Mobil Veri Açılmıyor, internet Gelmiyor Çözümü

Çoğu zaman Telefonu sıfırladıktan sonra veya yeni yazılım attıktan sonra yahut yeni bir telefona sim kartımızı taktıktan sonra, Mobil Veri Açılmıyor, internet Gelmiyor veya Mobil veri açmama rağmen internet gelmiyor, H simgesi H+ Simgesi 3G ,4G Simgesi gelmiyor gibi sorularla karşılaşıyoruz.

Mobil Veri Açılmıyor

İşte bu yazıda Android Mobil veri problemi ve iPhone Mobil veri sorunlarınıza cevap vermeye çalışacağız. Sorunun Telefonunuzdan mı yoksa ayarlarından mı? ya da Operatörden mi kaynaklandığını hep birlikte bulacağız.

İnternet Neden Gelmiyor?

Bazen Mobil veriyi açmamıza rağmen internet gelmiyor veya veri simgesi ekranda gözükmüyor, Bunun nedenlerini başlıklar halinde açıklayalım…

Telefonunuzun APN Ayarlarını kontrol edin

Telefonlarda internete bağlanmak için operatöre özel bazı ayarlar vardır. Bunlara APN Ayarları denir. Genelde Operatörler APN Ayarlarını Sim kartı takat takmaz otomatik olarak telefona gönderirler, ancak bazen bu ayarlar gelmeyebiliyor veya Operatör telefonu bilinmeyen model olarak görebiliyor. Bu durumda İnternet APN Ayarlarını manuel yapmanız gerekmektedir.

APN Ayarları genelde Ayarlar >> Şebeke (Mobil şebekeler) >> Erişim noktası adları kısmında bulunur. Bu yol telefondan telefona değişebiliyor. Telefonunuzun şebeke ayarları kısmını kurcalayarak bulabilirsiniz. Erişim noktası adlarına geldikten sonra burada Örneğin TURKCELL İNTERNET, TURKCELL MMS Gibi seçenkeler olmalı eğer yoksa, Yeni APN diyerek elle yeni bir APN oluşturup, burada Operatörünüzün adını büyük harflerle yazın örneğin İsim=”TURKCELL İNTERNET”, APN=”internet” yazdıktan sonra Değişikleri kaydedin ve İnternetizi kontrol edin.

APN Operatör ayalarını ve detaylı anlatımlar için aşağıdaki bağlantıları kontrol edebilirsiniz:
Turkcell APN Ayarları
Vodafone APN Ayarları
TurkTelekom APN Ayarları

İnternet Paketinizin olduğuna emin olun

Eğer bir İnternet paketiniz yoksa çoğu zaman Mobil veri açılmayabilir, Bir İnternet paketi satın alabilirsiniz. Bazen de Sosyal medya paketleri satın almış olabilirsiniz, Bu durumda Mobil veri simgesi gelmeyebilir, ancak Sosyal medya paketinizi kullanmanıza engel değildir.

Operatör İnternet Erişimi açık mı?

Operatörünüzün Hat ayalarında İnternet’i ve 3G hizmetlerini aktifleştirip kapatabiliyoruz. Genelde bu seçenekler açık oluyor, Bu ihtimal uzak olsa da Operatörünüzün müşteri hizmetlerini arayarak durum kontrolü yapmanızda fayda var.

Telefon Yurt dışımı?

Yurt dışından gelen telefonlarda, O ülkenin operatörlerine özel yapılmış bazı model telefonlar vardır bu telefonları Türkiye’de kullanmak sıkıntılı olabiliyor İnternet’iniz bu yüzden de gelmiyor olabilir. Bazen şebekeye bile bağlanmada sorun yaşayabilirsiniz.

Telefondaki problemler

Telefonlarda yazılımsal problemler ile de İnternet’te erişim veya şebeke problemleri yaşayabilirsiniz. Yukarıdaki seçenekleri gözden geçirdikten sonra Son çare olarak bu ihtimal üzerinde duracağız. Sorunun telefondan olduğunu öğrenmek için Önce hattınızı başka bir telefona takıp kontrol edin, Sonra Başka bir hattı kendi telefonunuzda deneyin böylece sorunun nereden olduğunu bulabileceksiniz. Eğer sorun telefonda ise Servise gitmenizde yarar var.

8 YORUMLAR

  1. Bunlar çözüm değil! Ben yaklaşık bir ay boyunca sorunumu çözmeye kafa yordum bunlarla olmuyor sadece. Asıl çözüm çok basit arkadaslar isteyen mesajıma cvp verebilir yardımcı olmak isterim tabiki

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin