Günümüzde hayatın bir parçası haline gelen bilgisayar kullanımında ister kişisel olsun ister kurumsal olsun, çalışmalara ait her türlü veriler çeşitli yöntemlerle koruma altında tutulmaktadır. Veri korumada en tavsiye edilen yöntem veri yedekleme olarak görülmektedir. Ancak veri yedekleme her zaman için ihmallerle veya yedekleme şekilleri itibari ile tam olarak sağlanamamaktadır. Korumanın tam sağlanmadığı durumlarda da özellikle iş hayatı açısından çok elzem olan verilerin kayıpları söz konusu olabilmektedir.

Kayıp verilerin kurtarılması için yazılım tasarımcıları tarafından geliştirilmiş kurtarma “recovery” programları yazılım dünyası içerisinde birçok şekliyle yerini almıştır. Bu tür programların büyük çoğunluğunun hem ücretsiz hem de ücretli versiyonlarını bulmak mümkündür.

İşte tam bu noktada veri kaybı yaşayanları sevindirecek, kullanıcıya kesin çözüm sunacak bir yazılım sunulmaktadır: EASEUS DATA RECOVERY WİZARD yazılımı.

EaseUs Data Recovery Wizard Yazılımı Nedir?

easeus nedirVeriler bilgisayar ortamında manyetik, elektronik ve optik ortamlarda depolanmaktadır. Bunlar sırasıyla harddisk, flash bellekler, CD ve DVD’lerdir. Veri kaybı, bu depolama yöntemlerinden herhangi birinde bulunan verilerin fiziksel ve mantıksal tabanına normal yollarla ulaşılamaması ve kullanılamaması anlamına gelmektedir.
Herhangi bir şekilde ulaşılamaz hale gelen, bozulmuş, silinmiş veya kaybolmuş olan verilere normal yollarla ulaşılmaması ve özel yöntem ve yazılımlarla geri ulaşılabilir hale getirilmesi işlemine veri kurtarma işlemi denmektedir.

EaseUs Data Recovery Wizard bir veri kurtarma yazılımıdır. Kendi alanında çok iddialı bir şekilde hizmet veren yazılım kayıp verilen bulunmasında kullanıcılarına mükemmel bir çözüm sunmaktadır. Sunmuş olduğu bu hizmeti uzun yıllardır veren yazılım, edindiği tecrübe ve yöntemlerle birlikte son olarak EaseUs Data Recovery Wizard 12 versiyonunu piyasaya sürmüştür. Yazılım piyasada ücretsiz ve ücretli olmak üzere ayrı versiyonlarda temin edilebilmektedir. Her yazılımın ücretsiz kısımlarında olduğu gibi bu yazılımında ücretsiz kısmı belirli kısıtlamalarla kullanıma sunulmuştur.

EaseUs Data Recovery Wizard Yazılım Versiyonları ve Farklılıkları Nelerdir?

Piyasaya üç tip versiyon olarak sunulan yazılımın; Ücretsiz (Free), Pro ve Pro+WinPE versiyonları bulunmaktadır.

EaseUs Data Recovery Wizard Free: Yazılım ücretsiz hizmet sunmaktadır. Sabit sürücüden, USB sürücülerden, hafıza kartlarından ve diğer depolama cihazlarından veri toplayabilen ve kurtaran yetenekli bir yazılımdır. BU versiyonla beraber; kurtarılabilecek veri miktarı 2GB; silinen, biçimlendirilmiş veya erişilemeyen verilerin kurtarılması; her türlü kayıp dosyaların (fotoğraflar, belgeler, videolar, sesler, e-postalar, sıkıştırılmış dosyalar) kurtarılması, tarama sonuçlarını dışa veya içe aktarma hizmetlerini ücretsiz kullanıcılarına açmıştır.

EaseUs Data Recovery Wizard Pro: Bu yazılımın ücreti kendi sayfası üzerinden 69,95$’dan hizmete sunulmuştur. Free versiyonunda sunulan hizmetlere ek olarak bu versiyonda sunulan hizmetler: Sınırsız veri kurtarma hizmeti, ücretsiz ömür boyu yükseltme (update), ücretsiz ömür boyu teknik destek ve tek kullanımlık lisans hizmeti verilmektedir.

EaseUs Data Recovery Wizard Pro+Win PE: Yaılımın bu versiyonunda da yukarıda tanımlanmış olan versiyonların özelliklerine ek olarak acil durum için Bootable ortamını sunmaktadır. Bootable ortamında sistem başlatılamıyor veya çöküyorsa, yüklenebilir bir WinPE yardımıyla önyükleme yapılabiliyor olmasıdır. Versiyon kullanıcılara 99,90$ karşılığında hizmet sunmaktadır.

EaseUs Data Recovery Wizard Kurulumu İçin Sistem ve Donanım Özellikleri Nelerdir?

Yazılımın yüklenebilmesi için yüklenecek bilgisayarda bulunması gereken minimum özellikler şu şekildedir:

  • Desteklenen Cihazlar: PC/dizüstü, Sabit disk, Harici Disk, SSD, micro kart, USB sürücüsü, CF / SD kartı, kamera, müzik çalar, video oynatıcı, RAID, zip sürücüsü ve Pen Drive ile diğer depolama aygıtları.
  • İşletim Sistemi: Windows Server 2003, Windows Server 2008, Windows Server 2012, Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 ve Windows 10.
  • Ram: En az olması gereken 128MB
  • CPU: En az x86 yani 32 bit işletim sistemi.
  • Disk Alanı: Yazılımın kurulumu için minimum 32MB boş alan.
  • Dosya Sistemi: FAT (FAT12, FAT16, FAT32), exFAT, NTFS, NTFS5, ext2, ext3, HFS+, ref

EaseUs Data Recovery Wizard Yazılımı Hangi Dilleri Desteklemektedir?

Yazılımın desteklediği diller şunlardır: İngilizce, Almanca, Japonca, Fransızca, Brezilya Portekizcesi, Hollandaca, İspanyolca, İtalyanca, Çince (geleneksel ve basitleştirilmiş), Danca, Norveççe, Rusça, İsveççe, Lehçe, Arapça, Macarca, Türkçe, Endonezyaca ve Korece.

EaseUs Data Recovery Wizard Yazılım Kurulumu ve Kullanımı Nasıl Yapılır?

Kurulum işlemi gayet basit olan EaseUs Data Recovery Wizard yazılımının Türkçe dil desteğinin bulunması kullanıcılarına ayrı bir kolaylık sağlamaktadır. Başta da belirtildiği ve adından da anlaşılacağı gibi yazılımın kurulumu ve kullanımı gayet kolaydır.

Yazılımın kurulumu için eğer ücretsiz program kullanılacaksa yazılımın bulunduğu sayfadan program indirilir. İndirilen veya satın alınan programın setup dosyasına tıklanarak, gelen onaylama ekranından evet (yes) tuşuna basılarak kuruluma geçilir kurulumun ilk aşamasında programın hangi dil üzerinden yükleneceği seçilir. Programın Türkçe dil desteği olmasından dolayı Türkçe seçeneği seçilerek kuruluma devam edilir. Daha sonra gelen tüm komutlar onaylanarak kurulum tamamlanır. Satın alınan ürünlerde ayrıca tarafınıza tahsis edilen ürün lisansının da girilerek kurulumun tamamlanması gerekir.

Yazılım kullanımı da gayet kolay olup aşağıda resimleriyle beraber adım adım anlatılmıştır: Veri kurtarımı kısaca başlat, tara ve kurtar komutlarıyla kolayca gerçekleştirilmektedir.

Adım 1: Kurulum işlemi bittikten sonra masaüstünde programın kısa yolu tıklanarak program çalıştırılır. Birinci aşamada karşınıza kurtarılacak veri veya verilerin bulunduğu depolama alanının seçimi ile ilgili bir pencere açılacaktır. Şekilde de görüldüğü gibi tüm depolama alanları içerisinden seçim yapılıp tara (scan) komutuna basılarak tarama yapılır.

easeus veri kurtarma

Adım 2: Tarama aşamasında hızlı bir şekilde depolama kısmı taranarak geri dönüşüm dosyasında silinmiş ve depolama alanında yanlışlıkla silinmiş tüm veriler görüntülenir. Ardından program otomatik olarak daha derin bir tarama gerçekleştirecektir.

easeus veri kurtarma 2

Şekilde kırmızı olarak numaralandırılmış olan 1. Kısım dosya türlerinden hangilerinin sıralanması isteniyorsa o türün seçileceği bir nevi filtreleme bölümüdür. 2. Kısım hızlı taramada özellikle geri dönüşüm kutusunda silinmiş olan dosyaların tarandığı bölümü göstermektedir. 3. Kısım da ise derin taramanın yapıldığı bölümler görülmektedir. 4. Kısım taranan alanda silinmiş veya kaybolmuş tüm dosyalar görüntülenmektedir. Buradan kurtarılması istenen dosyalar teker teker seçilir. Daha sonra 5. Kısımda ise kurtarma butonuna basılarak kurtarma işlemine geçilmiş olunur.

Adım 3: Kurtarma işleminde ayrıca kullanıcıya kurtarılan dosyaların nereye kopyalanacağı da sorulacaktır. İstenilen kopyalama yeri seçilerek kurtarılan dosyalar istenilen yere kopyalanır. Burada önemli bir nokta kurtarılan dosyanın aynı sabit disk alanına veya harici bir diske kopyalanmaması gerektiğidir.

Program ayrıca kurtarılacak dosyaların bazılarının ön izlemesinin yapılmasınada olanak vermektedir.

easeus veri kurtarma

İşlem sonucunda tarama sonuçlarını dışa aktar seçeneği ile dışa aktararak raporlayabilir ve sonrasında da içe aktar denilerek taramaya kalınan yerden devam edilebilir.

EaseUS Data Recovery Wizard İndirme Sitesine Git

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin