1989 yılından bu güne değin her yılın 20 Kasım günü dünya genelinde Dünya Çocuk Hakları Günü olarak kutlanmaktadır. 20 Kasım günü 1989 yılında Birleşmiş Milletler tarafından dünyadaki tüm çocukların içinde bulunduğu durumları ve hak ihlallerini gündeme getirmek ve çocukları korumak amacıyla ilan edilmiştir.

Dünya Çocuk Hakları Günü (20 Kasım)

Geçmişten günümüzce çocukların haklarının en çok çiğnendiği ortamlar kuşkusuz yoksul bölgelerdeki ve savaş ortamlarıdır. Küçük yaştaki çocukların en çok mağdur olduğu durum nitekim savaşlardır. Maalesef günümüzde dahi savaşlarda nice çocuklar yitip gitmekte, yaşlarından büyük yüklerle yüklenilmektedirler. Birleşmiş Milletler çocukların bu durumunu fark ederek buna karşı insanları bilinçlendirmek amacıyla bugünde Çocuk Haklarına Dair Sözleşmeyi imzalamış ve bugünü çocuk hakları günü olarak ilan etmiştir.

Neden Çocukları Önemsemeliyiz

Çocuklar her zaman yetişkin insanlardan daha farklı haklara, ilgiye ve ihtiyaca sahip olmaktadır. Çocuklar henüz hayata yeni adım atmışken onlara birçok ağır yükler yüklenmekte ve normal bir insanın dahi çalışmakta zorlandığı alanlarda çalıştırılmaktadırlar. Dünya genelinde 193 ülke tarafından imzalanan sözleşme dünya üzerinde en fazla ülke tarafından en kısa sürede karara varılan uluslararası karar olma yetisine sahip.

Tüm dünya din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin çocukların daha mutlu bir yaşam sağlaması daha sağlıklı ortamlarda büyümesi üzerine bina edilen sözleşme, dünya üzerindeki tüm ülkelerin ortak görüşü olarak karşılanmaktadır. Uluslararası bir anlaşma olup değiştirilmesi asla mümkün olmayan tek karar olma özelliğini de barındırmaktadır. Bu sözleşme babında Birleşmiş Milletler bünyesinde bir Çocuk Hakları Komitesi kurulmuştur. Bu komitenin başlıca görevi bu kuralları benimsemek ve yürürlüğe koymak olmuştur.

Dünya genelinde çocuk sorunları

Uluslararası Af Örgütünün yayınladığı bilgilere göre yasa dışı faaliyet ve şiddetin sıkça görüldüğü ülkelerde çocuk istismarı maalesef üst düzeydedir. Verilen bilgilere göre dünyada 5 – 14 yaş grubundaki 250 milyon çocuğun işçi olarak çalıştırılıyor. 12 – 17 yaş arasın milyonlarca çocuğun ise okula gidemediği kayıtlara geçmiştir. Dünya üzerinde bulunan toplam 165 milyon yetimin olduğunu bildiren raporda vahim tablo gözler önüne serilmektedir. UNICEF’e göre dünya üzerinde her gün 5 yaşın altında 22 bin çocuk engellenebilir sebeplerden dolay maalesef hayatını yitirmektedir.

Sonuç olarak

Dünya Çocuk Hakları günü işte bu bağlamda dünya üzerindeki birçok mağdur çocuğa sivil toplum kuruluşları ve hükümetler aracılığıyla ulaşmayı amaçlamıştır. Onlara yardım eli uzatmayı anlatmanın en özel günü olarak karşımıza çıkmaktadır. Dünya üzerinde daha fazla çocuğun yitip gitmesini engellemek, savaşların en çok çocukları vurmasını durdurabilmek için her yıl bu günde dünya üzerinde çeşitli organizasyonlar düzenlenmekte ve halk bilinçlendirilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin