Lösemili Çocuklar Haftası (2-8 Kasım)

Belirli Gün ve Haftalardan olan Lösemili Çocuklar Haftası, Dünya üzerinde lösemi tedavisi gören hastalara ve ailelerine maddi ve manevi olarak her türlü desteğin verilmesi ve bu desteğin öneminin topluma duyurulması amacı ile 2 – 8 Kasım tarihleri arasında tüm dünyada Uluslararası Lösemili Çocuklar Haftası olarak kutlanmakta ve toplum bilinçlendirilmektedir. Bu haftada özellikle tıbbi tedavi ile tamamen iyileşme şansı bulunan akut lösemisine karşı halk ve çocuklar bilinçlendirilmektedir. Bu sayede insanlar ihtiyaç sahiplerine her alanda yardımda bulunmaktadır.

Lösemili Çocuklar Haftası (2-8 Kasım)

Çocukluk döneminde kanser vakalarının %35’ini lösemi hastalığı oluşturmaktadır. Çocuk kanser hastalıklarının en çok rastlanan türü Lösemi, hücre cinsine göre Akut Lenfoblastik Lösemi ve Akut Myeloblastik Lösemi olarak 2 ana gruba ayrılır. Kendi alanlarında alt gruplara da ayrılan bu hastalık oldukça dikkate alınması gerekmektedir. Ülkemizde de yer yıl 16 yaş ve altındaki 1200 – 1500 çocukta görülmeye başlayan bu hastalığın nedeni tam olarak bulunamamıştır.

Genetik ve moleküler tekniklerde ortaya çıkan yeni gelişmeler sayesinde radyasyon, genetik yatkınlıklar, benzen ve türevi hastalıklar, böcek ilaçları gibi kimyasallar bunun yanı sıra bir takım kalıtsal hastalıklar ve virüs kaynaklı hastalıkların tümünün lösemiye zemin hazırladığı ve lösemiye sebep olduğu bilinmektedir. Lösemi hastalığı her yaşta görülmekle birlikte 2 ve 5 yaş aralığında oldukça artmaktadır. 1 yaşın altı 10 yaşın üstündeki vakalarda tedavilerin etkisi oldukça azalmaktadır.

Löseminin Belirtileri

Damarlarımızda akan kanın bir anda meydana gelen herhangi bir etki sonucu kanın üretim yeri olan kemik iliğindeki hücrelerinde oldukça artış meydana gelmektedir. Bu kan hücreleri normalden hızlı bir şekilde yayılarak lenf bezlerini, karaciğeri, dalağı, kemik iliğini, merkezi sinir sitemi ve beyini tutmaktadır. Löseminin birçok belirtisi bulunmaktadır. Bunlar;

  • Kansızlık
  • Zayıflama
  • Bacaklarda kemi ağrıları
  • Aşırı iştahsızlık
  • Burunda ve dişetinde kanamalar
  • Ateş
  • Ciltte meydana gelen kırmızı noktalar ve morarmalar (Cilt altı kanamaları)

En belirgin belirtileri bunlar olan Lösemi hastalığı yayıldığı organlarda farklı belirtiler ortaya çıkarır. Örneğin baş ağrısı, mide bulantısı, karın ağrısı, görmede bozukluklar gibi sayılabilir. Bu hastalıkların sonucunda kan hastalıkları ile uzman doktorların yapacağı tetkikler ve muayene sonucu çocukların lösemiye yakalanıp yakalanmadığı saptanmaktadır.

Çoğunlukla lenf bezlerinde genişleme, dalak ve karaciğer büyümesi ve kanama bulguları ile tespit edilmektedir. Yapılan kemik iliği, kan, hücre tipi belirleme ve genetik tetkikler ile kesin bir tanı ortaya konulabilmektedir. Tanıdan sonra yapılacak ayrıntılı testler ise hastalığın ne derecede olduğu hakkında, tipi hakkında bilgi edinmede oldukça yardımcı olacaktır.

Lösemi Tedavisi

Tedavi genel durumun stabilize edilmesi ile işe başlamaktadır. Bu dönemde kan ve kanın içindeki özel hücrelerin donörlerden alınarak hastaya verilmesi ve gerekli mücadelelerin yapılması oldukça önemlidir. İlaçların hayati öneme sahip organlara vereceği yan etkileri de oldukça mühimdir. Ayrıca hastalık hakkında aileler ve hastalar bilinçlendirilerek umutlandırılmaya çalışılmaktadır. Lösemi Haftaları işte bu ve bunun gibi ailelere destek açısından oldukça mühimdir.

Lösemi ile Mücadele

Ülkemizde Lösemi ile mücadele ve hastalara destek, kampanya vb. projeleri yürüten LÖSEV yani Lösemili Çocuklar Vakfı yürütmektedir. LÖSEV’in amacı; lösemili ve kan hastası çocukların, sağlık ve eğitim başta olmak üzere her türlü ihtiyaçlarının sağlanmasına yardımcı olmak, bunun yanısıra, kalıtsal ve edinsel kan hastalıkları konusunda ulusal düzeyde tedavi, eğitim ve araştırma kurumları kurmak ve işletmektir.

Türkiye’de her yıl 2000 yeni lösemili çocuk vakası ortaya çıkıyor. Bu durum bazen dar bütçeli ailelerde ebeveyni lösemili çocuk ile diğer çocukları arasında seçim yapmaya kadar zorluyor. Bu sebeple LÖSEV vakfı gerçekleştirdiği tüm faaliyetlerde, gelir elde etmenin yanısıra, lösemi hastalığını tanıtmayı, lösemili çocukların ve ailelerinin sıkıntılarını topluma aktarmayı ve bu vesileyle toplumu bilinçlendirmeyi amaçlamaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin