Windows 10

Windows işletim sistemi kullanan bilgisayarların sorunlarından biri de Ekran Parlaklığı Değişmeme Sorunudur. Laptop (Dizüstü) bilgisayarlarda FN tuşları ve Windows’un kendi parlaklık değiştirme özellikleri çalışmıyor. 

Ekran Parlaklığı Değişmeme Sorunu

Bu sorun çok can sıkıcı hale gelebiliyor. Ekran parlaklığı ayarlanmıyor ve buda ekranı full parlak şekilde kullanmamıza neden oluyor. Her ne kadar FN tuşlarını ve parlaklık kısayollarını denesek de Ekran Parlaklığı Değişmiyor. Laptop Ekran Parlaklığı Sorununu çözmek için sizlere bazı çözüm yolları sunacağız. Bu çözüm yollarını teker teker deneyerek çözüm bulmaya çalışacaksınız.

Ekran Parlaklığı Sorunu Çözümü

Peki Windows Laptop Ekran Parlaklığı Ayarlama Sorunu nasıl ortaya çıkıyor. Öncelikle bu sorununun Bilgisayarın Ekran veya güç ayarlarının bozulması sonucu ortaya çıktığını söyleyelim. Bir şekilde bu ayarlar bozulduğu için bu sorunlar ortaya çıkıyor.

Çözüm denemesi 1

Adım 1: Aşağıdaki kodları not defterine yapıştırın. Not defterini “parlaklık Çözümü.reg” şeklinde Masaüstüne kaydedin. Unutmayın sonu kesinlikle “.REG” olmalı.

Adım 2: Masaüstüne kaydettiğiniz bu dosyayı çift tıklayın. Çıkan uyarılara “EVET” diyerek devam edin. Son olarak “Tamam” deyin ve bilgisayarı yeniden başlatın.

Çözüm denemesi 2

  • Klavyeden “Win+R” tuşlarına basın. çıkan kutuya “devmgmt.msc” yazın ve “ENTER” tuşuna basın.

Windows Ekran Parlaklığı Değişmeme Sorunu

  • Çıkan listede “Monitörler” altında “Genel PnP Monitör” seçeneğini Fare ile sağ tıklayın ve “Cihazı kaldır” deyin.
  • Son olarak Yukarıdaki “Windows” seçeneğine Fare ile Sağ tıklayın ve “Donanım Değişikliklerini tara” tıklayın.

Windows Ekran Parlaklığı Değişmeme Sorunu

Çözüm denemesi 3

  • Klavyeden “Win+R” tuşlarına basın. çıkan kutuya “devmgmt.msc” yazın ve “ENTER” tuşuna basın.
  • Çıkan listede “Görüntü bağdaştırıcıları” altında “Intel(R) HD Graphics xxxx” seçeneğini Fare ile sağ tıklayın ve “Cihazı kaldır” deyin.
  • Çıkan pencerede “Bu cihazın sürücü yazılımını sil” kutucuğunu işaretleyin ve “Kaldır” butonuna tıklayın.

Windows Ekran Parlaklığı Değişmeme Sorunu

Lenovo Bilgisayarlarda

Lenovo marka dizüstü cihazlarda bazen Lenovo Energy Management programının kaldırılıp tekrar kurulması çözüm sağlayabiliyor.

Hepsi bu kardı umarız bir çözüm elde edebilirsiniz. Eğer yukarıdaki denemelere rağmen bir çözüm elde edemezseniz;

Son Çare olarak temiz bir kurulum yapmanız gerekir, yani Format

ekran parlaklığı ayarlama, windows 7 ekran parlaklığı sorunu, windows 10 ekran parlaklığı sorunu lenovo, ekran parlaklığı programı, windows 7 ekran parlaklığı ayarı yok, ekran parlaklığı değişmiyor windows 8.1 lenovo, laptop ekran parlaklığı değişmiyor windows 7

16 YORUMLAR

  1. ben görüntü bağdaştırıcısını sil yaptım, yalnız yazılımı sil kısmını işaretlemedim. sorun şu ki şuan ekran parlaklığını ayarlama kısmı yok oldu, ayrıca pc’de ki uyku özelliğide gitti ne yapmam gerekir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin