LG G4

LG G4 Bootloader kilidini kaldırma, LG G4 Bootloader kilit açma, LG G4 H815 Bootloader Unlock, LG G4 Root yapma, LG G4 TWRP Recovery mod yüklemek. 

Merhaba Değerli İdeal Kaynak okurları bu yazıda sizlere LG nin G4 Modeli için Root veya rom yüklemek için Custom Recovery (Özel Kurtarma) Araçlarını yükleyemeye engel olan Bootloader kildini kaldırmayı anlatacağız. Bildiğiniz üzere Bootloader kilidi konulan telefonlarda Root yapmak mümkün olmuyor. Bu kilit kaldırılmadan cihazların Bootloader denilen kısmına müdahele edemiyoruz.

Android kullanıcılarının android platformunu seçme sebeplerinin başında özelleştirlebilmesi gelmektedir; ancak bu iş üreticiler için ise sorun olabilmketedir. Çünkü Root veya custom rom yüklenen cihazlarda çökme veya donanımlarala oynanması neticesinde cihazlarda yazılımsal veya donanımsal problemler çıkarabilmektedir. İşte bu yüzden üreticilerde bu tür garanti sorunları veya tamir değişim işleriyle pek uğraşmak istememeleri nedeniyle cihazlarına bootloder kilidi koyarlar.

Tabi kullanıcıların tepkilerine maruz kalmamak için bu Bootloader kilidini kaldırma desteği de sunarlar. Hoş sunmasalarda rootçular bunu kırmanın bir yolunu bulurlar tabi.

UYARI: Bu işlemlere başlamadan önce telefondaki bilgilerinizi yedekleyin. Yapacağınız bu işlemlerde oluşabilcek sorunlardan sorumlu değiliz. Bootloader kilidi kaldırma şuan için sadece Avrupa modeli olan H815 Modeline destek vermektedir.

Aşağıdaki Dosyaları bilgisayarınıza indirip kurun: adb-setup programını kurarken sürekli  gelen uyarılara klavyeden “y” tuşuna ve ardından “ENTER” tuşuna basarak kurulumu tamamlayın.

LG Mobile Driver > İndir
adb-setup-1.4.3.exe > İndir

Adım 1: Telefonunuzdan *#06# tuşlayarak yada telefonun pilini çıkartarak arkada yazan orijinal imei sini bir yere not edin. örneğin Not defterine.

Adım 2: Telefonumuzdan Ayarlar/Genel/TelefonHakkında/YazılımBilgileri Bölümüne Gidiyoruz. Aşağıda Yapım Numarası Yazan Yere 4 Defa Art Arda Tıklıyoruz. Bu İşlem Sonunda Geliştirici Seçenekleri Bölümü Aktif Olacaktır. Genel Bölüme Geri Dönüyoruz Ve Geliştirici Seçeneklerinin İçine Giriyoruz. Oem Kilit Açma Ve Usb Hata Ayıklama Kutucuklarını Aktif Hale Getiriyoruz.

Adım 3: Telefonumuzu ekran açıkken bilgisayara bağlayalım. Klavyeden “Win+R” Tuşlarına birlikte basalım açılan kutuya “cmd.exe” yazıp “ENTER” basalım yada başlat menüsünden cmd aratarak bulup siyah ekranlı pencereyi açın. ve aşağıdaki kodu kopyalayıp Siyah ekrana sağ tıklayarak yapıştırıp ENTER‘a basın. telefonun ekranına “USB Hata Ayıklamasına izin verilsin mi?” diye bir uyarı gelirse; Bu bilgisayara herzaman izin ver kutucuğunu işaretleyip “TAMAM” tuşuna basın.

adb reboot bootloader

Adım 4: Yukarıdaki kodu enterladıktan sonra cihaz bootloder moda girecektir. Daha Sonra aşağıdaki kodu yazıp ENTER basın.

fastboot oem device-id

Adım 5: Adb Penceresinde Aşağıdaki Gibi Bir Yazı Gelecektir. Bu Bizim Bootloaderi Kırmak İçin Unlock Keyimiz Olacak.

$ fastboot oem device-id
(bootloader)—————————————————————–
(bootloader) Device-ID
(bootloader) CD58B679A38D6B613ED518F37A05E013
(bootloader) F93190BD558261DBBC5584E8EF8789B1
(bootloader)—————————————————————–

Adım 6: Bir not defteri açalım ve iki tane alt alta olan (bootloader) kodumuzu yan yana yapıştırıyoruz yani tek satır haline getiriyoruz önce yukarıdaki sonra aşağıdakinide hemen sonuna yapıştırıp birleştirin.

CD58B679A38D6B613ED518F37A05E013F93190BD558261DBBC5584E8EF8789B1

Adım 7: Lg Developer Sitesine Buradan gidip Üye Olun veya üyeliğiniz varsa Buradan Giriş Yapın. (Kullandığınız güncel bir eposta adresi ile üye olun çünkü dosya yollayacaklar)

Adım 8: Giriş Yaptıktan Sonra Cihazımızın Modelini Seçiyoruz. İmei Ve İd Kısımlarına Önce Not Aldığınız İmei Numaranızı Yazın. Sonra Unlock Keyinizi İd Kısmına Yapıştırın ve Confirm Tıklayın. Mail Adresinize Unlock.bin Dosyası Yollanacaktır.

Adım 9: Mail Adresinize gelen Unlock.bin Dosyasını bilgisayara idirin ve adb klasörünün içine atmalısınız mesela bizim kurduğumuz adb klasörü Yerel Disk C:/adb klasörünün içine atalım.

Adım 10: Daha sonra tekrar siyah pencereye aşağıdaki kodu yapıştırıp veya elle aynen girip “ENTER” tuşuna basarak dosyamızı yollayalım.

fastboot flash unlock unlock.bin

Adım 11: Unlock.bin Dosyasını Cihazınıza Yüklenecektir. Ve Bootloader Kilidiniz Açılmıştır. “fastboot reboot” yazısını Yapıştırıp “ENTER” basın. Cihazınız Yeniden Başlayacaktır. LG G4 Bootloader Kilidini Kaldırma Hayırlı Olsun.

LG G4 Bootloader Kilidini tekrar devreye koymak isterseniz Buradaki LG Bootloader Tekrar Kilitleme konusunda anlatıldığı gibi yapabilirsiniz.

LG G4 Bootloader Kilidini Kaldırma – Bootloader Unlock

LG G4 Stock Rom Yazılım Yükleme – Orijinal Yazılıma Dönme
LG G4 Güncel Yazılım Stock Rom kdz indir

 • Oğulcan Aydoğmuş

  ben cihazımı h815 modeli bootloader yapıcam developer sitesine girip cihazımızı onaylıyoruz ama
  ”Cihazınız (LGH815TR) ön yükleyicinin kilidini açmayı desteklemez. Lütfen modelinizi kontrol edin. Yanlış bilgileri 8 defadan fazla girerseniz hesabınız kilitlenecektir” bu hatayı veriyor sorun nedir acaba bütün adımlarımız doğru lütfen yardımcı olurmusunuz

  • Cihazın h815tr modeli ise desteklemez. Ya da cihazınızın ana kartı değişmiştir.

 • AENL Tv

  ben cihazım yurt dışından Modeli H815 bootloader için uygun cihazın arkasındaki imei ile unlock.bin dosyasını indirdim fakat cihazın arkasındaki imei ile üzerinde imei farklı unlock.bin dosyasını flashlarken hata alıyorum bu konu ne yapmam gerekir yardımcı olabilirmisiniz.

  • ideal kaynak

   Maalesef bu tür cihazlarda unlock yapılamıyor imei değiştiği için.

   • AENL Tv

    cihazı tekrardan orijinal imeisine alıp yapabilirmiyim peki bunun bi yolu varmıdır.

    • ideal kaynak

     Box denen cihazlarla yapılıyor imei tamiri servislerde. Cihazın orjinal yapısı bozulduğu gene işe yaramayabilir, ama denemedim yüzde yüz öyledir diyemem.

     • AENL Tv

      benim asıl amacım benim bataryam çok hızlı bitiyor yeni batarya aldım sorun yine aynı telefonda recovery moda giremiyorum wipe batery yapsam belki sorun çözülecek ama onu bile yapamıyorum recovery moduna girmek için kullanılan tuş kombinasyonları güvenli modu açıyor bu konuda bilginiz varmı acaba

     • ideal kaynak

      Hocam tuş kombinasyonunu yanlış yapınca güvenli mod açılır. Tekrar deneyin. Recovery de wipe battery stats yoktur. Bunun yerine telefonu root yapıp. Wipe battery stats yapın. Muhtemelen aldığınız batarya orijinal değildir. Çakma orijinaldir.

 • halil simsek

  marsmallow yani android 6 için geçerli mi bu ?
  13 haziranda yazdım bu yazıyı son güncelleme olan mart 2017 güncellemesini yükledim

  • ideal kaynak

   Bu işlemler android sürümü farketmeksizin yapılır. Yani Android 6.0 da da geçerlidir.

 • Şahin Emre Özbay

  cihazım h815 olmasına rağmen şöyle bir uyarı alıyorum ^
  Maalesef cihazınız botloader’ın kilidini açmayı desteklemiyor’ bu normal mi ?

  • ideal kaynak

   Şahin bey telefonunuz tamir gördü mü? Eğer parça değişimi yapılmışsa, artık h815 olarak tanınmayabilir? Birde cihazın orjinal arkasında yazan imei ile işlemleri yapmayı unutmayın…

   • Şahin Emre Özbay

    cihazı hepsiburadadan kapalı kutu aldım,cıhazın arkasındakı ımeı ile ayarlar kısmında yazan imei de birbiri ile aynı

    • ideal kaynak

     Cihaz H815TR değil deyil mi? İsterseniz tekrar deneyin ama adımları dikkatlice okuyun. Unlock Key’i doğru yaptığınızdan emin olun.

     • Şahin Emre Özbay
     • ideal kaynak

      Malesef sadece Avrupa sürümünü destekliyor. Cihazınız H815 olsa da imei si singapura ait.

     • Şahin Emre Özbay

      Singapur sürümü rootlayamiyor müyüz

     • ideal kaynak

      Bu şekilde desteklemiyor. Lolipop yüklü ise USB de çalışan linux ile root yapılabiliyor. Google da LG G4 H815TR Root diye aratıp bulabilirsin. Aynı adımlar H815 için de geçerlidir. Ama biraz karışık onu söyleyeyim.

 • Özkan

  H815tr ye h815 romu attıktan sonra botloader kilidini kaldirabilirmiyiz

  • ideal kaynak

   Mümkün değil.

   • Özkan

    Neden?

    • ideal kaynak

     Bootloader dosyasını imei noya göre gönderiyorlar. Şimdi başka bir imei için gönderilmiş bir bootloader dosyası tr olana yüklenirse bilemem. Çünkü denemedim.

     • Özkan

      Peki tr olan Lara nasıl rom atacaz

     • ideal kaynak

      Lollipop ta linux kullanarak root yapalabiliyor. Googleden bakabikirsiniz. İşlemler biraz karışık olduğu için ben siteye eklemedim.

 • Tahsin Çetin

  Denilenleri harfi harfine yaptığım halde LG sitesinde Confirm’e bastıktan sonra “Device id unmatched…….” şeklinde bir hata veriyor.Telefonun modeli H815. Araştırmama rağmen bir çözüm bulamadım. Sizin bir bilginiz var mı? Bu sorunla karşılaştınız mı ?

  • ideal kaynak

   device id yi doğru yaptınmı önce üstteki kodu sonra alttaki kodu sağına yapıştırıp birleştirip yaptın mı?

   • ideal kaynak

    bu arada telefonun orijinal ime olması lazım klon ime olmaz (orjinal imei telefonun arkasında yazar)