Samsung Telefonlara Format Atma Hard Reset

Samsung telefonlarda yazılımsal sorunlar karşımıza çıktığında, bazen sorunların tek çaresi Hard Reset format atmaktır. Bizde Samsung Telefonlara Format Atma nasıl yapılır? anlatalım dedik.

Telefonlara Neden Format Atarız?

Çoğu zaman yazılımsal hatalarla karşılaşabiliriz. Özellikle telefonumuzda yazılım yükseltme yaptıysak, ya da varolan işletim stock rom üzerine başka bir ülkenin Stock rom’unu kurmuşsak, telefonda bazı sorunlar meydana gelebilir. İşte bu sorunların çözümü Samsung Telefonlara Format Atma olabilir.

Telefona Hard Reset Format atmadan önce, yani telefonu sıfırlamadan önce, Şarjınız %50’nin üzerinde olsun. Telefondaki bilgilerinizi yedeklemeyi unutmayın. Özellikle telefon rehberi, mesajlarınız ve dahili depolamayı unutmayın. Ayrıca oynadığınız oyunlar ve kayıtları da silinecektir.

Samsung Telefonlara Format Atma

Samsung telefonlarda iki şekilde format atabiliriz. Soft ve Hard reset. En sağlamı ve telefonu tam olarak sıfırlayacak olan yöntem Hard resettir.

Soft Reset:

Telefonunuzda Ayarlar > Yedekleme ve sıfırlama > Fabrika verilerine sıfırlama (Factory data reset) > Cihazı sıfırlayın yolunu takip ederek samsung telefonunuzu fabrika ayarlarına getirebilirsiniz.

Hard Reset:

Hard reset için Telefonu Recovery Mod‘a almamız gerekiyor. eski Model samsunglarda Recovery Mod’a alma işlemi farklılık gösterebilir. Bunun için İnternette Modelinizin Nasıl Recovery Moda’a alınacağını öğrenin ve o şekilde Recovery Mod’a alın. Yeni model Samsung Telefonlar için Recovery Mod’a almayı anlatacağız.

  1. Telefonu Güç tuşuna basarak tamamen kapatın.
  2. Ses Açma Tuşu + Ev (Orta) Tuşu + Güç Tuşu ‘na birlikte basılı tutun taki Samsung yazısı gelince tuşları bırakın.
  3. Eğer Recovery mod açılmazsa, sarı ünlem işareti gelirse, Ses açma ve Ses kısma tuşlarına teker teker ve art arda basın (+-+-+-) taki Recovery mod açılıncaya kadar.
  4. Recovery Mod açılınca, Ses Tuşlarını kullanarak “wipe data/factory reset” üzerine gelerek Güç Tuşuna bir defa basın. Bazı modellerde bu ev (orta) tuş olabilir.
  5. Bir sürü No No arasında Ses tuşlarıyla “Yes – delete all user data” yazısına getirin ve Güç tuşuna basın.
  6. Silme işleminden sonra Recovery ekranına dönecektir. Ses tuşlarıyla “reboot system now” üzerine gelip Güç tuşu‘na basın. Telefonunuz açılacaktır.
  7. Telefon açıldığında tüm ayarlar silindiği için kurulumu yapmalısınız. Dil seçme vb. seçenekleri seçtikten sonra telefon ilk aldığınız gibi karşınıza çıkacaktır.
Samsung Telefonlara Odin ile Stock Rom Yazılım Yükleme Rehberi
Wipe data/factroy reset

Videolu anlatım:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin