Telefondaki virüs nasıl temizlenir? Telefonuma virüs bulaşmış ve ben telefonumda var olan virüsleri silmeyi istiyorum. Telefonumdaki virüsleri nasıl kaldırabilirim ve bu virüslerden sonsuza dek nasıl kurtulurum diyorsanız bu yazımız size çözüm olacaktır.

1) Antivirüs Uygulaması Yükleyin ve Telefonu Taratın

Cep telefonunuzdaki virüslerden kurtulmanın ilk yolu güvenilir ve bilindik bir antivirüs uygulamasıyla telefonu taratmak olmalıdır. Google Play Store‘dan en çok indirilen antivirüs programıyla işe başlayabilirsiniz.

– Avira Antivirüs

Avira Free Antivirüs, ücretsiz antivirüs yazılımları arasında oldukça saygın bir yere sahiptir. Basit bir kurulumdan sonra otomatik olarak çalışmaya başlayan ve sistem güvenliğinizi sağlayacak olan Avira Free Antivirüs, tek tıklamayla cep telefonunuzdaki tüm virüsleri siler.

-Dr.Safety

Cep telefonunuzu virüslere ve casus yazılımlara karşı korumanın yanı sıra kaybolan telefonunuzu bulma özelliği de olan antivirüs programı ; dünya çapında günde 250 milyon tehdit algılıyor. Facebook hesabınızın güvenliğini artırmak için de bazı önlemler almakla birlikte virüslerden kurtulmanız için size yardımcı olabilir.

– ESET Mobile Security

%99.7 tespit oranıyla mükemmel bir antivirüs koruması sağlayan bu uygulamanın tek kötü yanı 30 günlük deneme süresi sonrasında ücretli olması. İstenmeyen uygulama tespiti özelliği ile sizden habersiz kısa mesaj gönderen veya faturanızı şişiren numaraları arayan uygulamaları görebilirsiniz. Anti hırsızlık özelliği ile de çalınan cihazınıza uzaktan müdahale edebilirsiniz.

-Kaspersky

Bilgisayardan çok daha savunmasız olabilen telefonlar ve tabletlerin korunması için gerekli olan antivirüs programlarından Kaspersky bu konuda oldukça iddialı. Diğer antivirüs uygulamalarından farklı olarak arka planda çalışması ve özel mesajlarınıza, fotoğraflarınıza ve daha fazlasına erişmek için gizli bir kod eklemenize olanak tanıması oldukça güzel. Virüslerden kurtulmak için denemeniz gereken uygulamalardan.

– Norton Security

Norton Security antivirüs programının en belirgin özelliği birden çok cep telefonu için kullanılabilmesidir. Kaybolan ya da çalınan telefonunuzu, SMS ile uzaktan kilitleme imkanı da veren bu uygulama oldukça iddialı.

-Bitdefender Antivirüs

Arka planda çalışmaması ,tek negatif özelliği diyebiliriz. Bu uygulamayı sağlıklı bir şekilde kullanmak için taramaları zamanlamalı veya onları güvenli bir şekilde manuel olarak çalıştırmalısınız. Cihazınıza indirilen yeni uygulamaları otomatik olarak taramakta ve uygulamanın kötü amaçlı bir yazılıma sahip olup olmadığını kontrol etmektedir. Ücretsiz olarak 14 gün kullanabilirsiniz, devam etmek için maalesef ücretli sürüme yükseltmeniz gerekiyor.

-AVG Antivirüs

Silinen dosyalarınızdan geriye hiçbir iz bırakmayan AVG Antivirüs, aynı zamanda ücretsizdir. Gizli dosyalarınızın güvende kalmasına ve cep telefonunuzun hızlanmasına yardımcı olur.

-Malwarebytes Güvenlik

Telefonunuzu malware, spyware, trojanlar ve rootkitler gibi zararlı tüm yazılımlardan korumak için ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bu uygulama aynı zamanda dünyanın en popüler kötü amaçlı yazılım önleme teknolojisine sahiptir.

-McAfee Mobile Security

McAfee’nin ödüllü uygulama gizliliği koruması, antivirüs, performans optimizasyonu ,hırsızlık önleme, cihaz bulma, ve güvenlik özellikleriyle android telefonunuzun performansını artırır ve virüslerden korunmanıza yardımcı olur.

2) Varsa şüphelendiğiniz uygulamayı kaldırmak

Gayet güzel bir şekilde çalışan cep telefonunuz indirdiğiniz son uygulamadan sonra garipleşmeye başladıysa şüphelendiğiniz uygulamayı kaldırmanız, virüsü silmek için yeterli olabilir. Ayarlar> Uygulamalar kısmından uygulamayı silebilirsiniz.

3) Cep telefonunuzu güvenli mod ile başlatmak

Bazı zararlı uygulamalar, Ayarlar> Uygulamalar bölümünden kaldırılamaz bu tarz uygulamaları kaldırmak için telefonu güvenli moda almanız gerekiyor. Cihaz, güvenli modda başlatıldığında üçüncü parti uygulamaların hiç biri devreye girmez sadece fabrika ayarlarındaki uygulamalar açılır böylece zararlı uygulamalar silinebilir duruma gelmiş olur.

Öncelikle telefonunuzu kapatın. Biraz bekleyip açma düğmesine bastıktan sonra açılış esnasında cihaz tam açılana kadar ses kısma tuşuna basılı tutun. Güvenli mod karşınıza çıkacaktır. Şimdi Ayarlar> Uygulamalar bölümünden dilediğiniz zararlı uygulamayı kaldırabilirsiniz. Cihazı tekrar kapatıp açmanız ise güvenli moddan çıkmanız için yeterlidir.

4) Telefona hard reset atmak

Telefona hard reset atmak bir diğer deyişle telefonu sıfırlamak, tüm bilgilerin ve verilerin tamamen silinmesi anlamına gelir. Hard reset işlemi yaptıktan sonra telefonunuzun içerisinde hiçbir kişi, resim, müzik, video, belge, dosya kalmayacak ve sıfır kutusundan çıkmış gibi bomboş olarak açılacaktır.Akıllı telefonunuzu kapalı konuma getirdikten sonra, ses kısma ve power (açma kapama tuşu) tuşuna aynı anda yaklaşık 5-10 saniye basılı tutmalısınız.İlk önce parmağınızı power tuşundan çekin, ses kısma tuşuna birkaç saniye kadar daha basılı tutun ve tekrar power tuşuna basın.

Karşınıza bir menü açılacaktır. Bu menüde yer alan wipe data/factory reset bölümüne girerek onaylayın ,böylece hard reset olayı başlamış olacaktır. Hard reset işlemi telefonunuzdan tüm bilgileri sileceği için başlamadan önce rehber, fotoğraflar gibi kişisel verilerinizi yedeklemeyi unutmayın. Bu işleme başlamadan önce şarjınız en az %50 olması şarttır, aksi takdirde işlem başlamaz.

Hard reset süresi yaklaşık 5-10 dakika kadar sürecektir ve sonrasında telefonunuz yeniden başlatılacaktır. Bu süre içinde cihazınızı hiç bir şekilde kullanamayacaksınız. Hard reset işlemi bittikten sonra telefonunuz yeniden başlayacak ve sizden yeniden dil, bölge ve Google hesabı girmenizi isteyecektir.

5) Telefonu sıfırlamak

Ayarlar > yedekle ve sıfırla> fabrika verilerine sıfırla menüsünü takip ederek telefonunuzu sıfırlama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bu işlem de hard reset gibi tüm kişisel verilerinizi silecektir. İşlemi başlatmadan önce bütün kişisel verilerinizi yedeklemeniz gerekiyor.

6) Format attırmak

Sayılan seçeneklerden hiç biri işe yaramamış, antivirüs programı yükleyemiyor yada yüklediğiniz halde işe yaramıyorsa virüs cep telefonunuzu açılmaz ve işlem yapılmaz hale getiriyor ise tek çareniz format attırmak gibi görünmektedir. Güvendiğiniz bir telefoncuya giderek telefona format attırmanız gerekiyor.

Telefonunuzdaki virüslerin nasıl temizleneceğini öğrendiniz peki ya telefonunuzda virüs yoksa? Bunu anlamak için Telefonda virüs olduğu nasıl anlaşılır? yazımızı okuyarak telefonunuzda virüs olup olmadığını tespit edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin