HTC

HTC Cihazlarda Bootloader Kilidi Kaldırma Rehberi, HTC Bootloader kilidi kaldırma, HTC Telefonlarda Bootloader kilit açma, HTC Bootloader Unlock, HTC Telefonlarda Bootloader kilidini kaldırma

Bootloader Kilidi

Android kullanıcılarının, android psistemini seçme nednelerinin başında özelleştirilebilmesi gelmektedir. Ancak bu iş üreticiler için ise bir sorun olabilmektedir. Çünkü Root veya custom rom yüklenen cihazlarda, çökme veya donanımlarla oynanması neticesinde, cihazlarda yazılımsal veya donanımsal problemler çıkarabilmektedir. İşte bu yüzden üreticilerde bu tür garanti sorunları veya tamir değişim işleriyle uğraşmak istememeleri nedeniyle, cihazlarına bootloder kilidi koyarlar.

HTC Cihazlarda Bootloader Kilidi Kaldırma

HTC marka cihazlar, güvenlik önlemlerinden biri olan Bootloader Kilitli olarak gelebiliyor. Bu durumda cihazın bootloader kilidi kaldırılmadan veya kırılmadan Root veya TWRP Recovery Mod yüklenemiyor. Biz de, bu yazıda sizlere HTC Marka cihazlar için Root veya rom yüklemek için Custom Recovery (Özel Kurtarma) Araçlarını yüklemeye engel olan Bootloader kilidini kaldırmayı anlatacağız. Bildiğiniz üzere, Bootloader kilidi konulan telefonlarda Root yapmak mümkün olmuyor. Bu kilidi kaldırılmadan cihazların Bootloader denilen kısmına müdahale edemiyoruz.

UYARI: Bu işlemlere başlamadan önce şarjınız en az %50 olsun ve telefondaki bilgilerinizi yedekleyin. Bu işlemler sonucunda cihazınız sıfırlanabilir. Bu işlemleri uygularsanız, Tüm sorumluluğu üstlenmiş olursunuz.

Adım 1: Aşağıdaki Dosyaları bilgisayarınıza indirip kurun:

adb-setup programı ile bootloader kilidini kaldıracağız. adb-setup programını kurarken sürekli gelen uyarılara klavyeden “y” tuşuna ve ardından “ENTER” tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. HTC Sync Manager programını da driver için kurun.

HTC Sync Manager > İndir
adb-setup-1.4.3.exe > İndir

Adım 2: Telefonu Hazırlayın

 1. Telefonumuzdan, Ayarlar > Pil(Güç) > Fastboot Seçimini kaldırın.
 2. Ayarlar > Hakkında > Yazılım Bilgileri > Daha Fazlası Burada Sürüm Numarası Yazan Yere 7 Defa Art Arda Tıklıyoruz.
 3. Bu İşlem Sonunda Geliştirici Seçenekleri Bölümü Aktif Olacaktır.
 4. Geri Dönüyoruz ve Geliştirici Seçeneklerine Giriyoruz.
 5. Usb Hata Ayıklama ve Oem Kilit Açma(Android Lollipop ve Marshmallow kullanan tüm HTC cihazları için gereklidir) seçeneklerini Aktifleştiriyoruz.

Adım 3: HTC Dev sitesine kayıt olun

 1. Bootloader işlemleri için bir HTC hesabı açmanız gerekiyor. Buradan gidip yeni bir hesap açın. Çalışan bir eposta ile üye olun zira doğrulama kodu gönderilip, üyeliğinizi aktifleştirmek için size gönderilen link’e tıklamanız gerekiyor. Parolanız özel karakter içermemeli ve harf-sayı içermeli.
 2. HTC Dev sitesinde üyelik açıp eposta adresinizi de doğruladıktan sonra. Buradaki sayfaya gidip üst kısımda login yazan yere, yeni açtığınız hesap bilgilerinizi girerek giriş yapın.
 3. Buradaki Sayfaya gidin. Sağ tarafta Supported Devices altında, Select Your Device listesinde cihazınızı bulup seçin. Daha sonra “Begin Unlock Bootloader” butonuna tıklayın.
  HTC Cihazlarda Bootloader Kilidi Kaldırma
 4. “Are you sure you wish to continue?” diye Bir uyarı penceresi açılacak. Burada size şartları kabul etmenizi istiyor. “Yes” butonuna tıklayarak devam edin.
 5. “Legal Terms” diye bir pencere daha açılacak. iki kutucuğuda işaretledikten sonra “Proced to Unlock Instructions” butonuna tıklayarak devam edin.
 6. Sizi yeni bir sayfaya yönlendirecek. Sayfanın en aşağısına inip “Proceed To Step 5” butonuna tıklayarak devam edin.

Adım 4: identifier token id alınması

 1. Telefonumuzu ekran açıkken bilgisayara bağlayalım. Klavyeden “Win+R” Tuşlarına birlikte basalım açılan kutuya “cmd.exe” yazıp “ENTER” basalım. Aşağıdaki kodu kopyalayıp Siyah ekrana sağ tıklayarak yapıştırıp ENTER‘a basın. telefonun ekranına “USB Hata Ayıklamasına izin verilsin mi?” diye bir uyarı gelirse; Bu bilgisayara her zaman izin ver kutucuğunu işaretleyip “TAMAM” tuşuna basın.

  adb reboot bootloader

 2. Eğer kod ile telefon Fastbood modunda açılmazsa: Telefonu Güç tuşuna basarak tamamen kapatın. Daha sonra Ses kısma tuşunu basılı tutun 2-3 saniye sonra Güç tuşuna da basın ve basılı tutun. Her iki tuşa da bootloader modu açılana kadar basılı tutun. Bootloader mod açılınca Ses tuşlarını kullanarak “Fastboot” seçeneğini seçin ve “Güç” tuşuna basıp telefonu USB ‘ye bağlayın..
 3. Fastboot modunda cihazınızın bağlanıp bağlanmadığını kontrol etmek için fastboot devices komutunu girin, sorun yoksa akıllı telefonunuzun seri numarasını göreceksiniz.
 4. Şimdi identifier token almaya hazırız. aşağıdaki kodu Siyah CMD ekranına girip klavyeden “ENTER” tuşuna basın.

  fastboot oem get_identifier_token

 5. Yukarıdaki kodu girdikten sonra. Aşağıdaki gibi bir kod çıkacaktır. <<< Identifier Token Strat >>> ile başlayan <<< Identifier Token End >>> ile biten kodu seçip “ENTER” ile kopyalayın.
  HTC Cihazlarda Bootloader Kilidi Kaldırma
 6. Şimdi kopyaladığınız bu kodu. Açık bıraktığımız HTC Dev web sayfasında en aşağıya inip, My Device Identifier Token: kutusuna yapıştırın ve “Submit” butonuna tıklayın.

Unlock_code.bin dosyasının flaşlanması

 1. Eposta Adresinize gelen Unlock_code.bin dosyasını bilgisayara indirip “C:\adb” klasörünün içine atın.
 2. Şimdi Siyah CMD Ekranına aşağıdaki kodu yapıştırıp “ENTER” tuşuna basın.

fastboot flash unlocktoken Unlock_code.bin

Son işlem

Yukarıdaki kodu girdikten sonra HTC Cihazlarda Bootloader Kilidi “Unlock Bootloader?” ekranını açılacaktır. Bu ekranda “Ses Yükseltme” tuşuyla “Yes” seçeneğine gelerek “Güç” tuşuna basın. Cihazınız yeniden başlayarak bootloader kilidi kaldırma işlemi tamamlanacaktır.

HTC Cihazlarda Bootloader Kilidi Kaldırma

HTC Cihazlarda Bootloader Kilidi Kaldırma işleminin başırılı olup olmadığını kontrol etmek için cihazınızı Fastboot Mode ile başlattığınızda Unlocked yazısını görmeniz gerekmektedir.

4 YORUMLAR

 1. Günlerce uğraştım yapamadım, bu siteyi bulduktan sonra 15dk’da yaptım. Doğru ve yalın bilgi için çok teşekkür ederim.

 2. 4. adımdaki fastboot oem get_identifier_token kodunu yzdığımda waiting for devices yazısı çıkıyor defalarca güncel sürücüleri indirdim, sürücü imzalarını kapattım, usb kablomda da sorun yok ama olmuyor hep aynı hatayı alıyorum yardım edin lütfen.

 3. genel olarak hata almanızın sebebi cmd’deki yoldan kaynaklanıyor adb dosyasının içindekileri cmd’deki c:/users… diye bir yer yazıyor orayı enter ile kopyalayıp dosyanın üstündeki yol kısmına yapıştırın oraya adb’nin içindeki dosyları yapıştırın boylece unlock code bin hatası almazsınız .

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin