iPhone da GPS (Konum Servisi) Kapatmak

iPhone da GPS (Konum Servisi) Kapatmak

Merhaba Değerli İdeal Kaynak okuru Bu yazıda iPhone da ios için GPS yani konum servisini kapatmayı anlatacağız. iPhone da GPS için bir kısayol yapılmadığı için mecburen ayarlar kısmından halledeceğiz.

iPhone de GPS Açıkken Ekranın en üstünde Şarj Göstergesinin (simgesinin) yanında bir Ok işareti belirir bu ok işareini görüyorsanız sizinde GPS ‘niz açık demektir.

Peki GPS Açık olursa ne olur?

Çoğu sosyal medya uygulaması konum servisinizi kullanarak o anki yer bilginizi konumunuzu paylaşır veya bir hava durumu uygulaması konumunuza bakarak ona göre hava durumunu bildirir. Tabiki GPS nin açık kalmasının bazı dezavantajları da olacaktır. En önemli dezavantajı Şarjı çok tüketmesi ve telefonu makul miktarda sıcaklaştırması.

GPS Nedir? Ne işe Yarar?

GPS ( Global Positioning System ) , Türkçe karşılığı ile Küresel Yer Belirleme Sistemi veya Küresel Konumlandırma Sistemi olarak adlandırabiliriz. GPS Ne işe Yarar? peki Facebook , Swarm , Foursqaure gibi veya buna benzer konum kullanan , Haritalar gibi uygulamalarda düzenli olarak kodlar yollayarak kesin yerinizi tespit etmeye yarayan bir sistemdir.

Facebook bir resim paylaştığınızda, uygulama otomatik olarak sizin nerede olduğunuzu göstermektedir veya bir Swarm’da Check in yapmak için uygulamayı açtığınızda, yerler konumlar belirlemek için gps sayesinde konumlar kendiliğinden gelir.

Gps Arka planda çalıştığı için ve düzenli uydu’ya kodlar yolladığı için telefonu yoracak ve şarjınızı kısa zamanda bitirecektir. o yüzden eğer sık sık konum bilgilerini paylaştığınız uygulamalar kullanmıyor iseniz Gps ayarını kapatabilirsiniz.

GPS(Konum Servisini) Kapatma:

Bunun için Ayarlar >> Gizlilik >> Konum Servisleri ne giderek Konum Servisleri karşısındaki düğmeyi pasif yaparak GPS ‘i kapatabilirsiniz.

Gps Neden Şarjı Hızlı Tüketir?

Gps özelliği şarjı fazla tüketir. Cep telefonlarında bulunan Gps özelliğinin şarj tüketmesi, onun arka planda bazı işlevleri sürekli yapmak zorunda olmasındadır. Genellikle şarjı az giden kullanıcılar için, Gps’i kapatmaları önerilir. Cep telefonunuz sürekli konum tespiti yapar ve bunu operatör ile paylaşır. bu sebepten dolayı, siz cihazla oynamasanız bile, şarjınız hızla azalır.

GPS özelliğini kapatmak şarjı dostudur; ama eğer hava durumu, sosyal medya, harita, spor uygulamaları kullanıyorsanız, GPS kapatıca bu uygulamalar düzgün çalışmayacaktır. Kısacası bu özelliği kapatınca devre dışı kalarak, GPS kullanımına bağlı uygulamaların pil tüketimini daha da azaltarak şarjın uzun gitmesi sağlanabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin