Kablo kanalı; bina içerisinde sıva altı tesisatların döşenip tamamlanmasının ardından asansör, televizyon, bilgisayar, seslendirme ve bildirim tesisatları yapılmaktadır. Bu tesisatlar, özellikle sıvanın üzerine ve değişik alanlara döşenir.

Bundan dolayı da iç dekorasyonun düzenli görünümün bozulmasına yol açmaktadır. Bu sebeple de daha sonra döşenen elektrik tesisatları; özel taşıyıcıların kullanılması ile daha şık bir görüntüye de kavuşturulmaktadır.

Bunun dışında pano içerisinde kullanılan kabloların muntazam şekilde korunması ve pano içerisinde takip edilmesine de destek olmaktadır. Kablo kanalları ev, ofis, bahçe, hastane, asansör boşluğu, okullar, otoparklar gibi kablo kullanımın yoğun olduğu tüm alanlarda kablo kanalları kullanılmaktadır.

Kablo kanalları yalnızca kabloları gizlemeye ve saklamaya değil, güvenlik açısından da korumaya destek olmaktadır. Kullanışlı ve kurulumu kolay olan bu sistemlerin kaliteli ve dayanım gücü yüksek malzemelerden üretilmiş olması önem teşkil etmektedir.

Kablo Kanalı Çeşitleri Nelerdir?

Kablo kanalı modelleri; sıva üstü elektrik tesisatında, iletkenlerin sıva üzerinden iletimini sağlayan dekoratif görünümlü olan sistemlerdir. Kablo kanalları, yapı ve donanımların enerji dağıtımını ya da haberleşme için kullanılan tesisatların, izole elektrik kablo yapılarının en güvenli şekilde taşınması ve sabitlenmesini de sağlamaktadır. Kablo kanalları; pano tipi ve duvar tipi olarak farklı şekillerde üretilmektedir.

Buna göre bu yapılar çeşitli boyut ve renklerde üretilmektedir. Kablolar ise bu kanallar içerisinden çekilmektedir. Hem kabloların gizlenmesini hem de olası riskli durumlara karşı korumayı sağlayan kablo kanalı çeşitleri ise:

  • PVC
  • Sac kablo kanalı, metal kablo kanalı olan kablo tavaları
  • Busbar kanal enerji dağıtım sistemleri olmaktadır

Kablo kanalı seçerken özellikle alev yayılmalarına karşı yüksek dayanıma sahip olan sistemler seçilmelidir. Elektriksel iletkenlik ve elektriksel süreklilik karakteristik yapılara sahip olunması gerekmektedir.

Darbelere karşı dayanımı yüksek olmalıdır.

Öte yandan kablo taşıyıcı sistemin seçimlerine göre temel bilgilerin de tespit edilmesi önem taşımaktadır. Bunun dışında kablonun döşeneceği yerin önceden tespiti ile en doğru kablo kanalını seçebilirsiniz. Kablo kanal seçim yaparken, taşıyıcı tipine özellikle dikkat etmek ve ortamın korozyon direnci ihtiyaçlarına mutlaka göz atmak gerekmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin