Samsung Telefonlara Root Atma - Samsung Root Yapma Rehberi

Bu yazıda Root nedir? Samsung telefonlar nasıl root yapılır? Cf Auto Root ile Samsung root atma ve Samsung Telefonlara Root Atma nasıl yapılır, anlatmaya çalışacağız. 

Root nedir?

Android telefon ve tabletlerde root yapılınca, Yönetici yetkileri diye adlandırabileceğimiz bazı yetkilere sahip olursunuz. Bu yetki ile sistem dosyaları üzerinde değişiklik yapabilir, Android sisteminize daha fazla işlevsellik katabilirsiniz. Root hakkında daha fazla bilgi için Android Root Nedir? adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Samsung Telefonlara Root Atma

Samsung telefonlara Chainfire’nin geliştirdiği CF Auto Root kullanarak Odin yükleme aracı ile root yapacağız.

Öncelikle Aşağıdaki araçları indirin. Bilgisayarınızda Samsung Mobil USB Sürücü varsa tekrar kurmanıza gerek yok. Kurulu değilse aşağıdan indirip bilgisayarınıza kurun.
Odin3 v3.12.3 İndir/Download
SAMSUNG Mobil USB Sürücü İndir/Download

Dosyaların Hazırlanması:
CF Auto Root sitesinden Telefon modelinize uygun Root dosyasını indirin. Sayfa açılınca Klavyeden Ctrl+F tuşlarına basın açılan kutuya model numaranızı yazın. Örenğin Note 5 telefonumun modeli SM-N920C o kutuya SM-N920C yazıp ENTER tuşuna basıyorum. Böylece benim modele uygun Root dosyası varsa hemen önüme gelir.

Samsung Telefonlara Root Atma - Samsung Root Yapma Rehberi

Daha sonra Sağ tarafta bulunan Download linkine tıklayın. Açılan sayfada Download yazısının altındaki linke tıklayarak zip dosyasını bilgisayarınıza indirin.

Adım 1: İndirdiğiniz Odin zip arşivini masa üstüne çıkarın. Yukarıda Modelinize uygun indirdiğiniz Root dosyası arşivindeki .tar.md5 uzantılı dosyayı da masa üstüne çıkartın. Odin3.exe çalıştırın.

Adım 2: Odin3.exe çalıştırdıktan sonra “AP” butonuna tıklayın. Açılan Pencereden masa üstüne çıkarttığınız root dosyanızı seçin örneğin: CF-Auto-Root-noblelte-nobleltejv-smn920c.tar.md5

Adım 3: Telefonunuzu güç tuşunu kullanarak tamamen kapatın. ardından Ses Kısma + Orta tuş + Güç Tuşlarına birlikte basılı tutun taki Download Mod açılana kadar. Download mod açılınca Ses Yükseltme tuşuna bir defa basın. Ardından Telefonu USB Kabloya USB’yi de Bilgisayara takın. Odinde ID:COM noktası mavi olacaktır

Samsung Galaxy Note 5 Root Yapma ve Recovery Mod Yükleme

Adım 4: Odinde ID:COM noktası mavi olduktan sonra Odinde “Start” Butonuna tıklayarak kurulumu başlatın. Yükleme bitince Odinde PASS yazısı gelir. telefonda kırmızı korsan android logosu ile birlikte yazılar gidip gelir telefon 2-3 kere samsung logosunda tekrarlanır. Daha sonra telefon açılır. SuperSU uygulamasının yüklediğini kontrol edebilirsiniz.

Chainfire ile Root işlemi bitti eğer modeliniz için root dosyası yok ise, Buradan King Root ile Android Cihazlarda Root Yapma yazımıza bakabilirsiniz.

Eğer android Telefon veya tabletinizden Root kaldırmak isterseniz Android Cihazlarda Root Nasıl Kaldırılır? isimli yazımıza bakabilirsiniz.

3 YORUMLAR

    • birck olma olayı Yüzde 10dur. ancak olur da root esnasında sistem çökerse samsung yazısında kalırsa odin ile yazılım yükleyerek tekrar eski çalışır haline getirirsiniz. Bu brick değildir.

  1. Reis dediğin her yeri yaptım ama telefonunda download menüde dev_type vs yazısı geldi altında da kırmızı renkli yazı vardı bundan kaynaklanacagini düşündüğüm için kurcalamadan size yazayım dedim umarım yardımcı olursunuz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin