Günde Ne Kadar Su içmeliyiz? - Sağlıklı Yaşam Kaynağı

Günde Ne Kadar Su içmeliyiz? Her Gün Ne Kadar Su İçmeliyiz? Bir günde tüketilmesi gereken su miktarı Nedir? Çocuklar ne kadar su içmeli?

Günde Ne Kadar Su içmeliyiz? Sorusunu her birey kendine mutlaka sormuştur. Acaba günlük tükettiğim su yeterli mi? veya gerekenden daha az mı su tüketiyorum yada çok fazla susuyorum, Neden çok su içiyorum gibi sorulara aşağıda cevap bulabilirsiniz.

Günde Ne Kadar Su içmeliyiz?

Erişkinler için Genelde Doktorların bize tavsiye ettiği miktar Günde 8 bardaktır. Peki bu 8 bardak gerçekten vücudumuz için yeterli mi? veya daha fazla olabilir mi? Sağlıkçıların genel olarak tavsiye ettiği 8 bardak miktarını her insana genellememiz yanlış olacaktır; çünkü her insanın metabolizması ve yaşam koşulları farklı olduğu için bu miktar kişiye göre de değişebilecektir.

Doktorlar günde 8-9 bardak su içmeyi önerdiklerinde idrarla kaybedilen günde yaklaşık 3-6 bardak suya ek olarak, terleme, nefes alma ve dışkı ile kaybedilen 4 bardak suyu göz önüne alarak hesaplama yaparlar. Tavsiye edilen 2 litre suyun yanı sıra, yemekle de ihtiyacımız olan suyun aşağı yukarı %20’sini elde ederiz. Diğer bir deyişle, kaybedilen günlük sıvının telafisi için 8 bardak yeterlidir.

Su eksikliğinizin olup olmadığını saptamak için kolay bir yol, susuzluk hissetmemeniz ve idrar renginin açık olmasıdır; öte yandan, idrarınızın rengi yoğun veya bulanıksa ve çok susamışsanız, yeteri kadar su içip içmediğinizi düşünmeniz gerekir. Her kişinin ihtiyacı olan suyu hesaplamak için aşağıdakiler akılda tutulmalıdır:

Hangi durumlarda Su ihtiyacımız değişir?

  • Egzersiz yaptığınızda: günlük egzersiz öncesinde, sırasında ve sonrasında su ihtiyacınızı gidermelisiniz, yani en az 3 bardak daha su içmelisiniz.
  • Hava durumuna bağlı: sıcak ve nemli iklimlerde yaşayanlar kuru ve hafif iklimlerde yaşayanlardan daha çok terlerler.
  • Rakım: deniz seviyesinden 2500 metre ve üstünde yüksekliklerde yaşayanlar daha çok sıvı almalıdır çünkü daha hızlı nefes alırlar ve daha çok idrara çıkarlar.
  • Hastalıklar: ishal, kusma ve/veya ateşi olan kişilerde su kaybı giderilmelidir.
  • Hamilelik ve emzirme dönemi: bu evredeki kadınların günde en az 13 bardak sıvı -su veya doğal meyve suyu- içmesi çok önemlidir.

Çocuklar ne kadar su içmeli?

Çocuklar için sıvı tüketimi çok önemlidir. Yetersiz su tüketimi zihinsel performansı düşürebilmektedir.

Su tüketimi kuşkusuz her çocuğun yaşına, cinsiyetine, kilosuna, boyuna ve aktivite düzeyine göre değişiyor. Ancak yine de her çocuğun mutlaka alması gereken bir ‘su’ miktarı var. Vücutta normal sıvı dengesinin korunması için alınması gereken sıvı gereksinimi vücut yüzeyine göre hesaplanıyor. Normal sıvı gereksinimi yaklaşık olarak 1500cc/m 2/24 saat olarak hesaplanıyor. Ya da harcanan kaloriye göre günlük sıvı miktarı belirleniyor. Örneğin her 100 kaloriye 100 ml sıvı verilmesi normal kabul ediliyor.

• 6-12 ay arasında: 30 ml ile 100 ml
• 1-3 yaş arasında: 1-3 litre
• 4-8 yaş arasında: 1-4 iltre
• 9-13 yaş arasında: 1-2 litre

Günde Ne Kadar Su içmeliyiz? - Sağlıklı Yaşam Kaynağı

Suyun Vücudumuzdaki Yeri:

Su, vücudumuzun ana bileşenidir ve vücut ağırlığımızın neredeyse %60’ını oluşturur. İster besleyici maddeleri taşımak, ister toksinleri atmak için veya doku ve organlarımızın su ihtiyacını gidermek için olsun, vücudumuzun tüm parçaları ve sistemleri görevleri için suya bağımlıdır. Bu bağlamda, eğer yeterince su içmezsek çok susuzluk hissedebiliriz ki bu da su eksikliğimiz olduğunu gösterir.

Benzer şekilde, ter, idrar, dışkı veya soluk alıp verme ile sürekli su kaybederiz. Bu nedenle vücudumuzun kaybettiği suyu devamlı olarak yerine koymamz gerekir, ama her bireyin birbirinden farklı olduğunu ve herkesin aynı miktarda suya ihtiyaç duymayacağını hesaba katmalıyız. Bu, kişinin yaşam tarzına, iklime ve yaptığı fiziksel aktiviteye bağlıdır.

Su içmenin faydaları

  • Suda kalori yoktur.
  • Su kilo vermenize yardımcı olmakla kalmaz, günlük su ihtiyacınızı da rahatça karşılamanızı sağlar. Vücudunuzun %55 – 60 kadarlık bir kısmı sudan oluştuğu için günde en az 2 litre su içmeniz gerekir. Bu, fazla kilolardan kurtulmanızı kolaylaştırır.
  • Bir çok rahatsızlığı önler. Baş ağrısı, vücut ağrısı, epilepsi, obezite, kireçlenme, bronşit, astım, ishal, kabızlık, böbrek hastalıkları su içmenin iyi geldiği sorunlardan sadece birkaçıdır.
  • Vücudu temizler ve cildin esnek ve genç görünmesini sağlar. Günde Ne Kadar Su içmeliyiz

Hangi su iyidir?

Vücuda ideal su oranını sağladığından, taze ve karbonatsız sular en iyi seçenektir. Sodyumlu ve kafein içeren içeceklerden uzak durmalısınız. Bunlar aromalı sularda yoğun olarak bulunurlar ve taze kaynak suyunun nemlendirme etkisinin tam tersi iş görürler. Günde Ne Kadar Su içmeliyiz?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin