Klostrofobi

Klostrofobi Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir? Kapalı kalma korkusu, Sıkışma fobisi, Kapalı alan fobisi nedir?

Kapalı alan fobisi, korkular arasında en sık rastlanılan fobilerden biridir. Bazı kişilerde Kapalı alan fobisi, günlük yaşamı derinden etkileyebiliyor. Bu durumu günlük yaşamımızda görebiliriz. Artık günümüzde asansör kullanım alanı hemen hemen her yere yayılmış durumda; Bu da fobisi olan kişiler’in günlük yaşamını derinden etkileyebiliyor.

Muhtemelen rastlamışsınızdır asansöre birlikte bindiğiniz bazı kişilerin tedirgin olduğunu hallerinden belli edebilirsiniz. Bide asansörün takılı kaldığını düşünün, gerçekten o anda kişi büyük bir panik atak geçirebiliyor. Tabi ki bu psikolojik durumun şiddeti herkeste farklılık gösterecektir.

Klostrofobi Resimleri

Klostrofobi Nedir?

Klostrofobi (Claustrophobia), Kapalı ve dar alanda kalma veya Bir yerde sıkışıp kalma korkusu, hissi veya fobisidir. Klostrofobisi olan kişiler, asansör gibi dar ve kapalı yerlerde panik atak geçirebilirler. Psikolojik bir rahatsızlık olan bu durumda, kapalı yerlerde panik atak geçirmekten, nefes alamamaktan, boğulmaktan korkabilirler.

Fobisi bulunan kişiler kapalı ve küçük yerlere girdiklerinde korku ve endişe ile birlikte panik atak geçirerek, nefes alıp vermekte güçlük çekip nefes darlığı yaşar ve boğulacak gibi olurlar. Çocukken yaşanan travmatik bir olay klostrofobiye sebep olabilir. Bu kişiler ayrıca bir yerde kilitli kalmaktan da korkarlar. Bu yüzden bu kişilerin bu tür yerlerde kalmaması gerekir.

Klostrofobi Resimleri

Klostrofobi neden ortaya çıkar?

Bu fobiye yakalanmada neyin etili olduğunu bulmak için farklı görüşler mevcuttur. Kimi uzmanlar, ta bebeklik dönemine inmek gerektiğini, kiminin ise tamamen ruhsal yaşam ve çevre ile ilgili olduğunu benimser. bizim de görüşümüz elbette bebeklikten ta şimdiye kadar geçirdiğimiz evrelerin etkili olduğunu söylemek daha doğru olur.

Kimilerince bu fobi doğumla birlikte kazanılır. Yani Doğum esnasında yaşanılan durumun etkili olduğu söylenmektedir. Kimilerince de Küçükken, büyükler tarafından ya da çevre tarafından gösterilen, hata karşında suçlanma ve bunun sonucunda yapılan baskının etkili olduğu düşünülmektedir. En önemlisi çocukken bir yerde kilitli kalma veya kilitli bırakılmanın da etkili olduğu söylenmektedir.

Klostrofobi Resimleri

Klostrofobinin belirtileri

Klostrofobi testi, Durumun belirtileri panik atak durumunu ortaya çıkarıyor ve belirtileri panik atak ile aynıdır diyebiliriz. Genelde en çok asansör ve tünellerde ortaya çıktığını daha önce belirtmiştik. Hastanın kendini bulunduğu ortamlarda kapana kısılmış gibi hissetmesi, duvarların üzerine geliyormuş gibi düşünmesi vb.

Bunun dışında kişilerin bu ortamlarda kendini boğuluyormuş gibi hissetmesi oldukça sık görülür. Vücutta terleme, çarpıntı, titreme, havasız kaldığını hissetme, nefes darlığı çekme, bayılacakmış hissi duyma, vücudun değişik bölgelerinde uyuşma ve karıncalanma, ağlama krizleri meydana gelebilir. Bazı belirtileri söylemek gerekirse:

  • Kişi kapalı, penceresiz veya dar alanlara girdiğinde Nefesinin daraldığını, nefes almakta zorluk çektiğinizi hissedersiniz. Ancak bu oksijensiz bir ortamda normal bir durum olarak görülebilir. Eğer nefes darlığı ile birlikte içinizde nefessiz kalma korkusu veya ölüm korkusu varsa o zaman belirti olarak değerlendirilebilir.
  • Kişi kapalı alana girdiğinde panik halini alıp, hızlı hızlı nefes alıp verip ve kalbinin hızlı hızlı çarptığını hissederse panik atak belirtisi olarak değerlendirilebilir.
  • Kişi kapalı kaldığı zaman hemen kendini dışarı atıp temiz hava solumak ister. Eğer bu geç olursa, kişide tedirginliğe yol açabilir.
  • Bir tünele girdiğinizde daralıyorsanız veya asansöre bindiğinizde, asansörün düşeceğini veya takılı kalacağı düşüncesini kafanızdan çıkaramıyorsanız, belirti olarak değerlendirebilirsiniz.

Eğer sizde yukarıdaki durumları yaşıyor veya bu durum günlük yaşamınızı etkiliyorsa bir psikologa danışmanız tavsiye edilir. Veya en azından bir nöroloji doktoruna görünmenizde fayda vardır. Bu durum psikolojik bir durumdur. ihmal edilirse kalp başta olmak üzere zamanla diğer organlarımıza etki edebilmektedir.

Klostrofobi Resimleri

Klostrofobi tedavisi

Peki Kapalı Alan Korkusu Nasıl Yenilebilir? Durumun tespiti ve doğru tedavi için mutlaka uzman bir hekime kontrol olmanız gerektiğini unutmayın. Doktor tarafından Tedavi öncesinde, bu korkuların ne zaman başladığı, nasıl yaşandığı, sıklık miktarı, belirtileri araştırılarak uygulanacak tedavi belirlenmelidir.

Tamamen psikolojik nedenler sonucu ortaya çıkan kapalı alanda kalamama durumu, yine psikolojik tedavi yöntemleri ile çözümlenebilir. İlk olarak hastanın bu durumu kabullenmesi gerekmektedir. Bu durumun psikolojik olduğu ve bunun geçici bir durum olduğu, artık bundan korkmayacağı, bunun dünyanın sonu olmadığı, ölümün o kadar basit olmadığına kendini alıştırması gerekir.

Tedavi

İlaç Tedavisi:

Klostrofobi nasıl tedavi edilir? İlaç tedavisi ancak doktor gerekli gördüğü zaman kullanılmalıdır. Eğer hasta panik atakları sık aralıklarla geçiriyorsa ve bu ataklar yüzünden hayatın günlük işleyişine engel hale geldiyse, ilaç tedavisine kontrollü bir şekilde başlanmalıdır. Psikolojik kökenli rahatsızlıkların tedavisi için kullanılan ilaçların risklerinin fazla olması göz önüne alınmalı ve buna göre doktor kontrolünde kullanılması sağlanmalıdır.

Korkuyla yüzleşme:

Bu yöntem alışma olarak da adlandırılabilir ve yalnızca klostrofobisi ilerlememiş kişilerde, uzman kontrolünde uygulanır. Hastaya egzersiz niteliğinde görevler verilir. Örneğin bir tünelden geçmesi, belirtilen bir ortamda bir süre kalması. Kişi asansöre binmekten çekiniyorsa öncelikle bunu kabul etmesi ve bunu yenebilmesi için alıştırma yapması sağlanır.

Tedavi çoğunlukla psikoterapi yöntemi ile uygulanır. Terapi sırasında korkuyu yenebilmek için alıştırmalar yapılmalı, korkularıyla yüz yüze gelme, kaygılarla mücadele çalışmaları, düşüncelerin kontrol altına alınma çalışması yapılmalıdır. Bunların dışında hastaya gevşeme ve nefes alma egzersizleri verilir.

Nefes egzersizleri

Klostrofobi anında ne yapılmalı? klostrofobi nasıl geçer? Eğer kişi çarpıntı ve nefes darlığı dışında hızlı nefes alma ihtiyacı duyuyorsa, nefes egzersizleri uygulamak panik durumunu ortadan kaldırabilir. Bunun için derin nefes aldıktan sonra nefes biraz tutulur, sonra bırakılır. Vücuttaki Karbondioksit miktarını dengelemek için, bir poşetin içine nefes alınıp verilebilir.

Klostrofobi zararlı mı?

Çoğu hasta Klostrofobi öldürür mü? diye merak etmektedir. Panik atak durumu vücuttaki organların aşırı çalışması veya dengeli çalışmaması durumunda, hemen değilde zamanla organlarda kalıcı hasarlar bırakabilmekte ve başka hastalıkları da tetikleyebilmektedir. Onun için eğer günlük yaşamı etkileyecek şekilde kaygılarınız varsa bir uzmana görünmenizde fayda vardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin