Flash Disk Guvenliği

Flash Disk Virüs Koruması, Flash Bellek Virüslerden Nasıl Korunur? Flash Belleğinizi Flash diskler için yapılmış virüslerden koruyun böylece Flash diskinizi bir Virüs bulaştırıcı olmaktan çıkarıp, rahatlıkla bilgisayarlara takabilirsiniz.

En can sıkan virüslerin başında Flash Disk virüsleri gelmektedir. Bilgisayardan bilgisayara dosya transferleri için kullandığımız Flash bellekler’i korumada Antivirüsler yetersiz kalabiliyor. Bu durumda bilgisayardan flash belleklere, Flash belleklerden Bilgisayarlara virüs bulaşmaya devam ediyor.

Flash Disk Virüsleri

USB Virüsleri şuana kadar iki şekilde ortaya çıktı. İlkin Flash diskte Autorun(Otobaşlat) dosyası oluşturuyordu. Ayrıca Klasörleri gizleyip onun yerine Virüslü dosyayı aynı görünümde ve isimle oluşturarak kullanıcının bilmeden virüslü dosyayı çalıştırmasıyla bulaşıyordu. Son zamanlarda ise; Daha gelişmiş bir virüs ortaya çıktı bu virüs Flash bellekteki dosyaları gizli bir klasöre alıyor, Virüslü dosyayı çalıştırmaya yönelten bir kısayol oluşturuyordu. İşin ilginç yanı Flash disk takıldıktan sonra Flash diske girer girmez o bilgisayara da virüs bulaştırıyor.

Flash Disk Virüs Koruması

Flash disklerimizi Virüslere karşı korumalı hale getirebiliriz. Böylece Virüsler Flash belleğe bir dosya kopyalama yapamayacak, Flash belleği bir virüs bulaştırma aracı haline getiremeyecek. Unutmayın yapacağınız bu işlemler Virüslü dosyaları kopyalarken uyarmayacak veya engellemeyecek, Flash belleği Sadece bir Virüs bulaştırma aracı olarak kullanmalarına engel olacaktır.

Aslında bu işlemler uygulanmış Flash diskler, Tak-çalıştır Virüs bulaştırma riskini ortadan kaldırıyor. Böylece rahatlıkla başka bir bilgisayardan dosya transferi yapabileceksiniz. Artık virüs dosyalarınızı gizleyemeyecek ve onların yerine sahte dosya oluşturamayacak. Şimdi gelelim Flash Disk Virüs Korumasını nasıl uygulayacağımıza…

Flash disk’i biçimlendireceğimiz için, bu işlemlere başlamadan önce Flash Belleğinizdeki Dosya ve klasörleri yedekleyin.

Flash Disk’i NTFS Sistemine Çevirme

Adım 1: Flash disk’i bilgisayara takın. Disklerin ve aygıtların bulunduğu Bilgisayarıma gidin. Burada Flash Diskinizi göreceksiniz, üzerine gelip farenin sağ tuşuyla tıklayın. Açılan menüde “Biçimlendir…” seçeneğine tıklayın.
Flash Disk'i NTFS Sistemine ÇevirmeAdım 2: Açılan pencerede Dosya sistemini “NTFS” seçin. Hızlı biçimlendir de seçili olacaktır, diğer ayarlara ellemeden “Başlat” tuşuna basın. Açılan pencerede “Tamam” tuşuna tıklayın. ikinci gelen pencerede “Evet” tuşunu  tıklayarak biçimlendirmeyi tamamlayın. “Kapat” tuşuna basarak biçimlendirme penceresini kapatın.

İzinli klasörün oluşturulması

Adım 3: Şimdi Flash diskin içine gidin. Burada Yeni bir klasör oluşturun. Klasörün ismini Disk, Dosyalar vb. bir isim verin (Bu klasör bizim dosyalarımızı atacağımız yer olacak yani Flash bellekte tek veri yazılabilen yer burası olacak)
Flash Disk Virüs Koruması İzinli klasörün oluşturulması

Flash Disk’in Yazma izinlerini kaldırma

Adım 4: Sonra geri gelip USB Belleğinize Sağ tıklayıp Özellikler seçeneğine tıklayın. Açılan pencerede Güvenlik Sekmesine tıklayın. Daha sonra Everyone seçip Düzenle butonuna tıklayın.
Flash Disk'in Yazma izinlerini kaldırmaAdım 5: Açılan pencerede Değiştirme ve Yazma izinlerini kaldırın. (Sadece Okuma ve yürütme, Klasör içeriğini listeleme, Okuma seçili olmalı.) Son olarak “Tamam” butonlarına basarak izinleri kaydedin.

Flash diskimizin Ana dizinine yazma izinlerini kaldırdık. Şimdi Flash bellekte Daha önce oluşturduğumuz ve dosyalarımızı kopyalayabileceğimiz Klasöre yazma izni vereceğiz.

İzinli klasöre yazma izni verme

Adım 6: Flash disk içine oluşturduğunuz klasöre Sağ tıklayın. Açılan menüde “Özellikler” seçeneğine tıklayın. Açılan pencerede “Güvenlik” sekmesine geçin. Everyone seçtikten sonra “Düzenle” butonuna tıklayın.
İçerik klasörüne yazma izni vermeAdım 7: Açılan pencerede Değiştirme ve Yazma izinlerini verin yani İzin Ver altındaki tüm kutuları işaretleyin. Son olarak “Tamam” butonlarına tıklayarak izinleri kaydedin.

Flash Disk Virüs Koruması nasıl çalışır?
  • Arkadaşlar buradaki mantık şu Flash diskimizde sadece NTFS Dosya sisteminde izin verip değiştirebiliyoruz. Bunun için USB Belleği NTFS ye dönüştürdük.
  • Flash disk ana dizinini veri yazmaya karşı engelledik artık flash diskte ana kısma hiç bir müdahale yapılamaz.
  • Flash bellek te oluşturduğumuz klasöre yazma izni verdik böylece dosyalarımızı kopyalayabileceğimiz ve virüslerden etkilenmeyecek bir yer oldu.
  • Artık Dosyalarınızı, verilerinizi Dosyalar klasöründe saklayacaksınız.
  • Flash belleğinizi Akıllı tahtalara ve İnternet Cafelere rahatça takabilirsiniz.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin