Windows 10

Windows 10 Otomatik Güncelleme yapmasın istiyorsanız, veya İstediğiniz güncellemeleri yükleyip istemediklerinizi yüklemesin istemiyorsanız, burada anlattıklarımızı uygulamanız yeterli.

Windows 10 Otomatik Güncelleme

Windows bilgisayarlarda Otomatik güncelleme açıktır ve windows 10 ile birlikte artık kullanıcıya sormadan arka planda güncelleme yapar. Windows 7 de nelerin güncellenip nelerin güncellenmeyeceğini veya hangi güncellemeleri yükleyeceğimizi seçebiliyorduk. Ancak Windows 10 ile birlikte bu iş arka planda sessize yapılıyor. Sessiz dediğime bakmayın zira güncelleme yapılırken İnternet hızınızı gözle görülür şekilde etkiliyor. Hele düşük bağlantı hızına sahip bilgisayarlarda sayfa açılış hızları olumsuz etkileniyor.

Wifi kullanırken güncelleme olmasın

Windows’ta Bağlantı türlerine göre İnternet kullanımını sınırlayabilirsiniz. Bunun için Ayarlar > Ağ ve İnterner > Gelişmiş Seçenekler adımlarını takip ederek “Tarifeli Bağlantı” seçeneğini aktif etmeniz yeterlidir. Bu seçenekle ile birlikte wifi kullandığınız sürece güncelleme yapmayacaktır ancak ethernet kullandığınız anda güncelleme yapacaktır.

Windows Tarifeli Bağlantı

Güncelleştirmeleri göster veya gizle aracı

Microsoft, windows 10 için Güncellemeleri ve ayrıca Sürücü/Driver güncellemelerini açıp gizleyebileceğimiz bir araç yayınladı. Bu araç sayesinde henüz bilgisayara yüklenmemiş güncellemeleri gizleyip yüklenmesini engelleyebilirsiniz. Şimdi Buradaki Bağlantıya gidin ve “Güncelleştirmeleri göster veya gizle” sorun gidericisi paketini şimdi karşıdan yükle. bağlantısına tıklayarak bu aracı bilgisayarınıza indirip çalıştırın.

Güncelleştirmeleri göster veya gizle aracı

Otomatik güncelleştirme hizmetini kapatma

Windows’un Otomatik güncelleştirme servisinin otomatik başlatılmasını engelleyebilirsiniz böylece istediğiniz zaman güncelleştirme işlemlerini elle yapabilirsiniz. Bunun için Klavyede Windows + R tuşlarına birlikte basın. Açılan Çalıştır ekranına services.msc yazarak ENTER tuşuna basın. ya da arama ekranına Hizmetler yazarak açın. Hizmetler arasında çıkan “Windows Update Özellikleri (Yerel Bilgisayar)” programı üzerinden Başlangıç Türü‘nü Elle ya da Otomatik yerine Devre Dışı yapıp bilgisayarınızı yeniden başlatmanız yeterlidir. NOT: Bu yöntem windows 10’da bazen işe yaramayabiliyor.

Windows 10 Otomatik Güncelleme Kapatma

Güncellemeleri tamamen kapatma

Aşağıdaki kodları not defterine yapıştırıp ismini ve uzantısını “GuncellemeKapat.reg” olarak kaydedin. Son olarak dosyayı çift tıklayarak açın. Böylece güncellemeler tamamen kapanmış olur.

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\WindowsUpdate\AU]
"NoAutoUpdate"=dword:00000001

Güncellemeleri tekrar Aktifleştirme

Aşağıdaki kodları not defterine yapıştırıp ismini ve uzantısını “GuncellemeAç.reg” olarak kaydedin. Son olarak dosyayı çift tıklayarak açın. Böylece güncellemeler tekrar açılmış olur.

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\WindowsUpdate\AU]
"NoAutoUpdate"=dword:00000000

Kırmızıyla işaretli sayıyı yani dword değerini 1 yapınca kapanıyor, sıfır yapınca açılıyor. Bu sayıları aşağıdaki şekillerde de değiştirip uygulayabilirsiniz.
1 = Asla güncellemeleri kontrol etme.
2 = Güncellemeleri kontrol et ama indirip kurma konusundaki seçimi bana bırak.
3 = Güncellemeleri indir ama kurulumları konusundaki seçimi bana bırak.
4 veya 0 = Güncellemeleri otomatik olarak kur.

windows 10 güncelleme açma, windows 10 yükseltme kapatma, windows 7 update kapatma, windows 10 tarifeli bağlantı, windows 10 güncelleme kaldırma, windows 8 güncelleme kapatma, yerel grup ilkesi düzenleyicisi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin