Telefonumda virüs varmı varsa ben bunu nasıl anlarım? Telefonda virüs belirtileri nelerdir ? Telefonda virüs olup olmadığını nasıl tespit ederim gibi sorularınızın cevabını bulmanız için yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz.

Kötü amaçlı yazılımlar, uygulama izinleri ve güvenilir olmayan sitelerden indirilen her türlü dosya cep telefonunuza virüs bulaşmasına neden olabilir. Zararlı yazılımların sayısı son yıllarda öyle çok artış gösterdi ki bu konuda eskisinden daha dikkatli olmanızda yarar var.

1-Düşük performans

Akıllı telefonunuz olması gerekenden çok daha yavaş çalışmaya başladıysa bu bir virüs belirtisi olabilir. Arka planda çalışan zararlı yazılımlar, telefonunuz aracılığıyla veri alış verişi yapar bu da kasma ve takılmalara sebep olabilir.

Telefonunuzun yavaş çalışmasının tek sebebi virüsler olmayabilir. Galerideki binlerce fotoğraf veya donanımsal sorunlar da telefonun eski hızını yitirmesine sebep olmaktadır. Ayarlar > Uygulamalar menüsünü takip ederek kullanmadığınız uygulamaları silmeniz , Ayarlar > Depolama bölümünden önbelleği temizlemeniz halinde telefonunuzun durumunda halen bir değişiklik olmuyorsa bir de fabrika ayarlarına dönmeyi denemelisiniz.

Ayarlar > Kilit Ekranı ve Güvenlik bölümüne gelerek bilinmeyen kaynaklar bölümünde varsa izini kaldırmanız gerekiyor .Bu ayarı yapmak cihazınıza Google Play Store haricindeki kaynaklardan uygulamaların yüklenmemesini sağlar. Diğer kaynaklardan yüklenen uygulamalar güvenlik açıkları, virüsler ve benzeri sayısız tehlike barındırır bu sebeple bu ayarın her zaman kapalı durması tavsiye edilir.

2-Bataryanın aşırı ısınması

Virüsün sürekli çalışıyor olması, telefonun işlemci ve RAM kısmını yoğun bir şekilde meşgul eder. Artan veri yükü telefonunun performansını zorlayarak bataryanın aşırı ısınmasına neden olur.

Video izlediğiniz ya da oyun oynadığınız zamanlarda bataryanın ısınması normal kabul edilebilir. Şüphe duymanız gereken durum ,telefonunuzun kendi kendine hatta elinizde bile değilken ısınmasıdır.

3-Sarjın çabuk bitmesi

Virüsler sizden habersiz olarak arkaplanda çalıştırdıkları uygulamalar ve veri alışverişleri ile cihazınızı kullanır ve şarjını bitirir .Ayarlar > Pil > Pil Kullanımı menüsünü takip ederek pili en fazla tüketen uygulamaları görebilir , şüphelendiğiniz uygulamaları kaldırabilirsiniz. Ekran parlaklığını en son düzeyde ve devamlı GPS -bluetooth bağlantısı açık tutuyorsanız şarjın çabuk bitmesinin sebebi virüsler olmayabilir.

4-Uzun şarj süresi

Telefonunuzun sabahtan akşama kadar şarjı dolmuyorsa bunun sebebi virüsler olabilir. Telefondan telefona değişen bir durum olmakla birlikte 1 -4 saat arasında tamamlanamayan şarjdan şüphelenmelisiniz. Telefonunuzun şarj yuvasının bozulması, orjinal şarj aleti kullanmamak, kablosu hasarlı şarj cihazı kullanmak da telefonunuzun bir türlü şarj etmemesinin sebeplerinden olabilir.

5- Artan data kullanımı

Gece gündüz sürekli aktif olan virüsler; kişisel bilgilerinizi, rehberinizi ,mesajlarınızı internet üzerinden başka sunuculara aktararak internetinizi bitiriyor ve güvenliğinizi tehlikeye düşürüyor. Eğer mobil veri kullanımınız olması gerekenden daha fazla ise bunun sebebi virüsler olabilir. Ayarlar >Veri kullanımı menüsünü takip ederek bunu inceleyebilirsiniz.

6-Kontolünüz dışında açılan reklamlar

Telefonunuza bulaşan herhangi bir virüs karşınıza sürekli reklam sayfaları açabilir. Normalde reklam olmayan uygulamalarda veya telefonunuzun galeri, ayarlar gibi bölümlerinde aniden açılan reklamların tek sebebi maalesef virüslerdir.

7- Kontrolünüz dışında açılan web sayfaları

Her zaman girdiğiniz sitede 2-3 saniye sonra alakasız bir web sayfası açılıyorsa muhtemel sebep virüslerdir. Tarayıcı ayarları >Gizlilik > Kendinizi ve cihazınızı tehlikeli sitelerden koruyun sekmesini her zaman açık tutmalısınız. Durduk yere açılan bu pop-up sekmeleri virüslerin en belirgin özelliklerindendir.

8- Uygulamaların çökmesi

Telefonunuzdaki uygulamaların ‘Android durduruldu’ veya bağlı olduğunuz halde ‘İnternet bağlantınızı kontrol edin’ şeklinde bildirim yollamasının sebeplerinden biri de virüslerdir. Uygulamaya bir türlü giriş yapamıyorsanız sebebi virüsler veya yetersiz RAM olabilir.

9-Telefonun kendi kendine kapanması

Telefondaki her türlü anormallikte ilk şüphelenmemiz gereken sebep zararlı yazılımlar ve virüsler olduğu gibi aniden kapanan telefonların da en büyük sorumlusu virüslerdir. Casus yazılımlar telefonunuza sürekli olarak yükleneceğinden bir süre sonra RAM’in dolmasına, işlemcinin zorlanmasına neden olabilir bu da telefonunuzun kapanmasına ya da kendi kendine yeniden başlamasına sebep olabilir.

10-Rehberdeki gariplikler

Rehberinize girdiğinizde bazı kişilerin bulunmadığı veya birden fazla kez bulunduğu durumlarda bunun nedeninin virüsler olması kuvvetle muhtemeldir. Virüslerin rehbere erişebilmesi sonucu kişileri otomatik olarak silebilir ya da kopyalayabilir. Yani aynı kişi rehberde 2-3 defa gözükebilir.

11- Kesilen görüşmeler

GSM şebekesinin oldukça iyi olmasına rağmen telefon görüşmeleriniz kesiliyorsa ,aniden kapanıyorsa veya ses problemleri yaşıyorsanız sebebi virüslerdir. Arkaplanda yapılan yüklü veri alışverişleri cihazınızı meşgul ederek görüşme kalitenizi düşürüyor olabilir.

12- Kontrolünüz dışında gönderilen sms ve mailler

Kontrolünüz dışında telefonunuzdan rehberinizdeki insanlara sms gönderiliyorsa sebebi virüslerdir. Zaman zaman insanı oldukça zor durumda bırakan spam mailleri aile, arkadaş ve iş çevrenize çoktan yollayan virüsler onlara tıklayan insanlara da bulaşacak ,daha fazla insanın verilerini ele geçirecektir. Virüsler telefonunuzu ve hesabınızı kullanarak tanıdık tanımadık herkese yüzlerce hatta binlerce spam mail gönderebilirler.

13-Artan telefon faturası

Gönderilen smsler ,mailler ve yüklü veri alışverişlerinin size bir zararı daha artan telefon faturalarıdır. Hem gizliliğinizi ve güvenliğinizi oldukça tehlikeye düşüren hem de size maddi manevi zararı bulunan bu virüslerden kurtulmazsanız yüklü faturalar sizleri bekliyor olacaktır.

14- Telefonun uzun sürede kapanması

Telefonunuzun kapat tuşuna bastıktan sonra kapanması çok uzun sürüyorsa telefonda virüs olabilir. Telefonunuzun kapanma isteğini karşı tarafa ileten ve arka planda sürekli çalışan bir virüs, işlerini bitirene kadar sizi bir müddet bekletecektir.

15-Telefonunuzdan gelen bildirim sesleri

Telefonunuzdan bildirim sesleri geliyor ama ortada ne bir arama, ne bir mesaj yoksa virüslerden şüphelenebilirsiniz.

Telefonda virüs olduğu nasıl anlaşılır konulu yazımızı okudunuz. Eğer telefonunuzda virüs olduğunu düşünüyorsanız Telefondan Virüs Nasıl Temizlenir? yazımızı okuyarak telefonunuzun virüslerini silebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin