Linux

Linux’ta VLC Media Player Root ile Çalıştırma. Ubuntu’da VLC Media Player’i Root ile Çalıştırma. Kali Linux’ta VLC Media Player’i Root Kullanıcısında çalıştırma.

Linux Root(Kök) Kullanıcı

Root(Kök), varsayılan olarak bir Linux/Unix ve benzeri işletim sistemlerindeki tüm komutlara ve dosyalara erişimi olan kullanıcı veya hesaptır. Ayrıca, Root hesabı, kök kullanıcı ve süper kullanıcı olarak da adlandırabiliriz.

Kök kelimesi, diğer terimlerin bir parçası olarak kullanıldığında çeşitli ek anlamlara sahip olabilir ve bu nedenle Linux/Unix benzeri sistemleri yeni yeni tanıyanlarda karışıklığa neden olabilir.

Linux/Unix gibi işletim sistemlerinde üst düzey dizin kök dizinidir. Diğer bir deyişle, alt dizinleri ve dosyaları da dahil olmak üzere diğer tüm dizinlerin bulunduğu dizindir. Kök dizini bir eğik çizgi (/) ile gösterilir. Örneğin /user/data/bin

Linux işletim sistemlerinde (Örneğin: Kali Linux veya Ubuntu) Root kullanıcısını kullanırken, Güvenlik nedeniyle Google VLC Media Player’i çalıştırmaya izin vermez. Çalıştırmak istediğinizde aşağıdaki gibi bir uyarı alırsınız.

VLC Media Player kök olarak çalıştırılamaz.
Lütfen VLC Media Player uygulamasını normal bir kullanıcı olarak başlatın. Geliştirme amacıyla uygulamayı root kullanıcı olarak çalıştırmanız gerekiyorsa korumasız alan seçeneğini işaretleyerek yeniden çalıştırın.

Linux’ta VLC Media Player Root ile Çalıştırma

Google Chrome’u Root ile çalıştırmak için aşağıdaki adımları takip ederek çözüm sağlayabilirsiniz. Size sunacağımız çözüm kalıcı çözümdür.

Adım 1: Terminali Açın. ve Aşağıdaki komutu girip ENTER Tuşuna basın.

hexeditor /usr/bin/vlc

Adım 2: Karşınıza Mavi bir kod ekranı çıkacaktır. Bu esnada Klavyeden Ctrl + W tuşlarına birlikte basın.

VLC Media Player Root ile Çalıştırma

Adım 3: Açılan pencerede “search for text string” seçeneği seçili olacaktır bu esnada klavyeden ENTER tuşuna basın. Ardından çıkan kutuya “geteuid” yazıp klavyeden ENTER tuşuna basın.

VLC Media Player Root ile Çalıştırma

Adım 4: “geteuid” bulduktan sonra klavyeden “TAB” tuşuna basın. Sağa geçecektir. Burada “geteuid” yazsını üzerine yazarak “getppid” olarak değiştirin.

VLC Media Player Root ile Çalıştırma

Adım 5: “getppid” yazısı ile değiştirdikten sonra klavyeden “Ctrl + X” tuşlarına birlikte basın. Çıkan uyarıya klavyeden ENTER tuşuna basarak onaylayın.

VLC Media Player Root ile Çalıştırma

NOT: Eğer Google Chrome tarayıcısı tekrar açılmazsa aynı işlemi bir daha tekrar edin. Çünkü yeni sürümde iki adet geteuid kısmı olabiliyor.

Artık Google Chrome tarayıcısını açarak test edebilirsiniz.

Linux’ta VLC Media Player nasıl yüklenir?

Google Chrome’u yüklemek için aşağıdaki komutları sırası ile terminale girin:

sudo apt-get update 
sudo apt-get install vlc
VLC Media Player’i yüklerlerken hata alırsanız:

Aşağıdaki komutu girerek tekrar deneyin:

sudo apt-get install -f

How to run google chrome as root in kali linux, please start google chrome as a normal user. to run as root, google chrome not working in kali linux, please start google chrome as a normal user kali linux, google chrome –no-sandbox, open chrome as root kali linux, how to run google chrome as root in centos, please start google chrome as a normal user centos

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin