Dünya Felsefe Günü (20 Kasım)

Dünya Felsefe Günü (20 Kasım)

Dünya üzerinde her yıl kasım ayının 3.Perşembe günü Dünya Felsefe günü olarak kutlanmakta ve çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Dünya Felsefe Gününün ilan edilmesi Türkiye Felsefe Kurumu tarafından Unesco’ya teklif edildiği ve yürürlüğe girdi. 1946 yılında kurulan Unesco, şiddet ve savaşların ilk çıkış noktasının insanların, zihninin ve bitmek bilmeyen heveslerinin olduğunu belirtirken, felsefenin önemini bu noktada vurgulamıştır.

Nitekim dünya üzerinde birçok şiddet olayının ve olumsuzlukların ilk olarak zihinlerde başlaması sebebiyle Unesco dünya üzerinde bir takım ilkeleri yaygınlaştırmayı amaçlamış ve bu uğurda çabalar sarf etmiştir. Dünya Felsefe Günü ise bu bağlamda bu ilklerin daha iyi anlaşılması, dünya üzerindeki insanlara sağlıklı şekilde iletilmesi bakımından oldukça özel bir gündür. Ülkemizde ve dünya üzerinde bu günde çeşitli alanlarda etkinlikler düzenlenmekte ve felsefenin önemi vurgulanmaktadır.

Felsefe bilimi

Felsefe bilimi sadece toplumsal sorunların değil, insanların kendileri ile olan problemlerini de aydınlatır, ve bu alanda insanlar çeşitli okumalar ile benliklerini keşfederek ortaya çıkan sorunların köküne inerek çözüm üretmeyi hedeflemişlerdir. Dünya Felsefe Gününün tüm dünya genelinde coşkuyla kutlanması bu anlamda çok önemlidir.

Nitekim artık maddeleşen dünyada insanlar birtakım bağlarından kopmaktadır. İnsanlar doğaya, hayvanlara ve en çokta insanlara olan bağından uzaklaşmakta çevresinde oluşan olaylardan git gide bağımsızlaşmaya ve hissizleşmeye başlamaktadır.

Bu kopuşlar zamanla dünya üzerindeki şiddetin daha başa çıkılmaz hale gelmesine sebep oluyor. En kötüsü ise artık toplumda ve bireylerde bir anlam ifade etmemeye başlamasıdır. Nitekim dünya üzerinde her yıl milyonlarca insan savaş, kıtlık, susuzluk ve salgın hastalıklar sebebiyle hayatını kaybetmesine rağmen insanlarda bir hüzne, kaygıya ve endişeye yer vermemeye başlamıştır.

Felsefenin Tanımı

Felsefeyi şöyle tanımlayabiliriz. İnsanların ve toplumların varoluşundan bu yana olan arayışlarının, cevap bulamadıkları soruların ve olguların bir çatı altında toplanması ve değerlendirilmesidir.

Felsefe birazda insan kalan taraflarımızı bulmamıza ve birtakım olguların idrakine varmamızda önemli bir rol oynamaktadır. İnsanların insan kalabilmesi, değişen mecazi dünyaya göre şekil alması yerine değişen dünyanın insanın özüne göre şekil alması önem arz etmektedir.

Dünya Felsefe Günü ise bu bağlamda Felsefe biliminin daha iyi anlaşılması, çocuklara ve gençlere aşılanması ve insanların bilinçlendirilmesi sağlanmaktadır. Ülke genelinde televizyon ve radyo programları aracılığıyla çeşitli programlar düzenlenmekte okullarda Felsefe günü kutlamaları yapılmaktadır. Bunun yanı sıra birçok felsefe aşığı insan çeşitli felsefe okumaları ve anmaları ile bugünü anlamlandırmaya çalışmaktadırlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin