Enerji Tasarrufu Haftası

Ülkemizde doğru şekilde enerji kullanımını ve gereksiz enerji harcanmasının önüne geçmek ve halkı bilinçlendirmek adına Her Ocak ayının 2. haftası, Enerji Tasarrufu Haftası olarak kutlanmaktadır.

Enerji Tasarrufu Haftası (Ocak ayının 2. haftası)

Geçmiş günden günümüz dünyasına kadar enerji, insanoğlunun yaşantısından oldukça önemli bir yer edinmiştir. Nitekim ilk insanlardan bu yana insanoğlu yemeklerini pişirmek için temel ihtiyaçlarını giderebilmek için enerjiye ihtiyaç duymuştur. Günümüzde birçok enerji kaynağı yenilenemeyen kaynaklardan sağlanmaktadır. Bu kaynakların günün birinde tükeneceğini bilmek ve buna göre hareket etmemiz en doğru hareket olacaktır. Nitekim uzmanlara göre dünya üzerinde yıllar sonra yenilenemeyen enerji kaynakları tükenecek ve insanoğlu enerjisiz kalacak.

Enerji Sonsuz değildir?

Son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte dünyamız yavaş yavaş yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmaya adım adım ilerlemektedir. Ancak dünya üzerindeki bu enerji kaygısı sadece bununla kısıtlı değil. Nitekim insanlar enerji hiç bitmeyecekmiş gibi enerjiyi har vurup harman savurmaktadır. Bu israflara en yakınınızdan başlayarak birçok alanda örnek gösterebilmek mümkün. Örneğin evinizin herhangi bir odasında boş yere yanan lambalar, boş yere akan sular, toplu taşıma araçları ihtiyacımızı karşılayabilecek iken özel araçlarımızı kullanmak ve daha birçok örnek sayılabilir.

Enerjinin bilinçsiz kullanımı

Enerjinin bu kadar bilinçsizce tüketilmesi ve gelecek yıllarda büyük sorunlar yaşamamız için her yılın 11 – 18 Ocak tarihleri arasında tüm dünyada ve ülkemizde Enerji Tasarrufu Haftası kutlanılmaktadır. Bu haftada televizyon ve radyo programlarında enerji tasarrufunun önemi vurgulanmakta bu anlamda çeşitli programlar düzenlenmektedir. Okullarda ve devlet kurumlarında öğrenciler ve halk enerji tasarrufu açısından bilinçlendirilmekte ve bireysel olarak neler yapabileceklerimiz anlatılmaktadır. Okullarda bu haftada öğrenciler çeşitli resim, şiir ve kompozisyonlarını okul panolarında sergileyerek bu günün önemini belirtmektedirler.

Enerji Tasarrufu Haftası kutlama

Çeşitli resim ve şiir yarışmaları ile öğrenciler ödüllendirilmekte ve teşvik edilmektedir. Tüm bu program ve etkinliklerin amacı aslında dünya üzerinde enerjinin daha tasarruflu ve bilinçli kullanılmasını sağlamaktır. Bu bilinçle yetişen gençler ve çocuklar ilerleyen hayatlarında evlerinden iş yerlerine, toplu kullanım alanlarından toplu taşımalara kadar birçok alanda enerji tasarrufunu tasdikleyen tutum ve davranışlar sergileyecektir. Unutulmamalıdır ki her güzellik bir hareket ile başlar. Bu sebeple benim ufak fiilimin kime faydası dokunacak dememek gerekli ve harekete geçmemiz gereklidir.

Nasıl enerji tasarrufu yapılır?

Kendi fiil ve hareketlerimizin yanı sıra gündelik olarak kullandığımız tüm elektronik araç ve gereçlerin enerji tasarruflu olanını kullanmamız ve teşvik etmemiz oldukça mühimdir. Biraz daha fazla ücretle enerji tasarruflu ampuller ve elektronik aletler alarak hem ülke ekonomisine hem de kendi bütçenize katkıda bulunabilirsiniz. Bu anlamda bireylere her ne kadar büyük yükler düşse de hükumetlere de büyük yükler düşmektedir.

Nitekim sokak lambalarından toplu taşıma araçlarına kadar birçok noktada ufak iyileştirme ve bilinçli hareketler ile büyük oranda enerji tasarruf elde edilebilir. Bu sayede hem vatandaşın cebinden daha az miktarda vergi çıkar hem de ülke ekonomisi kalkınarak daha huzurlu ve refah dolu bir yaşam sürebiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin