LG G5

LG G5 Bootloader kilidini kaldırma, LG G5 Bootloader kilit açma, LG G5 H850, LG G5 SE H840 ve RS988 Bootloader Unlock, LG G5 Root yapma, LG G5 TWRP Recovery mod yüklemek.

Merhaba Değerli İdeal Kaynak okurları, LG G5 Bootloader Kilidini Kaldırma konusuna hoş geldiniz. bu yazıda sizlere, LG’nin G5 Modeli için Root veya rom yüklemek için Custom Recovery (Özel Kurtarma) Araçlarını yüklemeye engel olan Bootloader kilidini kaldırmayı anlatacağız. Bildiğiniz üzere, Bootloader kilidi konulan telefonlarda Root yapmak mümkün olmuyor. Bu kilidi kaldırılmadan cihazların Bootloader denilen kısmına müdahale edemiyoruz.

LG G5 Bootloader Kilidini Kaldırma

Android kullanıcılarının, android platformunu seçme sebeplerinin başında özelleştirilebilmesi gelmektedir. Ancak bu iş üreticiler için ise sorun olabilmektedir. Çünkü Root veya custom rom yüklenen cihazlarda, çökme veya donanımlarla oynanması neticesinde, cihazlarda yazılımsal veya donanımsal problemler çıkarabilmektedir. İşte bu yüzden üreticilerde bu tür garanti sorunları veya tamir değişim işleriyle pek uğraşmak istememeleri nedeniyle, cihazlarına bootloder kilidi koyarlar.

Tabi kullanıcıların tepkilerine maruz kalmamak için bu Bootloader kilidini kaldırma desteği de sunarlar. Hoş sunmasalarda, rootçular bunu kırmanın bir yolunu bulurlar tabi.

UYARI: Bu işlemlere başlamadan önce telefondaki bilgilerinizi yedekleyin. Bu işlemleri uygularsanız, Tüm sorumluluğu üstlenmiş olursunuz. Bootloader kilidi kaldırma şuan için sadece Avrupa modeli olan H850, H840 ve RS988 Modellerine destek vermektedir.

Aşağıdaki Dosyaları bilgisayarınıza indirip kurun:

adb-setup programını kurarken sürekli gelen uyarılara klavyeden “y” tuşuna ve ardından “ENTER” tuşuna basarak kurulumu tamamlayın.

LG Mobile Driver > İndir
adb-setup-1.4.3.exe > İndir

Adım 1: Telefonunuzdan *#06# tuşlayarak yada telefonun pilini çıkartarak arkada yazan orijinal imei sini bir yere not edin. örneğin Not defterine.

Adım 2: Telefonumuzdan Ayarlar/Genel/Telefon Hakkında/Yazılım Bilgileri Bölümüne Gidiyoruz. Aşağıda Yapım Numarası Yazan Yere 4 Defa Art Arda Tıklıyoruz. Bu İşlem Sonunda Geliştirici Seçenekleri Bölümü Aktif Olacaktır. Genel Bölüme Geri Dönüyoruz Ve Geliştirici Seçeneklerinin İçine Giriyoruz. Oem Kilit Açma Ve Usb Hata Ayıklama Kutucuklarını Aktif Hale Getiriyoruz.

Adım 3: Telefonumuzu ekran açıkken bilgisayara bağlayalım. Klavyeden “Win+R” Tuşlarına birlikte basalım açılan kutuya “cmd.exe” yazıp “ENTER” basalım yada başlat menüsünden cmd aratarak bulup siyah ekranlı pencereyi açın. ve aşağıdaki kodu kopyalayıp Siyah ekrana sağ tıklayarak yapıştırıp ENTER‘a basın. telefonun ekranına “USB Hata Ayıklamasına izin verilsin mi?” diye bir uyarı gelirse; Bu bilgisayara her zaman izin ver kutucuğunu işaretleyip “TAMAM” tuşuna basın.

adb reboot bootloader

Adım 4: Yukarıdaki kodu enterladıktan sonra cihaz bootloder moda girecektir. Daha Sonra aşağıdaki kodu yazıp ENTER basın.

fastboot oem device-id

Adım 5: Adb Penceresinde Aşağıdaki Gibi Bir Yazı Gelecektir. Bu Bizim Bootloaderi Kırmak İçin Unlock Keyimiz Olacak.

$ fastboot oem device-id
(bootloader)—————————————————————–
(bootloader) Device-ID
(bootloader) CD58B679A38D6B613ED518F37A05E013
(bootloader) F93190BD558261DBBC5584E8EF8789B1
(bootloader)—————————————————————–

Adım 6: Bir not defteri açalım ve iki tane alt alta olan (bootloader) kodumuzu yan yana yapıştırıyoruz yani tek satır haline getiriyoruz önce yukarıdaki sonra aşağıdakinide hemen sonuna yapıştırıp birleştirin.

CD58B679A38D6B613ED518F37A05E013F93190BD558261DBBC5584E8EF8789B1

Lg Developer’dan Unlock.bin dosyası alma:

Adım 7: Lg Developer Sitesine Buradan gidip Üye Olun (Kullandığınız güncel bir eposta adresi ile üye olun çünkü dosya yollayacaklar) veya üyeliğiniz varsa Buradan Giriş Yapın.

Adım 8: Giriş Yaptıktan Sonra Cihazımızın Modelini Seçiyoruz. İmei Ve İd Kısımlarına Önce Not Aldığınız İmei Numaranızı Yazın. Sonra Unlock Keyinizi İd Kısmına Yapıştırın ve Confirm Tıklayın. Mail Adresinize Unlock.bin Dosyası Yollanacaktır.

Adım 9: Mail Adresinize gelen Unlock.bin Dosyasını bilgisayara idirin ve adb klasörünün içine atmalısınız mesela bizim kurduğumuz adb klasörü Yerel Disk C:/adb klasörünün içine atalım.

LG Gönderdiği Unlock.bin dosyasını yükleme:

Adım 10: Daha sonra tekrar siyah pencereye aşağıdaki kodu yapıştırıp veya elle aynen girip “ENTER” tuşuna basarak dosyamızı yollayalım.

fastboot flash unlock unlock.bin

Adım 11: Unlock.bin Dosyasını Cihazınıza Yüklenecektir. Ve Bootloader Kilit ‘iniz Açılmıştır. “fastboot reboot” yazısını Yapıştırıp “ENTER” basın. Cihazınız Yeniden Başlayacaktır. LG G5 Bootloader Kilidini Kaldırma Hayırlı Olsun.

Bootloader kilidini kaldırdıktan sonra, telefonun açılışında Sarı ünlem işareti ve “Your device software can’t be checked for corruption” diye bir uyarı alırsınız. Bu artık telefonun garanti kapsamı içinde olmadığını belirtir. Telefonunuzu tekrar garanti kapsamına koymak ve tekrar Bootloader’i kilitlemek için, Buradaki LG Bootloader Kilitleme – OEM Kilidini Tekrar Aktifleştirme yazımızda anlattığımız gibi yapabilirsiniz.

Diğer LG G5 Yazılarımız:

LG G5 Root Yapma ve TWRP Recovery Mod Yükleme
LG G5 Stock Rom Yazılım Yükleme – Orijinal Yazılıma Dönme
LG G5 Güncel Yazılım Stock Rom kdz indir

60 YORUMLAR

  • Normalde olurdu ama LG sadece H850 modeline destek veriyor. H850tr için LG ‘ye mesaj yollayın H850Tr için de Bootloader kilidi kaldrıma desteği istiyoruz diye. bunu diğer H850tr sahiplerinede iletin.

    • En kolay root yapılan telefonlar samsung telefonlardır. belkide çok kullanıldığı için geliştiriciler de root desteğini veriyorlar ama lg öyle değil LG de root geliştiricileri yok denecek kadar az

     • Abi sence tr modeli için root çıkarmı yok çıkmazsa h850 modelini almaya çalışacam

     • valla uzun süre çıkmaz çünkü yabancılar kullanmadığı için root zor çıkıyor imkanınız varsa iade edin Avrupa H850 alın derim.

     • Abi ben lg ye root rom atmadım samsung stock rom hangi ülkenin olursa odinlen kuruyorduk lg de durum böyelemi mesela lg h850 aldım root attım ve sonra stock rom yüklemek istedim herhangi bir ülkenin romu olurmu

     • Herhangi bir ülkenin aynı modeli ise olur mesela H850 nin tüm ülke romları olur ama operatör romları olmayabilir.

     • Abi şimdi biz elimizdeki h850tr modeline başka ülkenin romunu yüklersek şayet yinede bootloader kilidi kaldırılamazmı türk aklı yani onları kandıralım

 1. Abi eyet başka ülkenin romunu h850tr yüklesek diyelim yinede bootloader kilidini açamazmıyız buda türk aklı onları kandıramazmıyız

 2. Abi bu lg sayfasina abone olamiyorum hersey tamam oldum bu sefer sifreyi giroyorum kabul etmiyor 3 hesap actim ve sifreyi biliyorum gecersiz sifre diyor ne yapayim

 3. Valla abi bir lg aldik rottlamak icin anamiz agladi bu ne yav uye ol tamam aktivasyon icin hesabima giriyorum oda tamam lg sayfasina atiyor oda tamam giriyorum sifreyide tamam ama az once actigim ve kabul ounan herseye ragmen gecersiz id veya sifre diyor bu ne sacmalik

 4. Abi Alla aşkına bir çara h850tr modelini satıp avrupa modelini aldım ve hala lg sayfasına kayıt yaptıramıyorum bu ne iş hersey tamam aktivasyon tamam beni lg sayfasına yonlendiriyor giriyorum yanlış şifre diyor

   • Ha yani telefonu bilgisi yara bağlayıp işlemleri yapmayana kadar giriş olmuyormu ben hiç bir işlem yapmadan giriş yapmaya çalışıyorum

    • yok normalde giriş yapıyorsun sonra sende imei ve telefondan aldığın device-id istiyor bunları unlock.bin de kullanıp açık dosyayı epostaya gönderiyorlar.

 5. Abi ben yapamıyorum acemi deyilim samsung telefonlara s2 den beri root rom ararım hangi hesabı açtım sa sorunsuz şimdi girince şifre yanlış falan diyor

  • ben az önce bir hesap açtım ve giriş yaptım.
   LG Developer Member kısmı altında
   Countries other than corea linki ile üye oluyorsun

    • !!!Öncelikle bu işlemler Android 6.0 için geçerlidir.
     1- Yukarıda verdiğim LG Mobile driver ve adb-setup-1.4.3.exe dosyalarını indirip bilgisayara kurun.
     2- Play store dan Terminal emulator uygulamasını telefona yükle.
     4- Telefonunuzda Oem Kilit Açma Ve Usb Hata Ayıklama özelliklerini açın(yukarıda anlatılmış Adım 2)
     5- Bu dosyayı indir: https://drive.google.com/file/d/0B2OlLU7vg4YzNFRDbXhwcGMyNms/view
     6- indirdiğin “dirtysanta-boot.zip” arşivindeki “dirtysanta-boot” klasörünü “C:adb” klasörüne kopyala.
     7- Telefonu USB kablosuna ve bilgisayara bağla.
     8- Klavyeden “Win+R” Tuşlarına birlikte bas açılan kutuya “cmd.exe” yazıp “ENTER” bas siyah ekranlı pencereyi açın. ve “adb devices” yazarak “ENTER” bas. telefonun ekranına “USB Hata Ayıklamasına izin verilsin mi?” diye bir uyarı gelirse; Bu bilgisayara her zaman izin ver kutucuğunu işaretleyip “TAMAM” tuşuna bas.
     6- Daha sonra “Yerel disk C:adbdirtysanta-boot” klasörü içindeki “RUNMEFIRST.bat dosyasına çift tıkla. Açılan pencereleri kapatma!!
     7- Daha sonra Yerel disk C:adbdirtysanta-boot” klasörü içindeki “Step1.bat” dosyasını çift tıkla.
     8- Az önce açılan Siyah ekranda sırasıyla bu kodları yaz ve ENTER yap
     run-as con
     chmod 0777 /storage/emulated/0/*
     9- Ardından telefona yüklediğin Terminal Emulator uygulamasını aç. buraya “id” yaz ENTER yap.
     10- Daha sonra bu kodu yaz ve ENTERla “applypatch /system/bin/atd /storage/emulated/0/dirtysanta”
     11- Telefonu usbden öıkar. Recovery moda alıp wipe data factory reset yap ve telefon başlat kurulumu yap.
     12- Telefonunuzda Oem Kilit Açma Ve Usb Hata Ayıklama özelliklerini açın(yukarıda anlatılmış Adım 2)
     13- Telefonu USB’ye ve bilgisayara bağla. Bilgisayada elle açtığımız cmd ekranına geçiş yapın ve aşağıdaki kodları teker tker yazıp “ENTER” a basın.
     adb root
     adb disable-verity
     14- Telefonu usbden çıkar. Yeniden başlat ve tekrar usb ye tak.
     15- ve Cmd ekranına aşağıdaki komutları teker teker yazıp “ENTER” yap.
     adb root
     adb shell
     mount -o rw,remount,rw /system

     • çok çok teşekürler üsdat bi deneyim inşallah yaparım cihaz LG G5 H850TR
      inşallah olur tekrar ilgin alakan için çok teşekürler

     • benim cihaz android 7 yahu tüh geriye dönüş imkanı varmı üsdat ?

     • Zaten Unlock yapılamayan cihazlar için çıkarmışlar yalnız ben şahsen denemedim. Bir arkadaş ingilizceden çevirmemi istedi.

     • çalışmıyor malesef, runfirst ve step1 bat dosyalarına tıklayınca pencere falan açılmıyor..

     • O esnada telefon bağlı olmalı olmazsa Yönetici olarak çalıştır. Dediğim gibi denedmedim sadece türkçeye çevirdim.

    • Adam böyle yazmış baya karışık. Sizin telefon modeli nedir? Sorumluluğu alırsanız ve isterseniz Teamviewer ile beraber yapabiliriz.

 6. Bootloader kilidini H850 EU cihazımda kırmak istiyorum ama telefon kaçak olduğu için imei numarası eşleşmiyor. Kendi orjinal imeisi kayıp, H858 İmeisi kullanarak bootloader kilidini kırabilir miyim? Veya *#06# yazınca çıkan imei ile siz unlock.bin dosyası oluşturabilir misiniz?

 7. Merhaba,
  LG G5 H850TR cihaz kullanıyorum. Şarjdayken farkettim. Ekrana “Wellcome to Fastboot Mode for bootloader unlock:” başlıklı bir yazı gelmiş. Ne kadar yeniden başlattıysam hep aynı yazı geliyor. Bir adım ileri geçemiyorum. Bu ekranı aşıp, sıfırdan rom kurabilir miyim? Veya nasıl yaparım? Bu konuda yardımcı olabilir misiniz? İlgi ve alakanız için şimdiden teşekkür ederim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin