Dünya AIDS Günü

Dünya AIDS Günü (1 Aralık)

HIV/AIDS hastalarına destek amacıyla ve onları toplumda kabullenme ve bu hastalık hakkında farkındalık oluşturmak için Her yıl 1 Aralık günü, Dünya AIDS Günü olarak kutlanmaktadır.

HIV Nedir?

HIV virüsü günümüzde bağışıklığı zedeleyen virüs olarak bilinmektedir. Bu virüs bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve kişilerin zamanla ölüme kadar gidecek bir tehlikede vücut direncinin düşmesine neden olmaktadır.

AIDS nedir?

AIDS hastalığı HIV virüsünün ardından gelen tehlikeli bir hastalıktır. HIV virüsü doktor yardımıyla tedavi edilmediği zaman AIDS hastalığı ortaya çıkar ve bunun ardından kişileri ölümcül bir yola sürükler. Hastalık genel olarak kişiden kişiye bulaşma tehlikesine sahiptir. Solunum yolundan bulaşma özelliklerine sahip olmasa da kişiden kişiye cinsel yollarla ve kan yoluyla bulaşmaktadır. Kan yoluyla bulaşma şekli genellikle damar yoluna madde kullanmakta olan kişilerin aynı enjektörü kullanmasıyla geçen bir hastalıktır.

Nasıl Bulaşır?

AIDS ve HIV, öpüşme, tokalaşma, aynı ortamda bulunma ve benzeri yollarla bulaşan bir hastalık değildir. Günümüzde birçok kişi bu hastalık sahiplerini hor görerek uzaklaşmaya çalışmaktadır. Bu hastalığa sahip olan kişiler ise bu gibi sebeplerden dolayı çeşitli psikolojik travmalar yaşamaktadır.

HIV ve AIDS hastalıklarının günümüzde herhangi bir tedavi yöntemi bulunmasa da bu hastalığın etkisi ilaçlar vasıtasıyla aşınabilmektedir. Bu konuda hastanelerde tedavi görmüş kişiler hastalığın cinsel yolla bulaşma riskini de azaltmaktadır. Hastalık kontrol altında tutulduğu müddetçe hastalığın bulaşması imkansız denecek kadar az risklidir. Bu nedenle cinsel ilişkiye girecek olan kişilerin doğru kondom seçiminde bulunması son derece önemlidir. HIV(+) baba ve anneden, HIV(-) bebek doğabildiği de bilgiler arasındadır.

1980 yılından bu yana baş göstermiş olan bu hastalık gün geçtikçe kişiler arasında yayılmaktadır. Yapılmış olan araştırmalarda 2012 yılında ortalama 2,3 milyon kişinin bu hastalığa yakalanmış olduğunu ve zaman geçtikçe bu sayının arttığı gözlemler arasında fark edilmiştir. Sadece 2012 yılında bu hastalığa yakalanmış olan 2,3 milyon kişinin 1,6 milyonunun öldüğü görülmüştür. Türkiye henüz AIDS/HIV hastalığının çok yayılmış olan ülkeler arasında görülmese de, bu hastalık nedeniyle Türkiye’de de oldukça fazla can kayıpları yaşanmıştır.

HIV/AIDS Testleri

Dünya Sağlık örgütünün dünya genelinde yapmış olduğu araştırmada dünya genelinin %60’ının bu hastalıkla yaşadığından habersiz olduğu görülmüştür. Bu konuda alabileceğiniz en büyük önlemler AIDS/HIV hastalarıyla ilişkiye girildiğinde kondom kullanımı ve test kontrolleridir. Şişli Belediyesinin Polikliniğinde ücretsiz bir şekilde HIV testi yaptırabilirsiniz.

Belirli Gün ve Haftalar arasında HIV/AIDS hastalarına destek amaçlı 1 Aralık Dünya AIDS günü olarak kutlanmaktadır. Bu hastalığa sahip kişilerden uzaklaşmak ve hor görmek gibi durumlardan kaçınmak onların daha mutlu bir şekilde yaşamasını sağlayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin