Windows10 güncelleme kapatma, bugün pek çok Windows10 kullanıcısının en çok ihtiyaç duyduğu işlemlerden birisidir. Zira Windows10’da güncellemelerin otomatik olarak açık bırakılması halinde kullanıcıların sistemleri fazlasıyla yorulmakta ve sürekli devam eden Windows10 güncelleme işlemleri internetin de yavaşlamasına neden olmaktadır. Bu nedenle Windows10 güncellemelerini otomatik olarak almak istemeyen kişilere adım adım neler yapmaları gerektiğinden bahsedebilmek mümkündür.

Windows10 Güncelleme Nasıl Kapatılır?

Windows10 güncelleme kapatma işlemi, 2 farklı yol üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Buna göre Windows10 işletim sistemi sahibi olan ve otomatik güncelleştirmeleri nasıl kapatabileceğini merak eden kişilere ilk olarak Windows’un tarifeli bağlantı seçeneğini tercih etmeleri önerilebilmektedir. Bunun için de ilk olarak Ayarlar’a girilmeli, Ağ ve İnternet seçilmeli ve arkasından da Gelişmiş Seçenekler’e basılmalıdır. Bu alanda yer alan ‘’Tarifeli Bağlantı’’ seçeneğinin aktif edilmesi halinde ise Windows10’da otomatik güncellemeleri kapatmak mümkün olmaktadır.

Bu işlem özellikle sınırlı hızı ya da düşük hızı olan internet kullanıcıları için büyük bir kurtarıcı olabilmektedir. Bu yöntemin uygulanması halinde kablosuz ağ ile internete bağlanan kullanıcıların daha fazla Windows10 otomatik güncelleme problemi yaşamayacakları söylenebilmektedir. Ancak internete kablosuz ağ bağlantısı ile değil de ethernet kablosu ile bağlanan bilgisayar kullanıcılarının bu yöntemi kullanmalarının herhangi bir çözüm getirmeyeceği de ek olarak belirtilebilmektedir. Bundan dolayı ethernet kablosu kullanarak internete bağlanan kullanıcıların aşağıda yer alan diğer yöntemi denemeleri tavsiye edilebilmektedir.

Windows10 güncelleme kapatma işleminin bir diğer yolu da ‘’Hizmetler’’ bölümü üzerinden güncellemeleri kapatmaktır. Bunun için de ilk olarak klavyede yer alan Windows + R tuşlarına basılmalı ve açılacak olan yeni pencerede de ‘’services.msc’’ yazılmalıdır. Daha sonra arama butonu ile ilgili aramanın yaptırılması halinde bilgisayar kullanıcılarının karşısına Windows Update adında yeni bir pencere açılacaktır. Bu alanda gözüken ‘’Windows Update Özellikleri (Yerel Bilgisayar)’’ menüsünde Başlangıç Türü’nü ‘’Elle’’ veya ‘’Otomatik’’ yerine ‘’Devre Dışı’’ yapmak gereklidir. Bu işlemden sonra bilgisayarın yeniden başlatılması halinde de problemin çözüldüğü görülebilmektedir.

Bahsedilen iki yöntemden istedikleri herhangi bir tanesini uygulayabilecek olan Windows10 kullanıcıları, bu sayede bilgisayarlarını yoran ve internetlerini yavaşlatan otomatik güncellemelerden kurtulabilmektedir. Windows10 güncelleme kapatma işlemleri ile her kullanıcının çok daha verimli bir bilgisayar tecrübesi yaşaması mümkün olabilmektedir.

6 YORUMLAR

  1. Çok işime yaradı teşekkür ederim. Nerdeyse sinir hastası olucaktım ya. Tam oyunun ortasındayken güncelleme geliyor ve bilgisayar kendiliğinden kapanıyor. Sayenizde kapattım ama.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin