Sayısı her geçen gün artan çevrimiçi güvenlik ihlalleri ve güvenlik tehditlerinden dolayı VPN adını verdiğimiz programları kullananların sayısı artıyor. Türkiye’de birçok çevrimiçi kullanıcı, uygulanan erişim yasaklarından dolayı VPN terimine aşina ya da bir VPN hizmetinden yararlanıyor durumda. VPN ile her ne kadar erişim yasaklarını aşmak için tanışmış olsak da, aslında daha birçok avantaj sunmakla birlikte internet deneyiminizi güvenli bir hale getiren bir hizmet. Peki, VPN nedir ve Neden VPN Kullanmalısınız?

VPN Nedir?

VPN – Virtual Private Network-, yani Sanal Özel ağ çevrimiçi güvenliğinizi ve özgürlüğünüzü sağlayan bir sistemdir. VPN sizin bilgisayarınız ya da internete girmek için kullandığınız cihaz ve de VPN sunucusu arasında şifreli bir bağlantı yaratarak bunu sağlar. Bu bahsettiğimiz şifreli bağlantıyı çevrimiçi olarak her şeye ulaşabildiğiniz korumalı bir tünel olarak da düşünebilirsiniz.

1. Çevrimiçi Anonimlik

İnternete normal bir şekilde Wi-Fi üzerinden bağlandığınızda, sizin internet hizmet sağlayıcınız bu ağa bağlanmak için kullandığınız her cihaza bir IP adresi verir. IP adresi, internet protokolü adını verdiğimiz; sizin çevrimiçi kimlik numaranız varsayabileceğimiz bir dizi numaradır. Bir VPN hizmetinden yararlandığınızda ve VPN sunucusu aracılığıyla internete bağlandığınızda, sizin değil, kullandığınız VPN sunucu konumu sizin IP adresiniz gibi gözükür.

VPN IP adresinizi bu şekilde değiştirmenizi sağlayarak sizin internette anonim olmanızı sağlar. Çevrimiçi aktiviteleriniz bahsettiğimiz korumalı tünel aracılığıyla korunur ve de coğrafik konumunuz kötü niyetli kişilerden saklanmış olur.

2. Çevrimiçi Güvenlik

Çevrimiçi aktivitelerinizin internet hizmet sağlayıcınızdan, üçüncü partilerden, ağ adminlerinden ve kötü niyetli kişiler tarafından izlenmesini, kaydedilmesini ve çalınmasını VPN kullanarak engelleyebilirsiniz. Normalde, internete bağlandığınız her cihazda yaptığınız her türlü aktivite internet hizmet sağlayıcınız tarafından görülebilir, izlenebilir ya da kaydedilebilir.

Sadece internet hizmet sağlayıcınız da değil, ağınıza sızabilen kötü niyetli kişiler de sizin internet aktivitenizi izleyebilir ve de banka şifreleri, kredi kartı bilgileri, fotoğraflarınız ve diğer kişisel bilgileriniz gibi hassas bilgilerinizi çalıp sizi mağdur edebilir.

3. Erişimi Sınırsız İnternet

VPN uygulaması ile IP adresinizi değiştirdiğinizde aslında yaşadığınız ülkenin uygulamakta olduğu erişim yasaklarını da aşmış olursunuz çünkü bu erişim yasakları IP adresine göre uygulanmaktadır. Siz eğer VPN ile birlikte farklı bir coğrafik konumdan bağlanırsanız, bulunduğunuz ülkede erişemediğiniz web sayfalarına rahatlıkla erişebilirsiniz, hem de güvenli bir şekilde. Örneğin, ülkemizde şu anda Wikipedia yasak. Wikipedia’ya giriş için hızlı VPN uygulaması kullanabilirsiniz.

VPN uygulamasını sadece erişim yasaklarını aşmak için kullanmak zorunda değilsiniz.

  • Örneğin, Netflix, Spotify, Youtube gibi coğrafi konumunuzu yani IP adresinizi baz alarak size içerik gösteren platformların Amerika, İngiltere gibi ülkelere sağladığı içeriklere erişmek için IP adresinizi VPN ile değiştirmeniz yeterli olacaktır.
  • Uçak biletlerinizi de coğrafi konumunuzu değiştirerek daha ucuza getirebilirsiniz.
  • PubG oynamak için VPN kullanabilirsiniz! Şu anda sadece Tayland’da beta sürümü test edilen PubG’yi oynamak için Tayland’da olmanıza gerek yok, VPN sunucusu ile IP’nizi Tayland olarak değiştirmeniz yeterli olacaktır.

4. Hızlı İnternet

VPN başka ülkelere sağlanan içeriklere erişmenizi sağlar fakat hızlı bir VPN uygulaması, örnek verecek olursak; sizin sadece Amerika’da ya da başka bir ülkede yayınlanan dizilere erişmenizi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda hızlı bir internet deneyimi sunarak sizin onları yüksek kalitede izlemenizi sağlar. VPN’i  uygulamasını Spotify ve Youtube gibi diğer platformlar haricinde Torrent için bile kullanabilirsiniz çünkü IP adresiniz ve de gerçek kimliğiniz üçüncü partilerden gizlenir.

Bunların yanı sıra, ücretsiz olan VPN hizmetlerini kullanırken çok dikkatli olmanızı gerektiren bazı nedenler:

  • Saklı Kötü Amaçlı Yazılımlar (ücretsiz VPN’lerdeki genel sorun)
  • Gizli Kayıt/Takip (ücretsiz VPN’ler veri toplamak için kişisel bilgilerinizi kaydedebilir)
  • Düşük Seviyede Güvenlik/Şifreleme
  • Çalıntı bant genişliği
  • IP adresi sızıntısı/DNS sızıntısı
  • Kimlik Çalımı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin