Volte Görüntülü ve HD Konuşma Nasıl Aktif Edilir?

Volte Görüntülü görüşme özelliği ile Yüksek kalitede ses ve görüntü aktarımı sağlayabilirsiniz. Ülkemiz de 1 Nisan’da kullanıma açılan 4.5G Mobil İnternet ile yüksek hızda İnternet erişime geçiş yapıldı. Bu geçiş ile birlikte 4g nin getirdiği avantajlar da beraberinde geldi. Bunlardan biride HD Ses ve Görüntülü konuşma sağlayan volte teknolojisidir.

Volte Nedir?

(Voice over LTE) yani LTE şebekesi üzerinde yüksek kalitede sesli ve görüntülü görüşme yapma imkanı sağlayan bir teknolojidir. volte ile yapılan görüşmelerde tıpkı whatsapp ile konuşma yapar gibi, ses net ve anlaşılır olacaktır. Volte Görüntülü ve HD Konuşma Nasıl Aktif Edilir?

NOT: Cihazınızda volte kullanabilmek için Operatörünüzün volte desteği yanı sıra Cihazınızın 4G(LTE)’yi destekliyor olması ve yazılımsal olarak desteklenmesi lazım. Ayrıca Volte Kullanabilmek için karşıdaki kişide aynı operatörü kullanmak zorundadır.

Volte Görüntülü ve HD Konuşma Nasıl Aktif Edilir?

Aşağıda operatörlerin Volte özelliğini aktif etmek için özel ayarları anlatacağız. Gerekli ayarları uyguladıktan sonra volte ile arama yapmayı deneyebilirsiniz. Volte Görüntülü ve HD Konuşma Nasıl Aktif Edilir?

Turkcell Volte Ayarları:

Turkcell için sadece 4.5G Açmak yetmiyor ayrı olarak Volte özelliğini aktifleştirmek gerekiyor. 4.5G Sim kartınız varsa ve Turkcell 4.5G kaydınızı yapmadıysanız 4.5G yazıp 2222 ‘ye gönderin Cihazınız ve Sim kartınız uyumlu ise 4.5G Aktif olacaktır.

Turkcell Volte özelliğini aktif etmek için ise HDSES yazıp 2222 ‘ye ücretsiz SMS gönderin. Özellikleri sağladıysanız  Volte özelliğinin aktif edildiği mesajı sizlere ulaşacaktır.

Vodafone Volte Ayarları:

Vodafone Volte özelliğini aktifleştirmek gerekiyor. 4.5G Sim kartınız varsa ve Turkcell 4.5G kaydınızı yapmadıysanız 4.5G yazıp 2222 ‘ye gönderin Cihazınız ve Sim kartınız uyumlu ise 4.5G Aktif olacaktır. Vodafone Volte ‘niz aktif olmadıysa Müşteri hizmetlerini arayın.

TurkTelekom Volte Ayarları:

TurkTelekom için sadece 4.5G Açmak yetmiyor ayrı olarak Volte özelliğini aktifleştirmek gerekiyor. 4.5G Sim kartınız varsa ve TurkTelekom 4.5G kaydınızı yapmadıysanız 4.5G yazıp 5555 ‘ye gönderin Cihazınız ve Sim kartınız uyumlu ise 4.5G Aktif olacaktır.

TurkTelekom Volte özelliğini aktif etmek için ise VOLTE yazıp 5555 ‘ye ücretsiz SMS gönderin. Özellikleri sağladıysanız  Volte özelliğinin aktif edildiği mesajı sizlere ulaşacaktır.

LG Cihazlarda Volte özelliğini Etkinleştirmek için:

1-) Telefonunuzdan Ayarlar Menüsüne gidin.
2-) Ağlar Sekmesinde İnternet paylaşımı & Ağlar Seçeneğine gidin.
3-) Burada Mobil şebekeler kısmına basın ve Ardından Ağ Modu kısmına basın.
4-) Açılan pencerede “Otomatik GSM/WCDMA/LTE” seçeneğini Seçin.
5-) Son olarak HD+ Görüşme” yi etkinleştirmek için “HD+ Görüşme” seçeneğini işaretleyin.
Telefonunuzun durum çubuğunda HD+ simgesini görüyorsanız artık Volte özelliğine kavuşmuşsunuz demektir.

Samsung Cihazlarda Volte özelliğini Etkinleştirmek için:

1-) Telefonunuzdan Ayarlar Menüsüne gidin ve Mobil Ağlar seçeneğine dokunun.
2-) Mobil Ağlar ekranında bulunan Şebeke Moduna tıklayın.
3-) Şebeke modu seçeneğinden “LTE/3G/2G (otomatik bağlantı)” seçeneğini işaretleyin.
4-) Sonrasında Ayarlar ekranına geri dönüp Arama Ayarları bölümünden Giden sesli arama ayarlarına giriş yapın.
5-) Giden sesli arama ayarları ekranından “uygun olduğunda VoLTE kullan” seçeneğini işaretleyin.

Telefonunuzun durum çubuğunda volte yazsını görüyorsanız artık Volte özelliğine kavuşmuşsunuz demektir.

6 YORUMLAR

  1. LG G4 ithalat garantili cihaz aldım hattımda turkcell yazılımı türkiyenin tr sürümünü yükledim ama hd ses bir türlü aktif olmadı volte nin üzeri cizgili duruyor..

    nasıl aktif edebilirim yardımcı olabilirmiisniz ?

      • Evet son surum H815tr v20g.

        Az önce v20i surumu yukledim orada volte isareti yok sebeke sec bolumunden de hd ses yada volte ayari yok ama sadecr numara cevir kismi ve rehberde goruntulu arama kismi var. Tikliyorum hic bi hareket yok yani sanki bos gibi tiklanilmiyor..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin