Windows 10 Unutulan Kullanıcı Şifresini Sıfırlama

Windows 10 Unutulan Kullanıcı Şifresini Sıfırlama, Windows 10 Yerel Kullanıcı Hesabı Parolasını Sıfırlama, Windows 10, Windows 8.1, Windows 8 Açılış şifresi kırma, Windows şifremi unuttum nasıl açabilirim? Windows 10 giriş şifresi kaldırma

Merhaba değerli ziyaretçi bu yazıda sizlere Windows 10 Unutulan Kullanıcı Şifresini Sıfırlama yolunu anlatacağız. Bu adımları uygulayarak Unuttuğunuz Windows giriş şifresini Sisteme hiçbir zarar vermeden kaldırabilir veya değiştirebilirsiniz.

Windows 10 Unutulan Kullanıcı Şifresini Sıfırlama

Bu işlemler için bize lazım olan tek şey Bir Windows 10 yükleme diski veya Windows 10 yüklü bir USB bellek. Varsa Windows 10 veya 8 format DVD ‘sini bilgisayara takın veya Windows kurulum USB ‘sini bilgisayar takın. Ardından Bios menüsüne girip first boot device yani ilk yüklenecek aygıtı cd veya USB olarak seçtikten sonra f10 tuşu ile ayarları kaydedip çıkın.

Adım 1 Windows kurulum medyası takılı ise ve ilk yükleme aygıtı olarak belirtilmişse otomatik olarak başlar yada aşağıdaki gibi “CD ‘den veya DVD’ den önyükleme için bir tuşa basın” diye bir yazı çıkar bu anda hemen klavyeden bir tuşa basıp yükleme medyasını çalıştırmış olacaksınız.

Windows 10 Unutulan Kullanıcı Şifresini Sıfırlama

Adım 2 Windows kurulum disk’i açılınca aşağıdaki gibi bir kurulum penceresi gelecektir. Bu ekranda iken klavyenizden “Shift + F10” tuşlarına birlikte basın.

Windows 10 Unutulan Kullanıcı Şifresini Sıfırlama

Adım 3 Shift ve F10 tuşlarına birlikte bastıktan sonra siyah CMD ekranı açılacaktır. Buraya sırasıyla aşağıdaki resimdeki gibi aşağıdaki kodları teker teker girip her kodun sonunda ENTER tuşuna basın.

C:
cd windows\system32
move utilman.exe utilman.exe.bak
copy cmd.exe utilman.exe
wpeutil reboot

NOT: kodları harfler ve boşlukları oluğu gibi girmelisiniz.

Windows 10 Unutulan Kullanıcı Şifresini Sıfırlama
NOT2: C: komutu ve ardından cd windows\system32 kodu hata verirse. siyah pencereyi kapatıp tekrar Shift+F10 basıp bu sefer C: yerine ilk başta D: komutunu girip diğer komutları aynen girmeye devam edin.

Adım 4 wpeutil reboot komutundan sonra bilgisayar açılacaktır. (Yükleme cd’si veya USB ‘sini bilgisayardan çıkarın.) Artık burada aşağıdaki resimde işaretlediğim “Erişim kolaylığı” simgesine fare ile tıklayın. Böylece utilman olarak adlandırdığımız Siyah CMD ekranı açılacaktır.

Windows 10 Unutulan Kullanıcı Şifresini Sıfırlama

Adım 5 Açılan siyah ekrana sırası ile aşağıdaki komutları girin.

net user
net user idealkaynak.net *
start cmd.exe && taskkill /im utilman.exe

net user komutu ile hali hazırdaki kullanıcı adlarını listeliyoruz. çıkan sonuçlarda hangi kullanıcı şifresini sıfırlayacaksak tam adını bir yere not ediyoruz.

net user KullanıcıAdınız * komutu ile hangi kullanıcı adının parolasını değiştireceğimizi belirtiyoruz sonuna ise * yıldız işaretini koyup parola değiştireceğimizi belirtiyoruz. Bu komutu yazıp ENTER tuşuna bastıktan sonra sizden yeni parolayı soracaktır. Eğer yeni bir parola koyacaksanız yeni parolanızı girin, eğer parolayı kaldırmak istiyorsanız. boş bırakarak iki defa ENTER tuşuna basın.

Windows 10 Unutulan Kullanıcı Şifresini Sıfırlama

Adım 6 Tebrikler Windows açılış şifrenizi değiştirdiğiniz veya kaldırdınız. Şimdi orijinal utilman.exe dosyasını eski haline getirelim. siz isterseniz bu adımı yapmayabilirsiniz. Her zaman Erişim kolaylığı tuşu CMD olsun istiyorsanız bu şekilde bırakabilirsiniz.

Windows 10 Unutulan Kullanıcı Şifresini Sıfırlama

start cmd.exe && taskkill /im utilman.exe komutu ile utilman.exe yi kapatıp cmd.exe ‘yi açtık şimdi yeni açılan cmd.exe ekranına aşağıdaki komutları girip klavyeden Y tuşuna basıp ENTER ‘layın

move utilman.exe.bak utilman.exe
exit

Evet unuttuğumuz parolayı değiştirdik ve değiştirdiğimiz dosyaları da eski haline getirdik. exit komutunu girerek veya Çarpı X butonuna tıklayarak CMD penceresini kapatıp Kullanıcı adınıza tıklayıp Masaüstünüze giriş yapabilirsiniz.

Windows 10 açılış parolasını unuttum, windows 8 şifremi unuttum, Windows 10 şifremi unuttum nasıl açabilirim, Unutulan windows 10 şifresini öğrenme, Windows 10 şifre kırma programsız, Windows 10 şifre kırma programı usb

2 YORUMLAR

  1. Çok teşekkür ederim. Uzun zamandır bilgisayar başına geçmediğim için şifremi unutmuştum. Formata o kadar para vermekten kurtardınız beni 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin