LG Bootloader Kilitleme - OEM Kilidini Tekrar Aktifleştirme

LG Bootloader Kilitleme, LG G5, G4 Bootloader Kilidini Tekrar Aktifleştirme, bootloader tekrar kilitlemek, OEM Kilidini Tekrar Aktifleştirme, Bootloader kilidini tekrar devreye sokma, Bootloader Relock, oem relock

Android Telefonlar, genellikle bootloader kilitli gelmektedirler. Root yapmak için bu oem kilidini kaldırmak gerekmektedir. Rootu kaldırıp tekrar eski orijinal haline getirmek için, tekrar LG Bootloader Kilitleme yapmak gerekmektedir.

Artık Android telefonlar veya cihazlar genellikle oem yani bootloader kilitli olarak piyasaya gelmektedir. Bazı üreticiler Root yapmak isteyen kullanıcılara bootloader kilidi kaldırma desteği sunarlar.

Bu kilit kaldırıldıktan sonra, cihaz Garanti kapsamından çıkmaktadır. İşte Cihazı tekrar Garanti kapsamına sokmak veya satışını yapmak için, tekrar orijinal haline geri getirmek lazım, bu sefer Bootloader Kilidini tekrar devreye sokmak, yani oem relock yapmak gerekiyor.

LG Bootloader Kilitleme

Bootloader kilitleme işlemleri de tıpkı Bootloader Kilidini Kaldırma işlemleri gibi yapılır. tek yapmanız gerek telefonun USB hata ayıklama özelliğini açmak ve adb ile komutu vermek. Şimdi gelelim nasıl yapacağınıza…

UYARI: Bu işlemlere başlamadan önce telefondaki bilgilerinizi yedekleyin. Bu işlemleri uygularsanız, Tüm sorumluluğu üstlenmiş olursunuz. Ayrıca bu işlemler, adb ile bootloader kilidi kaldırılmış cihazlar için geçerlidir.

Aşağıdaki Dosyaları bilgisayarınıza indirip kurun:

adb-setup programını kurarken sürekli gelen uyarılara klavyeden “y” tuşuna ve ardından “ENTER” tuşuna basarak kurulumu tamamlayın.

LG Mobile Driver > İndir
adb-setup-1.4.3.exe > İndir

Adım 1: Telefonumuzdan Ayarlar/Genel/TelefonHakkında/YazılımBilgileri Bölümüne Gidiyoruz. Aşağıda Yapım Numarası Yazan Yere 4 Defa Art Arda Tıklıyoruz. Bu İşlem Sonunda Geliştirici Seçenekleri Bölümü Aktif Olacaktır. Genel Bölüme Geri Dönüyoruz Ve Geliştirici Seçeneklerinin İçine Giriyoruz. Oem Kilit Açma Ve Usb Hata Ayıklama Kutucuklarını Aktif Hale Getiriyoruz.

Adım 2: Telefonumuzu ekran açıkken bilgisayara bağlayalım. Klavyeden “Win+R” Tuşlarına birlikte basalım açılan kutuya “cmd.exe” yazıp “ENTER” basalım yada başlat menüsünden cmd aratarak bulup siyah ekranlı pencereyi açın. ve aşağıdaki kodu kopyalayıp Siyah ekrana sağ tıklayarak yapıştırıp ENTER‘a basın. telefonun ekranına “USB Hata Ayıklamasına izin verilsin mi?” diye bir uyarı gelirse; Bu bilgisayara herzaman ver kutucuğunu işaretleyip “TAMAM” tuşuna basın.

adb reboot bootloader

Adım 3: Yukarıdaki kodu enter ‘ladıktan sonra cihaz bootloder moda girecektir. Daha Sonra aşağıdaki kodu yazıp ENTER ‘a basın.

fastboot oem lock

Adım 4: Yukarıdaki kodu girdikten sonra. oem tekrar kilitlenecektir. Son olarak telefonu başlatmak için aşağıdaki kodu girip ENTER tuşuna basın.

fastboot reboot

Tüm işlemler bu kadardı. Umarım bir sorun yaşamazsınız. Takıldığınız bir yer olursa, yazı altına yorum bırakabilirsiniz.

14 YORUMLAR

 1. Dostum ikinci komutu “fastboot oem lock” olarak yazdım mı yanlış komut diyor.
  fastboot oemlock yani oem ile lock bitişik yazdımmı kabul ediyor. Ancak kaç sefer denediysem ve işlemleri başarılı bir şekilde yaptıysam da açılışta bootloder unlock diyor. olmuyor herhalde

 2. Admin aynen sıralamadaki gibi yaptım,lakin olmadı.”Bootloader unlocked” diyor telefon açılırken.Model h815.Yönergelerde mi bir yanlışlık var.Yukardaki belirttiğin dosyalarıda indirip sorunsuz kurduk,nerde sıkıntı anlamadım.Yardım lütfen.

  • Kodun çalışma şekli yazıdaki gibidir. “fastboot oem lock” Telefonunuzda ellenmemiş orijinal stock rom olsun. rootlu veya TWRP yüklenmiş cihazlarda işe yaramayabilir.

 3. Ben son bir yıl içinde iki kez ilk anlatımınızı başarıyla uyguladım. Ancak iki gndür uğraşıyorum, yorumlarda yazdığınız fastboot ve adb komutlarını da deniyorum; olmuyor. Sorun neden kaynaklanıyor anlayamadım. Nasıl bir yol izleyebilirim acaba?

  • Öncelikle cihazda orijinal stock rom olması gerekir. Yani düzenlemmiş çeşitli yamalar yüklenmiş telefonda işe yaramayabilir. Onun için önce Stock rom yükleyin daha sonra bu adımları uygulayın.

 4. Orijinal stock rom kurdum. (H81520p_00_0314.kdz) Sonra talimatları uyguladım ama sonuç başarısızlık. Daha önceden farklı olan ne şimdi, anlayamıyorum. Başka bir çözüm var mıdır?

  • Ben, inatçı çabalarım sonucu amacıma ulaştım. LG Destek sitesinden Sezer Şimşek’in Güney Kore için verilen Android 7-Nougat sürümünden portladığı TOT dosyasını LG UP uygulaması ile yükleyince sizin uygulama yeniden çalışır duruma geldi ve “Bootloader Lock” işlemini gerçekleştirdim. Nougat ile devam ediyorum hiç sorunsuz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin