Wordpress

WordPress category yazısını kaldırma, WordPress Linklerden category yazısını kaldırma, WordPress Kalıcı Bağlantılardan “category” yazısını kaldırma, Wordpress Linklerden Kategori Yazısını Kaldırma, Kategori Linklerinden “category” yazısını silmek

WordPress category yazısını kaldırma

WordPress’in ilk kurulum aşamasında yapılması gereken ayarlamalardan biri de link yapılarıdır. WordPress varsayılan olarak Kategori link yapısı “siteadı.com/category/genel” şeklindedir. Ancak bu kısım türkçe sitelerde SEO açısından sıkıntı olabilir. Bu durumda ya category yazısını kategori yapacağız, ya da category yazısını tamamen kaldıracağız.

category yazısını WordPress Panel > Ayarlar > Kalıcı bağlantılar > Kategori temeli kısmından kategori olarak değiştirebilirsiniz. category yazısını tamamen kaldırmak için ise wordpress te kodları değiştireceğimize, bir eklentiden yararlanacağız.

Buradan No Category Base (WPML) eklentisini indirip FTP ile host’unuza atıp, wp panelden etkinleştirebileceğiniz gibi; WP Panelden > Eklentiler > Yeni Ekle kısmından “No Category Base (WPML)” diye aratıp direk yükleyip etkinleştirebilirsiniz.

Wordpress category yazısını kaldırma

Eklentiyi kurup etkinleştirdikten sonra yapmanız gerek birşey yoktur. Bu eklenti ayrıca category ile gelen linkleri otomatik olarak kaldıracaktır.

YOAST SEO Kullananlar için category yazısını kaldırma

Eğer sizde WordPress web sitenizde Yoast SEO eklentisini kullanıyorsanız, herhangi bir eklenti kullanmadan küçük bir ayar ile category yazısını kaldırabilirsiniz.

Bunu için WordPress Paneli > SEO > Gelişmiş > KAlıcı bağlantılar > Adresleri değiştir yolunu takip edin. Kategori linkler için varsayılan uzantıyı kaldır (normal değer: /category/) kısmını Kaldır olarak değiştirin.

Son olarak site.com/category/kategori-adı/ ile gelen hitleri site.com/kategori-adı/ şeklinde yönlendirmek için aşağıdaki kodu .htaccess dosyanıza eklemeniz yeterlidir.

# BEGIN category yönlendirme
<IfModule mod_rewrite.c>
	RewriteEngine On
	RewriteBase /
	RewriteRule ^category/(.*)$ /$1 [L,R=301]
	RewriteRule ^kategori/(.*)$ /$1 [L,R=301]
</IfModule>
# END category yönlendirme

7 YORUMLAR

  1. Merhaba önceklikle yazınız için teşekkür ederim ilgili eklentiyi indirdim kurdum işime yaradı ancak kategorilerim site.com/haberler şeklinde çıkıyor ben site.com/haberler/ şeklinde çıkmasını istiyorum yani kategorinin sonun “/” nasıl koyarım ? yardımlarınız rica ediyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin