Mobil Ağa Erişilemiyor Hatası Nedenleri ve Çözüm Yolları

Genellikle Android telefonlarda rastlanılan veya yurt dışından getirilen cihazlarda “Mobil Ağa Erişilemiyor” veya “Mobil Ağ Kullanılamıyor” hatası alınabiliyor. Bu durumda telefon Şebekeye bağlanmaz, yani hat gelmez ve Telefonunuzun Arama ve mesajlaşma özelliklerini kullanamazsınız.

Mobil Ağa Erişilemiyor Hatası Nedenleri

Sevgili ziyaretçimiz bu hatanın bir çok sebebi olabilir. Bu hatanın asıl sebebini bulmak için çeşitli denemeler yapacağız, ve bazı şeyleri kontrol edeceğiz. Böylece sorunu tespit edip gerekli çözüm yolunu öğrenebileceksiniz.

Sim Kart Problemleri

İlk deneyeceğimiz ihtimal Sim Kart’ta olası yaşanabelecek problemlerdir. Bunu testpit etmenin yolu Telefonumuza başka bir Sim Kart takmak veya Kendi Sim KArt’ımızı başka bir cihazda test etmek; böylece sorunun buradan kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenebilirsiniz.

İmei Adresinin Silinmesi

Null imeiTelefonunuza kendiniz yazılım yüklediyseniz veya kurcaladıysanız, Özelliklerle Samsung cihazlarda imei adresinizi silmiş olabilirsiniz.

Bunu öğrenmek için: Telefonunuzun arama bölümüne gidip Arama tuşlarında *#06# tuşlarını girin karşınıza bir pencere çıkacaktır, burada imei adresiniz görünecektir.

Bu kod Sayılar yerine, eğer boş çıkarsa veya null/null yazarsa, imei adresi silinmiş demektir bu durumda Cihazınızı Garantiye gönderip veya bir servise gidip imei onarımı yapabilirsiniz.

Kayıt Dışı veya Klon Imei

Telefonunuz yurt dışından gelmişse, Cihazın kaydını yaptırmadan en fazla 6 ay kullanabilirsiniz. 6 ay sonra cihaz şebeke alımına kapatılacaktır. Bu durumda Mobil Ağa Erişilemiyor Hatası meydana gelir.

İkinci seçenekte Cihazınızın Klon bir imei kullanması olabilir, Bunu öğrenmek için: Telefonunuzun arama bölümüne gidip Arama tuşlarında *#06# tuşlarını girin karşınıza bir pencere çıkacaktır, burada imei adresiniz görünecektir. Bu sayıları Turkiye.gov.tr – BTK İmei Sorgulama adresi üzerinden sorgulayın.

Bu IMEI numarasının başka cihazlara kopyalandığı tespit edilmiştir

Sorgulama sonucunda “Bu IMEI numarasının başka cihazlara kopyalandığı tespit edilmiştir” uyarısı çıkarsa demek ki imei adresiniz ya birileri tarafından klonlamış ya da klon bir ime sizin cihazda kullanılmıştır. Bu durumda telefonunuzu alıp hemen satın aldığınız yere müracaat edin.

Android EFS veya Modem Kısmının bozulması

Yukarıdaki seçeneklerden de bir şey çıkaramadıysanız ve eğer telefonunuzda yazılım yükleme veya başka bir şekilde yazılım onarma yapılmışsa büyük ihtimalle EFS veya Modem kısmı bozulmuş olabilir bu durumda servise gitmeniz gerekmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin