerek tüm tabloları seçin (başında wp_ olmayan tabloların işaretini kaldırın). Tümünü işaretle ‘nin sağındaki listeden “Tablo ön ekini değiştir” tıklayın.
Wordpress Tablo Ön Ekini Değiştirmek3. Açılan pencerede ilk kutucuğa var olan ön eki yazın. örneğin: “wp_” alt kutucuğada yeni ön eki yazın. ve Devam butonuna tıklayın.

>>Extra bilgi: Tablo ön eklerini bir SQL sorgusu ile değiştirmek için gerekli kod:

RENAME table 'wp_commentmeta' TO 'wp_a123456_commentmeta';
RENAME table 'wp_comments' TO 'wp_a123456_comments';
RENAME table 'wp_links' TO 'wp_a123456_links';
RENAME table 'wp_options' TO 'wp_a123456_options';
RENAME table 'wp_postmeta' TO 'wp_a123456_postmeta';
RENAME table 'wp_posts' TO 'wp_a123456_posts';
RENAME table 'wp_terms' TO 'wp_a123456_terms';
RENAME table 'wp_termmeta' TO 'wp_a123456_termmeta';
RENAME table 'wp_term_relationships' TO 'wp_a123456_term_relationships';
RENAME table 'wp_term_taxonomy' TO 'wp_a123456_term_taxonomy';
RENAME table 'wp_usermeta' TO 'wp_a123456_usermeta';
RENAME table 'wp_users' TO 'wp_a123456_users';

4. Options tablosunu düzenleme

SQL Sekmesine tıklayın. aşağıdaki kodda kırmızılı yeri değiştirdiğiniz ön ek ile değiştirin sonra açılan kutuya yapıştırın ve en aşağıdaki Git butonuna tıklayın.

SELECT * FROM 'wp_a123456_options' WHERE 'option_name' LIKE '%wp_%'

Çıkan sonuçlardaki wp_ ile başlayan yerleri yenisi ile değiştirip kaydedin.

5. UserMeta tablosunu düzenleme

SQL Sekmesine tıklayın. aşağıdaki kodda kırmızılı yeri değiştirdiğiniz ön ek ile değiştirin sonra açılan kutuya yapıştırın ve en aşağıdaki Git butonuna tıklayın.

SELECT * FROM 'wp_a123456_usermeta' WHERE 'meta_key' LIKE '%wp_%'

Çıkan sonuçlardaki wp_ ile başlayan yerleri yenisi ile değiştirip kaydedin.

NOT: Unutmayın sadece wp_ ile başlıyorsa değiştirin. Wordpress Tablo Ön Ekini Değiştirmek işlemleri bu kadardı umarım başarıyla yaparsınız.
.
Wordpress ile ilgili diğer yazılarımıza ve güvenlik önlemlerine buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin