Samsung Odin

Samsung Telefonlara Odin ile Stock Rom Yazılım Yükleme Rehberi, Odin İle Android Yazılım Güncellemek, Orijinal Yazılıma dönme, Samsung Galaxy Orijinal Firmware/Yazılım Nasıl Yüklenir? odin ile rom yükleme resimli anlatım, odin nasıl kullanılır resimli anlatım, odin kullanımı resimli anlatım, Samsung rom indir, Odin ile ROM yükleme, Odin kullanımı

Odin ile Stock Rom Yazılım Yükleme

Çoğu zaman, Samsung telefonlara Stock rom yükleme gereksinimi duyabilirsiniz. Yeni ve sıfır bir sistem kurmak isteyebilirsiniz. Custom(Özel) Rom yükledikten sonra, Orijinal stock rom yüklemek isteyebilirsiniz. Ya da başka ülkelerin stock romunu kurmak isteyebilirsiniz. İşte bu durumlarda, Odin ile Stock Rom Yazılım Yükleme yapmanız gerekiyor.

Odin Nedir?

Odin, Samsung marka telefonlar için yapılmış, yazılım paketleri yükleme Programı/Aracıdır. Odin ile birlikte Stock rom, yani orijinal yazılım yüklenir. Stock Rom Paketleri genelde tar.md5 uzantılı olurlar. Odin ile birlikte çeşitli stock yazılımlar yükleyebilirsiniz. Yani Android sürümünüzü yükseltebileceğiniz gibi düşürebilirsiniz de. çeşitli ülke stock romlarını yükleyebilirsiniz.

UYARI: Odin ile imei dokunulmamış telefonlarda rahatlıkla yazılım yüklenebilir. Ancak imei değiştirilmiş ve onarılmış cihazlarda bu işlemleri yapmadan önce TWRP Recovery ile Modem yedeğinin alınması ve yazılım yüklemeden sonra şebeke gelmeme sorunun onarılması için yedeklenmiş Modem’in tekrar TWRP ile geri yüklenmesi gerekmektedir.

UYARI: Bu işleme başlamadan önce telefonunuzdaki bilgileri yedeklemeyi (Rehber, Uygulamalar, Dahili Depolama) unutmayın. Bu işlemleri uygularsanız tüm sorumluluğu üstlenmiş olursunuz.

Samsung Stock Rom İndirme

Öncelikle Telefonunuza uygun Stock rom indirmeniz gerekiyor. Telefonunuzun model numarasını öğrenmek için: Ayarlar > Cihaz hakkında > Model numarası kısmına bakabilirsiniz.

Adım 1: Kayıt olma

Model numaranızı öğrendikten sonra; SamMobile web sitesine gidip, burada bir hesap açmanız gerekiyor. Dil İngilizce olduğu için, sizlere bazı terimleri açıklayalım: User Name: Kullanıcı Adı, Confirm Password: Parolayı doğrula, Country: Konum (Ülke), Alttaki Diğer kısımları boş bırakın. Puzzle’ı da yerleştirin. I have read, and agree to abide by the SamMobile rules. kutucuğunu işaretledikten sonra COMPLETE REGISTRATION Butonuna tıklayarak üyeliği tamamlayın.

Verdiğiniz E-Mail kontrol ederek, size bir doğrulama postası göndermişlerse o linke tıklayarak e-postanızı doğrulayın. Son olarak Buradan Kayıt ettiğiniz kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapın.

Adım 2: Model ile Rom arama

Giriş yaptıktan sonra SamMobile.com/firmwares/ kısmına gidin. Find Firmware altındaki büyük kutuya telefon modelinizi tam olarak yazın. Örneğin: SM-N920C

Samsung Telefonlara Odin ile Stock Rom Yazılım Yükleme Rehberi
Arama kutusuna model numaranızı yazın ve mercek simgeli butona tıklayın.

Adım 3: Ülke Seçme

Açılan listede Select country seçilidir burada en son çıkan stock rom en üsttedir. Burada son çıkan diğer ülkelerin yazılımlarını da indirebilirsiniz. Eğer Türkiye Stock Rom’unu indirecekseniz listede Turkey (TUR) seçin. Böylece Türkiye Stock Rom’ları Yeniden eskiye doğru listelenecektir.

Samsung Telefonlara Odin ile Stock Rom Yazılım Yükleme Rehberi
Açılan listede indirmek istediğiniz rom’a tıklayın.

BİLGİ: Stock rom listesinde ülke romlarının yanı sıra, Operatör romları da vardır. Bunların sonunda (T-Mobile), (Vodafone) gibi kelimeler vardır. Bu romların içinde operatörlere özel uygulamalar ve açılış animasyonları vardır. Bu romları da yükleyebilirsiniz ancak, sonradan açılış animasyonunuz Vodafone vb. olabilir. Onun için sonunda operatör kelimesi olanları atlayabilirsiniz. Örneğin: sonunda (TUR),(GER), (ITA), (DBT), (ESP) gibi varsa indirebilirsiniz.

Adım 4: Stock Rom indirme

İndireceğiniz stock rom’a tıkladıktan sonra açılan sayfada “REGULAR DOWNLOAD” butonuna tıklayın. Sonraki sayfada da “DOWNLOAD” butonuna tıklayarak .zip uzantılı dosyanın indirmesi başlayacaktır.

Samsung Telefonlara Odin ile Stock Rom Yazılım Yükleme Rehberi
“REGULAR DOWNLOAD” ardından “DOWNLOAD” butonlarına tıklayarak stock rom’u indirin.

Gerekli Araçların hazırlanması

Buradan Son sürüm Odin indirin ve Masaüstü’ne çıkartın.
Buradan Samsung USB Sürücüsü‘nü indirip yükleyin.
SamMobile’den indirdiğiniz .zip uzantılı dosyayı masaüstüne çıkartın. İçinde .tar.md5 uzantılı bir dosya olacak.

Odin ile Stock Rom Yazılım Yükleme

Samsung USB Sürücüsünü yükledik, Odin’i Masaüstüne çıkarttık, .tar.md5 uzantılı stock romumuz da hazır.

Adım 1: Odin hazırlama

Odin.exe Programını Açın. Option altında Auto Reboot ve F. Reset Time seçili olması gerekiyor. İşaretli değillerse işaretleyin. UYARI: RE-Partition işaretli olmamalı. Files [Download] kısmından “AP” butonuna tıklayın. Açılan pencerede masaüstü’ne çıkardığınız .tar.md5 uzantılı dosyayı seçin. Dosyanın incelenmesi biraz uzun sürebilir.

BİLGİ: Telefonunuzda Mevcut yazılım üzerine, daha üst bir stock rom yükleyip hiçbir şeyi sıfırlamayacaksanız; direkt Adım 3‘e gidin. Eğer Android Sürüm düşürme (Downgrade) yapacaksanız, ya da formatlayarak temiz bir yazılım yükleyecekseniz, Adım2 kısmını da yapın.

Adım 2: Telefonu Sıfırlamak

Telefonu sıfırlamak için Telefonu Recovery Mod‘a almamız gerekiyor. eski Model samsunglarda Recovery Mod’a alma işlemi farklılık gösterebilir. Bunun için İnternette Modelinizin Nasıl Recovery Moda’a alınacağını öğrenin ve o şekilde Recovery Mod’a alın. Yeni model Samsung Telefonlar için Recovery Mod’a almayı anlatacağız.

  1. Telefonu Güç tuşuna basarak tamamen kapatın.
  2. Ses Açma Tuşu + Ev (Orta) Tuşu + Güç Tuşu ‘na birlikte basılı tutun taki Samsung yazısı gelince tuşları bırakın.
  3. Recovery Mod açılınca, Ses Tuşlarını kullanarak “wipe data/factory reset” üzerine gelerek Güç Tuşuna bir defa basın. Bazı modellerde bu ev (orta) tuş olabilir.
  4. Bir sürü No No arasında Ses tuşlarıyla “Yes – delete all user data” yazısına getirin ve Güç tuşuna basın.
  5. Silme işleminden sonra Recovery ekranına dönecektir. Ses tuşlarıyla “Power down” üzerine gelip Güç tuşu’na basın. Telefon kapanacaktır. Telefon kapalı olsun Adım 3’e geçin.
Samsung Telefonlara Odin ile Stock Rom Yazılım Yükleme Rehberi
Wipe data/factroy reset

Adım 3: Telefonu Download Moda alma

Yeni modeller için: Telefon kapalı iken Ses Kısma Tuşu + Ev (Orta) Tuşu + Güç Tuşu ‘na birlikte basılı tutun. Warning uyarısı gelince tuşları bırakın. Ses Açma tuşuna bir defa basın. Download mod açılır. Arından telefonu USB ‘ye USB ‘yi de Bilgisayara bağlayın Odinde ID:COM Noktası Mavi olacaktır. Telefonu bir zemine bırakın.

Samsung Telefonlara Odin ile Stock Rom Yazılım Yükleme Rehberi
Ses kısma + Ev tuşu + Güç tuşu sonrasında Ses açma bir defa
Samsung Telefonlara Odin ile Stock Rom Yazılım Yükleme Rehberi
AP Kısmına Stock rom seçtik. Telefonu download mod ile bağladık. COM Mavi oldu. Son olarak start’a basıyoruz.

Adım 4: Yüklemeyi başlatma

Odindeki ID:COM Noktası Mavi olduktan sonra “Start” tuşuna basarak kurulumu başlatın. Kurulum ortalama 10dk tamamlanır. Yükleme tamamlanınca, Odinde PASS yazısı gelir. Telefon kendiliğinden açılır. Artık Telefonu USB ‘den çıkarıp, kurulum ayarlarınızı yaparak işlemleri tamamlayın. Odin ile Stock Rom Yazılım Yükleme işlemleri bu kadardı kolay gelsin…