Gaziler Günü
Gaziler Günü 19 Eylül

Ülkemizde birçok önemli gün bulunmaktadır. Belirli Gün ve Haftalar dan olan Gaziler Günü bu önemli günlerden birisidir. Bu sebeple her yılın 19 Eylül günü gaziler günü olarak düzenlenerek, gaziliğin anlam ve önemi genç nesillere ve çocuklarımıza aktarılmaktadır.

Gaziler Günü (19 Eylül)

1000 yıllık tarihimizde onlarca devlet kurmuş yüzlerce devleti ise binlerce savaşta yenilgiye uğratmış bir millet olarak tarihin en büyük milletleri arasında yer almaktayız. Günümüzde hala vatan ve toprak birliğimiz için savaş vermekte ve vatandaşlarımızı, masumları korumaktayız. İşte bu savaşlar sırasında birçok askerimiz şehit olur iken birçoğu da gazi olarak evlerine dönmektedir. Tarihimizde gazilik oldukça büyük bir şeref olarak görülmüştür. Bu sebeple her yılın 19 Eylül günü gaziler günü olarak düzenlenerek gaziliğin anlam ve önemi genç nesillere ve çocuklarımıza aktarılmaktadır.

Neden Gaziler Gününü kutlamalıyız?

Gazilik makamı kuşkusuz halkımızın gözünde en çok önem arz eden makamlardan birisidir. Nitekim vatanın birliği ve bütünlüğü için canını ortaya koymuş her şeyden vazgeçmiştir. Tek gayesi halkı ve vatanıdır. Türk milleti tarihte sadece kendi halkı ve toprakları için mücadele vermemiş nerede bir mazlum halk görse din, dil, ırk ayırmaksızın yardımına koşmuştur. 1950 – 1953 yıllarında şanlı Türk ordusu Kore savaşında görev almıştır. Yine bundan tam 3 asır önce yine uzak doğuda Japonya’ya destek için Ertuğrul firkateyni gönderilmişti. 1974 yılında yine ordumuz Kıbrıs’ta yaşamakta olan Türk vatandaşlarını Rum zulmünden kurtarmak için Kıbrıs Barış Harekatı düzenlemiş Rumları adeta püskürtmüştür. Daha birçok örneği bulunan desteklerle Türk Ordusu dünya barışına katkıda bulunmuş bu uğurda nice Mehmetçiğini askerini yitirmiş nicesi ise gazi olarak vatanına dönmüştür.

Gelenek ve göreneklerimiz arasında şehitlerimiz için “nurlanmış” gazilerimiz için ise “onurlanmış” kişiler denilmektedir. Nitekim Orta Asya’dan Malazgirt’e Malazgirt’ten Söğüt’e Söğütten İstanbul’a tarihe şekil vermiş ve bu uğurda birçok askerimizi şehit verirken birçoğu da gazi olarak onurlanmışlardır. Günümüzde devletimiz şehit ailesine “Övünç Madalyası” ve maaş verirken Gazilerimize ise çeşitli madalyalar, birtakım devlet hizmetlerinden ücretsiz yararlanma ve gazilik maaşı verilmektedir. Her zaman bu kutlu insanlar yad edilmiş ve okullara devlet dairelerine ve hizmet yapılarına isimleri verilerek mirasları yaşatılmak istenilmiştir.

Neden 19 Eylül olarak belirlenmiştir?

19 Eylül tarihi 1921 senesinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün mareşallik ve gazilik unvanını aldığı gündür bu nedenle ülkemizde her sene 19 Eylül tarihi “Gaziler Günü” olarak kutlanılmaktadır. 19 Eylül aynı zamanda “Kahramanlık Günü” olarak da kutlanılmış yerel bölgelerimizin kurtuluş günleri ve gazilerimiz ve şehitlerimiz için birer anma günü olarak anılmaya başlanmıştır. Şehitlerimize ve Gazilerimize olan minnettarlığımızı ülke olarak sonsuza dek duymalı onların şanlı ve şerefli isimlerini her daim duyurmalı, okul, hastane ve hizmet yapılarına vererek onları yad etmeliyiz. İşte bu anlamda 19 Eylül günüde okullarımızda kutlanarak çocuklarımızın bilinçlenmesini ve bu kutlu insanların kimler olduğunu bilmelerini ve öğrenmelerini sağlamalıyız.

Gaziler Günü Şiirleri:
GAZİLER

Geceler boyu sınır bekledi,
Kimi kol, kimi bacak verdi,
Her şartta düşmanı yendi,
Sılasına, anasına döndü Gaziler.

Vatan sevdasıyla dolup taştılar,
Dağları, tepeleri aştılar,
Sonunda baba ile kucaklaştılar,
Sılasına, anasına döndü Gaziler.

Çağırsan cepheye hiç durmaz koşar,
Vatan, millet, bayrak dedikçe coşar,
Şehit kalpte, Gazi gönülde yaşar,
Sılasına, anasına döndü Gaziler.

İsmail SAĞIR

GAZİLER GÜNÜ

Bu vatan uğrunda can verenlere,
Şehit derler şehit, bilin çocuklar!
Savaşa katılıp da ölmeyenlere,
Gazi derler gazi, bilin çocuklar!

Doğuda, batıda birçok cephede
Atatürk komutandı, hem de en önde.
Gazilik unvanı verildi, mecliste.
19 Eylül 21’ de, bilin çocuklar!

Bu gün 19 Eylül “Gaziler Günü”
Tarihten ders al, unutma dünü!
Gazi Atatürk’ün bize öğüdü;
“Ya istiklal ya ölüm!” bilin çocuklar!

İsmail SAĞIR

GAZİLERİN GÖZYAŞI

Özgürce yaşadığımız bu topraklarda,
Şehidin kanı, gazinin gözyaşı var.
Üstümüzde dalgalanan al bayrakta,
Şehidin kanı, gazinin gözyaşı var.

Dedem Çanakkale’de, babam Kıbrıs’ta,
Ağabeyim vatan bekler sınırda,
Kollar, bacaklar verdiler bu yurda,
Her bedende gazinin gözyaşı var.

Gazilerden öğrendik savaş destanlarını,
Doğunun, batının zafer meydanlarını,
Kutlayalım içtenlikle, “Gazi Haftalarını”
Çünkü onlara, özgürlük borcumuz var.

İsmail SAĞIR

GAZİLERİMİZE

Vatan aşkı yüreğinde ,
Dalgalanmış, bayrak olmuş.
Dile gelmiş, dağlar, taşlar,
İnancınla hayat bulmuş.

Çıktın yola, haykırarak:
“Vatan için aksın kanım,
Ya şehitlik, ya gazilik,
Bu yurt; benim canım, kanım.”

Düşmanlara karşı durdun,
İman dolu göğsün ile.
Güzel vatan, şanlı bayrak,
Senin ile gelir dile.

Güzel yurdum senden bize,
Ne değerli hediyedir.
Sana sonsuz minnettarlık,
Hepimizin gönlündedir.

Şanlı gazi, sana selam!
Selam sana ey şüheda!
Vatan için bizlerin de,
Canlarımız olsun feda!

Rıfkı Kaymaz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin