Organ Bağışı ve Nakli Haftası

Organ nakli durumu kritik hastalar için oldukça önemli bir tedavi yöntemidir. Organ nakli ile birçok hasta günümüzde hayata tutunabilmektedir. Bu anlamda bu tedavinin öneminin ve anlamının benimsenmesi açısından ülkemizde her yıl 3 – 9 Kasım tarihlerinde Organ Bağışı ve Nakli Haftası olarak kutlanmaktadır.

Organ Bağışı ve Nakli Haftası (3-9 Kasım)

Organ bağışının bilincinin geliştirilmesi, bağış hakkında bilgi eksikliklerinin giderilmesi ve insanları teşvik amacıyla kutlamaların yapıldığı bu haftada insanlar bilinçlendirilmektedir. Organ ve doku nakli hizmetlerinin geliştirilmesi ve organ temini açısından insanların bilinçlenmesi amacıyla televizyon ve radyolarda çeşitli programlar düzenlenmekte ve insanlara yansıtılmaktadır. Ayrıca okullarda yapılan kutlamalarla çocukların bilinçlenmesi ve organ naklinin önemi aktarılmayı amaçlanmıştır. Bu nedenle okullara, yayın organlarına ve sivil toplum kuruluşlarına oldukça önemli görevler düşmektedir.

Ülkemizde Organ Bağışı

Ülkemizde Organ ve Doku Bağışı yetersizliği sebebiyle son dönemlerde organ yetmezliği yaşayan birçok hasta hayatını yitirmektedir. Organ yetmezliği sonucu hayatını kaybeden insanların çokluğu ülkede oldukça büyük sorunlar teşkil etmekte insanlar en yakınlarını tedavi olabilecekken kaybetmenin acısını yaşamaktadır.

Ülkemiz organ nakli tedavileri açısından oldukça donanımlı hastanelere ve deneyimli doktorlara sahiptir. Organ naklindeki en büyük sorun kuşkusuz insanlar hayatta iken veya hayatları sona erdikten sonra organlarını nakletmemesi nedeniyle organ nakli konusunda ülkemizde sorun yaşamaktayız. Organ bağışı haftasında özellikle her bağışın yeni bir hayatı kurtardığı anlatılmakta ve insanların yaşamını yitirmesinin ardından organlarını nakletmesinin ne kadar önemli olduğuna değinilmektedir.

Organ Bağışının Önemi

Organ nakli kişilerin hayatta iken serbest iradesi ile tıbbi olarak yaşamlarının sona ermesinin hemen ardından doku ve organlarının ihtiyaç sahibi hastalara aktarılmasına izin verilmesiyle olabilmektedir. Hasta bireylerin vücutlarında işlevini yitiren organların yerine canlı veya hayatını yitirmiş insanlardan alınan sağlam organların ameliyat sonrası nakledilmesiyle yerleştirilmesi işlemidir. Ülkemizde organ bağışları Sağlık Bakanlığının denetiminde yapılmaktadır.

Organ Nakli Çeşitleri

Türkiye Organ ve Doku Nakli Bilgi sistemi sayesinde nakiller en adil ve şeffaf şekilde yapılabilmektedir. Ayrıca ülkemizde deri, karaciğer, kalp, pankreas, ince bağırsak ve akciğer nakilleri yapılmakta, doku nakli olarak ise kemik iliği, kemik, kornea ve kalp kapağı nakilleri profesyonel ellerce yapılabilmektedir. Organ nakli yapmak isteyen bireylerin hastanelere, il sağlık müdürlüklerine, aile hekimlerine ve organ nakli merkezlerine başvurarak detaylı bilgi alması gerekmektedir. Ülkemizde yasalarımızca 18 yaşından büyük ve akli dengesi yerinde olan bireyler organlarının bir bölümünü veya tamamını bağışlayabilmektedir.  Doku ve Organ nakli konusunda eğer bireyler kendilerinden organ alınmasını istemiyor iseler bu kişilerin ölümünün ardından organ ve doku alınamaz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin