Menstrual kap nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır?

Son zamanlarda kadınlar arasında popüler olmaya başlayan menstrual kap nedir, ne işe yarar ve nasıl kullanılır?

Son zamanlarda kadınların tercih ettiği Menstrual kap, kadınların adet döneminde kullanmaları için geliştirilen bir kaptır. Bu kap silikondan yapılmış olup esnektir.

Menstrual kap nedir?

Menstrual cup. Silikondan üretilir ve kap şeklindedir. Esnek olması sebebiyle bükülebilir ve vajina içerisine rahatlıkla yerleştirilebilir. Yerleştirildiğinde kanı emmeden toplar.

Menstrual kap nasıl kullanılır?

Menstrual cup, hijyenliğine emin olunduktan sonra kabın vajinaya rahat bir şekilde yerleştirilebilmesi için kap içe doğru bükülerek bir n harfi şeklinde vajina içerisine yerleştirilir (vajinaya yerleştirildikten sonra kap eski yuvarlak haline döner). kap yerleştirildikten sonra yarım gün kadar kalabilir. Dolduğunda kabın içerisinde biriken sıvı atılır ve kap su ve kimyasal içermeyen bir sabunla yıkanıp temizlenerek yeniden yerleştirilir.

Menstrual kap nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır?

Temizlenmesi (Hijyen)

Adet bittiğinde genellikle kaynak su ile sterilize edilip bir sonraki kullanıma kadar kendi kabı içerisinde muhafaza edilir.

Üreticiler menstrual kapların 5 yıl kadar kullanılabileceğini belirtmektedir. ancak bu kapların en fazla 1 yıl kullanılması tavsiye edilir.

Piyasada Tek kullanımlık menstrual kaplar da bulmak mümkündür. Bu kapların avantajları arasında daha ekonomik ve uzun süreli kullanılabilir olması bulunmaktadır.

Menstrual kabın avantajları?

  • Tamponların içeriğinde bazı zararlı maddelerin olduğu iddia edilmektedir.
  • Tamponlara göre kullanım süresi daha uzundur.
  • Tampona göre adet döneminde daha fazla rahatlık sağlar.
  • Silikondan üretildiği ve yaklaşık 10 yıl dayanabildiği için ekolojiktir.
  • Her kullanımdan sonra atılması gerekmediği için ekonomiktir.
  • Hiçbir zehirli madde içermediği için sağlıklıdır.
  • Hiçbir değişiklik yapmak zorunda kalmadan tıpkı tampon gibi kullanabileceğiniz için pratiktir.
  • Pedlerin aksine, sistit gibi enfeksiyonları önlemeye yardımcı olur.
  • Kapların kapasitesi yaklaşık olarak 30 ml’dir. Bu da, bir kadının adet dönemi boyunca kaybettiği kan miktarının hemen hemen üçte biridir. Bu yüzden kapları, tampon veya pedler kadar sık değiştirmenize gerek yoktur.
  • Adet döneminizi tabulara bağlı kalmaksızın rahat geçirmenizi, ne kadar kan kaybettiğinizi öğrenmenizi ve adet düzeninizi takip etmenizi sağlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin