Samsung Galaxy A5 Root Yapma ve TWRP Yükleme

Samsung Galaxy A5 Root Yapma ve TWRP Recovery Mod Yükleme, Samsung Galaxy A5 SM-A500F, A500F1, A500FU, A500G, A500H, A500K, A500L, A500M, A500S, A500Y, A500YZ Modellerine Root atma ve TWRP Recovery Mod yükleme

Merhaba değerli ziyaretçi, bu yazıda sizlere Samsung Galaxy A5 Root yapmayı ve Custom yani özel Recovery mod kurmayı anlatacağız. Sizde Yukarıda belirttiğimiz modellerden birine sahipseniz aşağıdaki yöntemlerle root ve recovery yükleyebilirsiniz.

UYARI: Bu işlemlere başlamadan önce telefonunuzdaki bilgileri yedeklemeyi (Rehber, Uygulamalar, Dahili Depolama) unutmayın. Ayrıca Samsung Knox ve Samsung Ödeme çalışmayacaktır. Cihazınız garanti kapsamından çıkacaktır (Stock Rom Yüklenince tekrar garantiye girer). Bu işlemleri uygularsanız tüm sorumluluğu üstlenmiş olursunuz.

Telefonun Model Numarasını Öğrenme

İlk Önce Telefonumuzun Model numarasını Öğreneceğiz. Bunun için Ayarlar/Telefon Hakkında kısmında Model numarası kısmındaki koda bakıyoruz ve yukarıdaki listede var mı? ona bakıyoruz varsa Root işlemlerine geçiyoruz. Örneğin: “SM-A500F”

Öncelikle Aşağıdaki araçları indirin. Bilgisayarınızda Samsung Mobil USB Sürücü varsa tekrar kurmanıza gerek yok. Kurulu değilse aşağıdan indirip bilgisayarınıza kurun.
Odin3 v3.12.3 İndir/Download
SAMSUNG Mobil USB Sürücü İndir/Download

Samsung Galaxy A5 Root Yapma

Aşağıda A5 Modelinize uygun Root dosyasını indirin.
SM-A500F için Android 6.0.1 Root Dosyası
SM-A500FQ için Android 6.0.1 Root Dosyası
SM-A500F1 için Android 6.0.1 Root Dosyası
SM-A500FU için Android 6.0.1 Root Dosyası
SM-A500G için Android 5.0.2 Root Dosyası
SM-A500H için Android 6.0.1 Root Dosyası
SM-A500HQ için Android 6.0.1 Root Dosyası
SM-A500K için Android 6.0.1 Root Dosyası
SM-A500L için Android 6.0.1 Root Dosyası
SM-A500M için Android 6.0.1 Root Dosyası
SM-A500S için Android 6.0.1 Root Dosyası
SM-A500Y için Android 6.0.1 Root Dosyası
SM-A500YZ için Android 5.0.2 Root Dosyası

Adım 1: Öncelikle Telefonunuzda Ayarlar / Telefon Hakkında / Yazılım bilgileri / Yapım numarası kısmına 5-6 defa üst üste dokunuyoruz, Taki “artık bir geliştiricisiniz” diyene kadar. Sonra geri gelip Geliştirici seçeneklerinden OEM kilit açma aktif yapıyoruz.

Adım 2: İndirdiğiniz Odin zip arşivini masa üstüne çıkarın. Yukarıda Modelinize uygun indirdiğiniz Root dosyası arşivindeki .tar.md5 uzantılı dosyayı da masaüstüne çıkartın. Odin3.exe çalıştırın.

Adım 3: Odin3.exe çalıştırdıktan sonra “AP” butonuna tıklayın. Açılan Pencereden masa üstüne çıkarttığınız root dosyanızı seçin örneğin: CF-Auto-Root-a5lte-a5ltexx-sma500f.zip

Adım 4: Telefonunuzu güç tuşunu kullanarak tamamen kapatın. ardından Ses Kısma + Orta tuş + Güç Tuşlarına birlikte basılı tutun taki Download Mod açılana kadar. Download mod açılınca Ses Yükseltme tuşuna bir defa basın. Ardından Telefonu USB Kabloya USB’yi de Bilgisayara takın. Odinde ID:COM noktası mavi olacaktır

Samsung Galaxy A5 Root Yapma ve TWRP Yükleme

Adım 5: Odinde ID:COM noktası mavi olduktan sonra Odinde “Start” Butonuna tıklayarak kurulumu başlatın. Yükleme bitince Odinde PASS yazısı gelir. telefonda kırmızı korsan android logosu ile birlikte yazılar gidip gelir telefon 2-3 kere samsung logosunda tekrarlanır. Daha sonra telefon açılır. SuperSU uygulamasının yüklediğini kontrol edebilirsiniz. Root işlemi bitti dilerseniz devam edip TWRP Recovery Mod yükleyebilirsiniz.

Videolu Anlatım

Galaxy A5 TWRP Recovery Mod Yükleme

Telefonunuza Flashify uygulamısnı yükleyin ve .img uzantılı TWRP dosyasını telefonunuzun Dahili depolama bölümüne kopyalayın:
Flashify – Google Play Store ‘den telefonunuza yükleyin.
SM-A500FU için: TWRP-3.0.0-1-20160403-a5ultexx.img
SM-A500F/G/H/M için: TWRP-3.0.0-1-20160403-a500.img

Adım 1: Orijinal Recovery’i Yedekleme

1) Flashify Uygulamasını kurduktan sonra Açıyoruz ve “ACCEPT” butonuna basıyoruz.
2) Root izni isteyecektir “İZİN VER” Diyoruz.
3) “BACKUP/RESTORE” Sekmesine Geçiyoruz.
4) “Backup current recovery” yazısına basıyoruz.
5) Sdcard seçip “BACK İT UP!” butonuna basıyoruz.
6) Mevcut recovery’imizi yedeklemiş olduk. Artık istediğiniz zaman bu kısma gelerek yedeklenen recovery’e basarak Eski haline dönebilirsiniz.

Samsung Galaxy A5 Root Yapma ve TWRP Yükleme

Adım 2: Flashify ile TWRP Recovery Yükleme

1) “FLASH” Sekmesinde “Recovery image” yazısına basın.
2) “Chose a file” yazısına basın.
3) “File explorer ‘a” basın
4) “mnt” klasörü içinde “sdcard” klasörünü seçin
5) Telefonunuzun Dahili hafızasına attığınız twrp-3.0.2-4-herolte.img dosyanızı seçin.
6) Gelen pencerede “YUP!” butonuna tıklayarak flash’lama işlemini başlatın. “Flash complete” penceresi açılınca “Reboot now” butonuna tıklayarak TWRP Recovery’nizi test edebilirsiniz.

Samsung Galaxy A5 Root Yapma ve TWRP Yükleme

“Reboot now” tıkladıktan sonra yeni yüklediğiniz Özel Recovery açılacaktır. Artık Özel romlar veya yamalar kurabilirsiniz.

36 YORUMLAR

    • Eğer Telefonda Android 6.0 yüklü ise AM-A500H olanı kullanabilirsiniz. Eğer Android 5 yüklü ise SM-A500F Dosyasını kullanabilirsiniz.

  1. Galaxy A5 SM-A500FQ benim telefonum telefonu dediğiniz gibi rootlayıp twrpyi kurdum.Ama sürekli telefonu twrp de açılıyordu o yüzden stock romu geri yükledim açıldı bir sıkıntısı yok.Ama ben nougat 7.1.1 sürünümü yapmak istiyorum nasıl yapabilirim ?

  2. Telefonum samsung galaxy a5 FQ telefonuma root atmisdim sonrasinda recovery mode dan format attim telefona supersu indirdikden sonra root bulunamadi diyor yeniden root atmak istiyorum yukaridaki işlemi oldugu gibi tekrarlamali miyim

  3. Abi merhaba bende sm a500fq var root atmak istiyorum bootloader olayı nedir beni ilgilendiriyomu birde rootdan sonra veriler siliniyor mu

  4. kardeşim dediklerini harfiyen uyguladım fakat mnt/sdcarda geliyorum senin gibi araclar dosyası oluşturup içine atıyorum ne araçlar dosyası gözüküyor ne de .img farklı bir yere atmayı denedim .imgyi downloadın içine falan attım yine aynı gözükmüyor ne yapıcam yardım lütfen

    • zip dısyası olmayacak .img dosyası olacak. Telefonun dahili depolama bölümüne atacaksın. ve resimdeki gibi gidip bulacaksın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin