İstenmeyen Telefon Numaraları Nasıl Engellenir?

Sizi sık sık arayan birinden rahatsız mı oldunuz? Reklam amaçlı Sürekli aranıyor musunuz? O halde İstenmeyen Telefon Numaraları Nasıl Engellenir?, Akıllı telefonlarda İstenmeyen telefon numaraları nasıl engellenir? hep birlikte bakalım.

Telefon Numaraları Nasıl Engellenir

Teknoloji geliştikçe bu işi fırsata çeviren veya kötü emelleri için kullananlar eksik olmuyor. Suistimal edilen bu teknolojilerin başında Telefonlar gelmektedir. Telefonlarda eskiden “Numara engelleme” ve “Arama reddetme” özellikleri bulunmuyordu, ancak akıllı telefonların gelişmesi ile beraber üreticiler de kullanıcıları düşünerek; mobil işletim sistemlerine numara engelleme özelliği getirdiler.

Numara engelleme seçenekleri genelde Arama uygulamasında, Çağrı geçmişi veya Arama kaydı bölümünde bulunur. Dikkat edin yanlışlıkla istemediğiniz bir numarayı engellemeyin 🙂 Bu engellenen numaralar bir listede tutulur, dilediğiniz zamanda bu listeyi düzenleyebilirsiniz.

iPhone’da Numara Engelleme

Daha önce bulunmayan Numarama Engelleme özelliği iOS 7 ile birlikte iPhone‘a geldi. Bir telefon numarasını veya kişiyi engellerseniz bu kişiler yine de size sesli mesaj bırakabilir, ancak bildirim almazsınız. Mesajlar gönderilmez. Ayrıca söz konusu kişi de aramanın veya mesajın engellendiğine ilişkin bir bildirim almaz.

 1. Telefon uygulamasını açın.
 2. Son Aramalar bölümüne gidin.
 3. Engellemek istediğiniz telefon numarasının veya kişinin yanındaki bilgi seçeneğine dokunun.
 4. Ekranı kaydırarak en alt kısmına gidin ve Bu Arayanı Engelle‘ye dokunun.

iPhone'da Numara Engelleme

Aynı numarayı Mesajlaşma ve FaceTime uygulamalarında da bu şekilde engelleyebilirsiniz. Engellediğiniz kişileri görmek için Ayarlar > Telefon > Arama Engelleme/No. Belirleme menüsüne ulaşın. Bu menüden engellediğiniz kişi ve numaraları görebilir ve listeden çıkarabilirsiniz.

Samsung Telefonlarda Numara Engelleme

Samsung telefonlarda numara engelleme çok basittir.

 1. Telefon uygulamasını açın.
 2. Arama Kaydı kısmına gidin
 3. Engellemek istediğiniz numaraya basılı tutun.
 4. Açılan pencerede Reddedilen listesine ekle seçeneğine tıklayarak numarayı engelleyebilirsiniz.

Samsung telefonlarda Reddedilen listesini görmek ve yönetmek için. Arama uygulamasında iken Arama Kaydı sekmesine geçin. Telefondaki Fiziksel Seçenek tuşuna basın. Açılan pencerede Arama ayarları > Arama reddetme > Ototmatik reddelicekler listesi kısmından görebilirsiniz.

LG Telefonlarda Numara Engelleme

LG telefonlarda numara engellemek için arama uygulamasını açın.

 1. Çağrı geçmişi kısmına gidin.
 2. Engellemek istediğiniz numaraya dokunun.
 3. Telefonun Sağ üst köşesinde üç noktalı butonu tıklayın.
 4. Açılan pencerede Aramayı reddet seçeneğini seçerek numarayı engelleyebilirsiniz.

LG telefonlarda Reddedilen listesini görmek ve yönetmek için. Arama uygulamasında iken Çağrı geçmişi sekmesine geçin. Telefonun sağ üst köşesindeki üç noktalı buton tıklayın. Açılan pencerede Çağrı ayarları > Aramaları geri çevir ya da reddet > Reddetme listesi kısmından görebilirsiniz.

HTC Telefonlarda Numara Engelleme

 1. Telefon uygulamasını açın.
 2. Engellemek istediğiniz numaraya basılı tutun.
 3. Açılan kutucuktan “Numarayı Engelle” seçeneğini seçip “Tamam” diyerek işlemi tamamlayın.

Engellediğiniz numaraları Kişiler uygulamasında yer alan “Engellenenler” bölümünden yönetebilirsiniz.

Uygulama kullanarak Numara engelleme

Bazı telefonlarda numara engelleme özelliği bulunmayabilir, bu durumda bu işi yapan uygulamalar vardır, bunları kullanarak da numara engelleyebilirsiniz. İşte Numara engelleyebileceğiniz bazı uygulamalar.

Truecaller – Arayan Kimliği

Truecaller bilinmeyen numaraları tanımlar ve istenmeyen çağrıları engeller. Telefon defterinizde kayıtlı olmasa bile sizi arayan kişilerin isimlerini ve fotoğraflarını görün. Dahası, arkadaşlarınızın konuşmak için ne zaman uygun olduğunu görebilirsiniz ve bu sayede çağrı deneyiminizi daha akıllı ve keyifli hale getirirsiniz. 200 milyon kullanıcıya sahip bir topluluk tarafından oluşturulmuş engellenenler listesiyle birlikte Truecaller ihtiyacınız olan tek telefon uygulaması.

> Android için İndirme Bağlantısı.
> iPhone için İndirme Bağlantısı.
> Windows Phone için İndirme Bağlantısı.

Mr. Number-Block calls & spam

İstenmeyen numaraları filtrelemenizi sağlayan uygulama, telefon aramalarının yanı sıra mesajları da engelleyebiliyor. Ayrıca bilinmeyen numara sorgulama özelliğine de sahip olan Mr. Number iOS ve Android platformları için mevcut.

> Android için İndirme Bağlantısı.
> iPhone için İndirme Bağlantısı.

CIA- Çağrı Tanımlama/Engelleme

CIA, bilinmeyen numaralardan gelen aramaları tanımanıza yardımcı olur. CIA aynı zamanda istemediğiniz çağrıları engellemenize de yardımcı olur. Üstelik milyonlarca kullanıcının geri dönüş sayesinde sizi spam aramalar konusunda uyarır.
> Android için İndirme Bağlantısı.
> iPhone için İndirme Bağlantısı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin