Bu yazıda Çoğu Android Kullanıcısının kafasını kurcalayan, Root Garantiyi Bozar mı? Custom (Özel) Rom yüklenirse garanti bozulur mu? Kingroot garantiyi bozar mı, telefona root atınca garanti gider mi? Root kaldırınca garanti gelir mi? root garanti dışı bırakır mı? Telefon tekrar nasıl garanti kapsamına sokulur? gibi sorulara cevap bulacaksınız.

Root nedir?

Android telefon ve tabletlerde root yapılınca,Root Garantiyi Bozar mı? Root Rom Yükleme Garantiden Çıkarır mı? Yönetici yetkileri diye adlandırabileceğimiz bazı yetkilere sahip olursunuz. Bu yetki ile sistem dosyaları üzerinde değişiklik yapabilir, Android sisteminize daha fazla işlevsellik katabilirsiniz. Root hakkında daha fazla bilgi için Android Root Nedir? adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Root Garantiyi Bozar mı?

EVET, Root garantiyi bozar. Root yüklenen cihaz garanti kapsamından çıkar. Root yaparken, Android telefonun Bootloader denen kısmı kırıldığı için cihaz garantiden çıkar. Root yapılan Android cihazlarda, Üreticinin ayarladığı bazı değerlerle oynanabileceği için ve bazı önemli düzenlemelerin yapılabilmesi nedenyile; Bu düzenlemelerin Cihaza zarar verebilmesi neticesinde Root yapılan cihaz garanti kapsamında olmaz.

Root kaldırılınca tekrar garantiye girer mi?

EVET, Root kaldırılınca android cihaz tekrar garanti kapsamına girer. yanlız burada önemli olan Sadece Root kaldırmak yetmiyor, telefona Stock Rom yüklemek, yani telefona Orijinal yazılım yüklemek de gerekiyor. Ancak o zaman cihaz tam anlamıyla garanti kapsamına girer.

Custom Rom Yüklenince Garantiden çıkar mı?

EVET, Tıpkı root gibi Rom yükleme de garantiyi bozar. Zaten root yapılmadan Rom yüklenemiyor yada twrp yüklenince bootloader kırıldığı için tekrar garantiden çıkar?

Stock Rom yüklenirse garantiye girer mi?

EVET, Stok rom yüklenirse, telefonu fabrika yazılımına ve ayarlarına döneceği için tekrar garanti kapsamına girer.

Root telefonu bozar mı?

Root yapma araçları, gayri resmi olduğu için ve telefonun bootloader (Ön yükleme) kısmına müdahale ettiği için riskleri vardır. Bu riskler genellikle telefonda yazılımsal sorunlar çıkarır. Stok rom yüklenince telefon düzelir. Ancak bazende önemli zararlar verebilir; Bu zararlar root uygulamaları kullanarak telefonu özelleştirme, işlemci hız aşırtma vb. durumlarda telefonun ana kart veya işlemcisine zarar verebilir.

Root ve Bankacılık uygulamaları

Root, Bankaların kara listesindedir. Root yetkileri ile hesapların ele geçirilmesi ve hesap bilgilerinizin çalınması gibi durumlarda, bankalar telefonunuz rootlu olduğu için sorumluluğu sizlere yükleyebilir. Bu banka hesabınızda olası bir sorun veya maddi kaybın, banka tarafından root kullandığınız için sorumluluk kabul etmemesine neden olur. Son olarak bankalar Root’u sizlere karşı bir koz olarak kullanabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin