Web barındırma, kurumların ve bireylerin İnternet’e bir web sitesi veya web sayfası göndermesine izin veren bir hizmettir. Bir web barındırma hizmeti veya web barındırma hizmeti sağlayıcısı, web sitesi veya web sayfası için İnternet’te görüntülenmesi gereken teknolojileri ve hizmetleri sağlayan bir işletmedir. Web siteleri, sunucular adı verilen özel bilgisayarlarda barındırılır veya depolanır.

İnternet kullanıcıları web sitenizi görüntülemek istediklerinde, tek yapılması gereken web sitesinin adresini veya etki alanını tarayıcılarına yazmaktır. Bilgisayar daha sonra sunucuya bağlanacak ve web sayfaları tarayıcı aracılığıyla onlara iletilecektir.

Web Hosting Çeşitleri Nelerdir?

Web barındırma hizmeti genel olarak iki ana gruba ayrılır. Bu gruplar küçük ve büyük hosting hizmetleri olarak tanımlanırlar.

Küçük Hosting Hizmeti (Smaller Hosting Services): Dosya Aktarım Protokolü (FTP) veya bir internet ara yüzü (interface) yardımıyla dosyaların nereye yüklenebildiği, bir web sitesi ve küçük ölçekli dosya barındırma şeklidir. Birçok web servis sağlayıcısı (ISS) bu hizmeti abonelerine bırakmıştır. Şahıslar ve kuruluşlar ayrıca alternatif hizmet sağlayıcılardan web hosting satın alabilirler. Tamamen farklı şirketler tarafından sağlanan ücretsiz web barındırma hizmeti, ücretli web barındırma hizmetlerine kıyasla kısıtlı hizmetlerle birlikte verilmektedir. Kişisel web siteleri genellikle ücretsizdir, bunun karşılığında web sayfasına reklam alarak gelir sağlarlar. Bu tip web sayfaları bir veya en fazla iki sayfadır ve içeriğinde fazla bilgi barındırmazlar.

Büyük Hosting Hizmetleri (Larger Hosting Services): İnternet servis sağlayıcı hizmeti şirketler tarafından ticari olarak yönetilen bir sistemdir. Sadece bu hizmeti veren firmalar olduğu gibi, ticari olarak bu işle uğraşmayan bazı büyük çaplı şirketler de kendi sunucularını kendileri oluşturmaktadırlar. Bu durumda teknik destek ve teknik eleman ihtiyacı oluşmaktadır. Eğer şirketler bu masraflardan kaçmak isterlerse bu durumda, ticari sunuculardan hizmet alımı yaparlar. İşletmelerinde sunucusu bulunmayan büyük çaplı firmalar, yazışmalarında, dosya alış verişlerinde, e-posta işlemlerinde devamlı olarak internete bağlı olmak zorundadırlar. Bu tip şirketlerin yoğun ağ trafiği bulunmasından dolayı geniş bant aralığına ihtiyaçları vardır. Şirketlerin bu durumda web hosting hizmet sağlayıcılarından alacağı destek, ekonomik açıdan ucuz ve daha güvenli olmaktadır. Web hosting hizmeti sunan şirketlerde bu tip firmalara daha güvenli ve teknik olarak daha donanımlı bilgisayarlarla büyük hosting hizmeti sunarlar.

Büyük Hosting Hizmetleri Nelerdir?

Paylaşımlı web hosting: Birçok web sitesine bir sunucu tarafından sağlanan web hosting hizmetidir. Barındırma açısından en ekonomik hizmetlerden birisidir. Sunucu barındırdığı web siteleri üzerinden aldığı ücretlerle hizmet maliyetini karşılar. Burada sunucunun verdiği hizmet birçok web sitesi tarafından paylaşılmaktadır. Web sayfalarının tüm hizmetleri, teknik desteği sunucu tarafından karşılanır. Böylelikle web sayfası sahipleri arka planda çalışan protokolleri düzenlemekle uğraşmayacağından bir avantaj elde etmiş olurlar. Bunun yanında bu hizmet şekli kullanıcılarına sınırlı kontrol imkânı sunarlar. Bu tip sunucuların kullanıcılara verdiği hizmetler şu şekilde sıralanabilir:

  • Web posta ve e-posta hizmetleri
  • Güvenlik güncellemeleri
  • Güncel PHP ve MySQL desteği
  • Temel web istatistik desteği
  • Otomatik komut dizisi yüklemeleri
  • Satış sonrası teknik destek hizmeti

Güvenlik açısından paylaşımlı web hosting sunucularının çoğu Linux tabanlı olarak çalışır. Bunun yanında Microsoft Windows tabanlı ve FreeBSD tabanlı hizmet veren sunucularda bulunmaktadır.

Bu tip sunucuların bir kısmı kar amaçlı, bir kısmıda ücretsiz hizmet vermektedir. Bedava Paylaşımlı web hosting hizmeti veren sunucular kullanıcılarına minimum bant genişliği kullandırırlar. Bunun yanında aynı IP adresi, aynı depolama alanı ve aynı belleği kullandırdıklarından dolayı güvenlik seviyeleri düşük düzeydedir.

Bayi web hosting: Çalışma mantığı genel olarak diğer web hosting sunucularla aynıdır. Farkı sunmuş oldukları hizmetlerden gelmektedir. Bayi isminden de anlaşılacağı üzere, sunucudan aldığı alanı kullanıcılara paylaştırarak dağıtır. Yani bir şeklide kullanıcı ile sunucu arasında bir köprü vazifesini görür. Kullanıcının muhatabı bu sistemde sunucu değil, sunucudan alan almış olan bayidir. Bu durumda kullanıcıların tüm teknik destek ihtiyacını bayi olan firma karşılamaktadır. Bayi olan şirket sunucudan almış olduğu alanı istediği şekilde bölerek kullanıcıların hizmetine sunabilir. Bu tip hizmet sunan bir hosting sağlayıcının avantajları; şirket gibi davranır, kolay kar elde eder, kendine özgü hosting plan ve paketleri oluşturabilir, kendine özgü marka veya isim oluşturup faturalandırma yapabilir, müşterilerine özel her biri için cpanel oluşturabilir ve düşük maliyet ve düzenli bir kar akışı sağlanabilir.

Kiralık web hosting: Bu hosting hizmeti sunucunun kiralanması şeklindedir. Yani kullanıcıya sunucu tamamen tahsis edilmiş olmaktadır. Sunucu kiracının özel isteklerine göre tasarlanmaktadır. Sunucuyu kiralayan artık kendisi bir sunucu sahibi olarak istediği şekilde sunucusunu hosting hizmetlerine tahsis edebilmektedir. Kiralama tipinin avantajı, çok sayıda kullanıcıya sahip sunucularda işlem trafiğinin kalabalık olmasından kaynaklanan işlem hızı azalması, tek kullanıcıya sahip kiralık sunucularda olmamasıdır. Eğer kiralama işlemi yapacak şahıs veya şirketler kendi trafik yoğunluğuna maruz kalacağından işlem hızlarını artırmış olacaklardır. Bunun yanında yüksek teknik donanımlara sahip bir sunucu alım maliyetinin yanında kiralama işlemi çok daha avantajlı olacaktır. Ayrıca sunucu teknik desteği de kiralanan şirket tarafından sağlanacağından ayrıca bie uğraşa gerek kalmayacaktır.

Güvenli web hosting: Web kullanıcıları açısından özellikle günümüzde birçok siber saldırıların olduğu bir ortamda güvenlik en önemli problemlerden birini oluşturmaktadır. Bir web sağlayıcısında sunucu, müşteri ve ziyaretçiler için en önemli unsurlardan birisi de güvenliktir. Genel olarak hosting hizmeti veren her sunucu kullanıcılarına güvenlik hizmeti de vermek durumundadır. Bu konuda yapılan araştırmalarda bir takım güvenlik protokolleri geliştirilmiştir. Bu protokoller barındırma hizmeti sunan sunucular tarafından sitelere eklenerek güvenlik sağlanmıştır. Bu amaçla geliştirilen protokol HTTPS’ dir. Buradaki işlem web sitesi ile web tarayıcısı arasındaki verileri şifreleme yöntemidir ki bu işi HTTPS protokolü uygular. Herhangi bir siteye bağlanan bir kullanıcı sitenin güvenli olup olmadığını site adresine bakarak HTTPS protokolünün olup olmadığını görerek anlayabilir. Web hosting sağlayıcı eğer bu protokolü uyguluyorsa kullanıcılarına güvenli bir barındırma hizmeti sunmuş olmaktadır.

Bulut web hosting: Bulut web hosting, çeşitli kümelenmiş sunucuların kaynaklarını kullanan bir barındırma hizmetidir. Temel olarak, web sitesini barındıran tüm özellikler için çeşitli sunucuların sanal kaynaklarının kullanıldığı bir hizmet şeklidir. Bu sunucuda yük dağılımı dengelidir, güvenlik sağlanmaktadır ve gerekli olduğunda donanım kaynakları kullanılabilmektedir.

Bulut barındırma genellikle mevcut paylaşılan barındırma sağlayıcısının kaynaklarını aşan web siteleri için ideal bir çözümdür. Bir web sitesi son derece popülerdir ve paylaşılan bir sunucu tarafından sağlanan kaynaklar üzerinde bir zorlama neden olursa, başka bir çözüm bulmanız gerekebilir. Çoğu zaman bu çözüm sitenizin kendi sunucusunda bulunduğu yerlere ev sahipliği yapar. Bununla birlikte, tahsis edilen barındırma ile ilgili sorun, hem önemli ölçüde pahalı olması hem de belirli bir düzeyde BT bilgisi gerektirmesidir.

Kümelenmiş web hosting: Kümelenmiş web barındırma, birden fazla sunucu üzerinde barındırma anlamına gelir, böylece güvenilirliği ve performansı artırır.

Bu ortamda sunucular, kümeye sürekli olarak eklenebilir ve kullanıcılar için etkili ölçme ve esneklik sağlar. Bir müşterinin sitesi birden çok kümelenmiş web sunucusunda barındırılıyorsa, trafikteki önemli artış sitenin performansını etkilemez. Bunun nedeni, sistemin trafiği daha düşük yüke sahip bir sunucuya otomatik olarak yönlendirmesidir. Başka bir deyişle, bu yaklaşıma akıllı yük dengelem denir. Bu kavramda kümelenmiş web barındırma, kullanıcı sitelerini izlemek için gelişmiş algoritmalar kullanır, böylece darboğazlar öngörüldüğünde trafik en iyi performans gösteren rotalara yönlendirilir. Bu, kullanıcıların kesintisiz çevrimiçi kalmasını sağlar.

Sanal kiralık sunucu web hosting: Sanal kiralık bir sunucu, sanal olarak ayrı sunucular gibi hareket eden alanlara ayrılmış fiziksel bir sunucudur. Bu sanal sunucuların kendi işletim sistemleri, disk alanı ve bant genişliği vardır; Bu özellikler tamamen kullanıcıya kalmıştır. Sanal sunucu kullanmak, hosting çözümlerinde daha fazla verimlilik, güç ve kontrol isteyen ve büyüyen şirketler için ideal bir çözümdür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin