Windows 10

Windows 10 Metro Arka plan Uygulamalarını Kapatma, Windows 10 Uygulamalar Arka Planda Çalışmasın, Windows 10 Metro Uygulamalarının Arka planda Çalışmasını Engelleyin.

Metro Arka plan Uygulamalarını Kapatma

Windows 10‘u hızlandırma adımlarından biri de Metro Arka plan Uygulamalarını Kapatma dır. Windows 10’un tablet modunu temsil eden Metro arayüzü uygulamaları, Arka planda çalışabilme özellikleri vardır. Metro uygulamaları yükledikçe Arka planda çalışan uygulama sayısı da artacak ve performans ve enerji kaybı yaşayacaksınız.

Arka planda çalışan Uygulamaları Kapatma

  1. Windows Başlat tuşuna, ardından Ayarlar simgesine tıklayın.
  2. Açılan pencerede Aşağıda bulunan Kilit simgeli Gizlilik seçeneğine tıklayın.
  3. Sol panelde aşağıya inip Arka plan uygulamaları‘na tıklayın.
  4. Burada Tüm Metro uygulamalarının arka planda çalışmasını istemiyorsanız, En üstte bulunan Uygulamaların arka planda çalışmasına izin ver altındaki seçenek Açık ise Kapalı konuma getiriyoruz. Böylece yeni yükleyeceğiniz metro uygulamaları da dahil olmak üzere arka planda çalışmayacaktır.
  5. Eğer hangi uygulamaların arka planda çalışacağını kendiniz seçmek istiyorsanız, Uygulamaların arka planda çalışmasına izin ver altındaki seçenek Açık olarak bırakıp Aşağısında bulunan listede hangi uygulamanın arkap planda çalışıp çalışmayacağını kendinize göre ayarlayabilirsiniz.

Windows 10 Metro Arka plan Uygulamalarını Kapatma

Örneğin hava durumunu açık bırakıyorum ki hava tahminlerini anlık olarak öğrenebileyim. Kamera ile her zaman işim olmadığı için Kapalı konuma getiriyorum.

Bu işlemleri yaptıktan sonra hem uygulamaların gizliliğinizi ihlal etmesini önlüyorsunuz, hemde gereksiz performans kaybını da önlemiş oluyorsunuz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin