Berlin, Germany - February 14: In this photo illustration the app of Snapchat is displayed on a smartphone on February 14, 2018 in Berlin, Germany. (Photo Illustration by Thomas Trutschel/Photothek via Getty Images)

Snapchat nasıl kullanılır diyen ve son zamanlarda pek çok sosyal medya kullanıcısının elinden düşüremediği bu uygulamayı denemek isteyenlere popüler sosyal medya platformunun en temel özellikleri ve ne şekilde kullanılabileceği ile ilgili daha detaylı bilgiler verebilmek mümkündür.

Snapchat Kullanma Rehberi

İlk bakışta göze bir miktar karışık gelse bile aslında Snapchat kullanmanın oldukça basit olduğundan bahsedilebilir. Uygulamayı ilk defa açacak olan sosyal medya kullanıcılarını, Snapchat’in klasik giriş ve üyelik ekranı karşılayabilmektedir. Bu alanı ziyaret eden cep telefonu kullanıcıları, kişisel bilgileri ile üyelik kayıtlarını oluşturduktan sonra ana ekrana gelerek Snapchat’i diledikleri gibi kullanmaya başlayabilmektedir. Snapchat üyelik işlemlerinin tamamlanmasının ardından uygulamaya giriş yapabilecek olan kullanıcılar, ünlü sosyal medya platformu Snapchat’te arzu ettikleri her türlü içeriği istedikleri her an paylaşabilme olanaklarına sahiptir.

Snapchat, kullanım açısından incelendiğinde genel anlamda oldukça basit bir uygulama gibi gözükse de yine de birkaç ufak ayrıntının olduğundan da söz edilebilmektedir. Buna göre ilk olarak orta kısımda yer alan daire şeklindeki ikonun pek çok telefonu kullanıcısının da aşina olabileceği gibi fotoğraf ya da video çekilmesine imkân veren buton olduğu söylenebilmektedir. Bu butona uzun süreli basılı tutulması halinde Snapchat video çekme özelliği devreye girmekte ve yalnızca basılıp çekilmesi durumunda da uygulama aracılığı ile fotoğraf çekebilmek mümkün olmaktadır. Ekranın orta kısmına iki kez tıklama ya da sağ üst köşede görülebilecek olan ikon üzerinden de arka ya da ön kamera arasında geçiş yapılabilmektedir. Yine Snapchat ana ekranının sol üst kısmında ise flash ayarının yer aldığı da ek olarak belirtilebilmektedir.

Snapchat Lens Kullanma Rehberi

 

Snapchat’in temel özelliklerinden ve ana ekranında yer alan butonlardan bahsettikten sonra sosyal medya platformu Snapchat nasıl kullanılır diyenler için bu uygulamanın en güzel avantajlarından birisi olan lenslerinden de örneklendirme yapılabilmektedir. Snapchat uygulaması, kullanıcılarının kendi yüzlerinde uygulayabilecekleri çok sayıda farklı ve eğlenceli lensler ile gerçekten de keyifli bir sosyal medya platformu olarak öne çıkabilmektedir. Dileyen kişiler lensleri kendi başlarına uygulayabilecekleri gibi bir arkadaşları ile beraber ekrana bakarak da yüzlerinde kullanabilmektedir. Arttırılmış gerçeklikleri ile dikkat çekici olan tüm lens efektleri özellikle cep telefonlarında çılgın fotoğraflar çekmekten hoşlananlar için ideal bir seçenek olabilmektedir.

Popüler sosyal medya platformu Snapchat’te yer alan fotoğraf düzenleme bölümü ise herhangi bir fotoğraf çekildikten sonra ekrana gelmektedir. Bu alanda fotoğraf ya da videoların üzerine farklı yazılar ekleme veya şekil çizme gibi çok sayıda efekt uygulanabilmektedir. Fotoğraf ve video üzerine nasıl yazı yazabileceği konusunda yeterli bilgi birikimine sahip olmayan sosyal medya kullanıcılarına ise ekranın üst kısmında bulunan T işaretini kullanabilecekleri söylenebilmektedir. Arzu eden Snapchat kullanıcıları ise parmakları ile yazdıkları yazıyı ekran üzerinde istedikleri yere sürükleme olanaklarına sahiptir. T işaretine yeniden basılması durumunda da yazının şeklini veya ekranda durduğu bölümün yerini değiştirebilmek mümkün olmaktadır. Yazı için bir limit sınırlamasının olduğu ise yine sosyal medya platformu Snapchat nasıl kullanılır diyenlere verilebilecek olan ekstra bilgiler içerisindedir.

Snapchat’te kullanıcılar, sol alt kısımda bulunan süre işareti ile fotoğraflarının başka kişiler tarafından ne kadar süre boyunca görülebileceğini ayarlayabilmektedir. İşaretin sağ kısmında bulunan ikonla da oluşturulan içeriklerin cep telefonlarına kayıt edilmesi mümkün olabilmektedir. Üst kısımda bulunan dosya işaretiyle de farklı emoji ve yapışkanların kullanılması ve böylece çok daha renkli görüntüler yaratılması Snapchat’in kullanıcılarına sağladığı avantajlardan başka bir tanesidir.

Snapchat kullanan kişiler, ekranlarını sol ve sağ tarafa doğru çektikleri zaman konumlarına göre Snapchat’in farklı filtre ve yapışkanlarını görüntüleyebilmekte ve bu özelliklerden dilediklerini kullanabilmektedir. Aynı anda iki farklı filtre ya da yapışkanı kullanmak isteyenlere ise bir parmaklarını ekrana basılı tutmaları ve diğeri ile de ikinci bir yapışkan veya filtreyi seçmeleri gerektiği söylenebilmektedir. Tüm bunların yanı sıra yine bu bölümde yer alan kalem işareti ile ekrana farklı renkler ve sevimli çizimler yapabilmek de mümkündür. Renk çubuğundan aşağıda doğru parmağın çekilmesi durumunda siyah ve sol tarafa çekilmesi durumunda da beyaz rengin kullanılabileceği de yine ek bir bilgi olarak verilebilmektedir.

Snapchat’te İçerik Yayınlama

Ünlü sosyal medya uygulaması Snapchat nasıl kullanılır diyenlere, nasıl fotoğraf ve video çekebilecekleri ve fotoğraf ya da videolarına nasıl farklı emoji ve efektler ekleyebilecekleri ile ilgili detaylı bilgiler verdikten sonra yine merak edenler için Snapchat üzerinden içerik yayınlama konusuna da değinilebilmektedir.

Bunun için ilk olarak ok işaretiyle bir sonraki ekranda bulunan hikâye kısmının seçilmesi ve böylece Twitter Timeline’si gibi herkesin görebileceği bir alana erişilmesi mümkün olabilmektedir. Ancak dileyen kişilerin sadece belirli kullanıcıları görmek istemeleri halinde görüntülemek istedikleri kişileri tek tek seçerek bu arzularını yerine getirebilecekleri de söylenebilmektedir.

Snapchat’te kişilere özel olarak gönderilen iletiler, gönderilen kişiler tarafından sadece 1 defaya mahsus olmak üzere görüntülenebilmektedir. Aynı şekilde 1 defa da yeniden seyredilebilmektedir. Daha sonra ise resim veya video gönderilen kişinin ileti alanından temizlenmektedir. Uygulamanın bir özelliği de içeriğin herhangi bir kişi tarafından görüntülenmesi halinde Snapchat’in bunu detaylı bir şekilde içerik sahiplerine bildirmesidir.

Snapchat’te arama yaptıran kişilere daha kolay ulaşmak isteyenlere ise Snapchat ana giriş ekranında yer alan hayalet logosuna basmaları ve bu alana bir resim eklemeleri önerilebilmektedir. İsim ve soyad kısmının eksiksiz doldurulması da yine Snapchat kullanıcılarının arkadaşları tarafından çok daha rahat bulunabilmelerini mümkün kılabilmektedir. Yine sosyal medya platformu Snapchat giriş ekranında kullanıcıların kendilerini ekleyen kişileri görebilmeleri olanakları bulunmaktadır. Arkadaş ekleme alanında ise farklı arama yöntemleri ile diğer Snapchat kullanıcılarını ekleyebilme olanakları Snapchat sahiplerine sunulmaktadır.

Bu aşamada en çok kullanılabilecek olan arama şekli adres defterindeki cep telefonu numaraları iken dileyen Snapchat sahipleri kullanıcı adına göre de arama yaptırabilmektedir. Tüm bunların yanı sıra Snap kodunu tarayarak arkadaş ekleme özelliği de yine sosyal medya platformu Snapchat’in kullanıcılarına sunduğu diğer olanaklar içerisinde gelmektedir.

Snapchat’in Diğer Özellikleri

Sevilen sosyal medya mecrası Snapchat nasıl kullanılır diye merak edenlere ek olarak popüler uygulamanın farklı kullanım şekillerine göre çeşitli ödüller verdiğinden ve bu şekilde de Snap skoru arttırdığından söz edilebilmektedir. Ödül kazandıkça açılan farklı ikonlar ise kullanıcıların neler kazandıkları konusunda bilgi sahibi olmalarına imkân vermektedir.

Yine Snapchat’in ayarlar kısmından da farklı güvenlik ayarları yapılabilmekte ve böylece kişilerin profil bilgilerinin ve hesaplarının güvenliklerini sağlamaları mümkün olabilmektedir.

Snapchat nasıl kullanılır diyenlere son yılların en popüler uygulamalarından birisi olan bu programın sadece yayın içerikli olmadığından ve aynı zamanda sohbet gibi farklı opsiyonları da bünyesinde barındırdığından söz edilebilmektedir. Ekranın sol tarafa kaydırılması ile doğrudan gözükebilecek olan sohbet ekranında resim gönderebilme, arama yapabilme veya videolu sohbet edebilme olanaklarının yer aldığı da ek olarak belirtilebilmektedir. Bu alanda gelen mesajların kaydedilmemesi halinde ise farklı bir alana geçilmesi durumunda mesajların tamamının kalıcı olarak silineceğinin de unutulmaması oldukça önemlidir. Bundan dolayı mesajlarının silinmesini istemeyen kişilerin ilgili mesajın üzerine gelmeleri ve sürekli olarak basılı tutmaları gereklidir. Böylece söz konusu mesaj kaydedilmekte ve ihtiyaç duyulması halinde tekrardan açılarak okunabilmektedir.

Üst kısımda bulunan chat işaretine basılması halinde de solda çıkan rakamda kaç tane Snap gönderildiğinin miktarı yazmakta ve sağda da görüntülenen Snap sayısı bulunmaktadır. Bu alandaki performans durumu ise doğrudan Snapchat skorunu arttırmaktadır.

Yoğun ilgi gören sosyal medya uygulaması Snapchat nasıl kullanılır diyen sosyal medya tutkunlarına son olarak da Discover bölümünden yani Keşfet’ten söz edilebilmektedir. Bu bölümde pek çok popüler Snapchat hesabının içeriklerine erişmek mümkün olabilmektedir. Ulaşılan içeriklerin metin içermesi durumunda ise ekranın aşağıya çekilmesi, tüm içeriklerin olduğu gibi okunabilmeleri için yeterlidir.

1 Yorum

  1. Çok açıklayıcı bir makale olmuş ama şu snapchat’e bir türlü alışamadım. İnstagram, Whatsapp’ada aynı özellik geldi zaten. Kullanmama gerek yok.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin