Birleşmiş Milletler Günü (24 Ekim)

Birleşmiş Milletler Örgütü 2 büyük dünya savaşının ardından ulusların arasındaki dayanışmayı ve evrensel barışı sağlamak amacıyla 24 Ekim 1945 tarihinde kurulmuştur. Dünyanın en büyük kuruluşu olan BM’ye 176 üye ülke bulunmaktadır. 24 Ekim Birleşmiş Milletler Günü olarak, tüm dünyada evrensel barış ve dayanışmayı arttırma amacıyla çeşitli törenler ve yayınlar düzenlenerek, halk bilinçlendirilmeye çalışılmaktadır.

 

Birleşmiş Milletler Günü (24 Ekim)

Okullarda ise BM’nin kuruluş amacı ve çeşitli organları tanıtılır bu organların asli görevleri anlatılır. BM’nin en büyük görevleri uluslararası salgın, savaş, kriz ve sorunlara çözüm bulmaktır. BM’nin kurulmasındaki en büyük etmen olan 2 Dünya Savaşında toplam resmi rakamlara göre 55 Milyon insan ölmüştür. Bu sayının daha fazla olduğu düşünülür iken ölenlerin büyük çoğunluğunun sivil olması en dikkat çeken yönlerinden birisi olmuştur. Bu savaşlar neticesinde onlarca devlet tarihe karışmış milyonlarca aile birbirinden koparılmış çocuklar öksüz, insanlar ailelerinden mahrum bırakılmıştır.

Savaşlar sonunda birçok ülke fakirlikle boğuşmuş kimi zaman yiyecek bulmakta zorluk yaşamıştır. İnsanlar bakışları, inançları, renkleri, düşünceleri ve hareketleri sebebiyle acımasızca katledilmiş en temel ihtiyaçları karşılayacak insan bile bulmada zorluklar yaşanmıştır. İlk dünya savaşının ardından Milletler Cemiyeti kurulmuş küresel sorunların üstesinden anlaşmalar ile gelinmesi sağlanmaya çalışılmıştır.

Fakat Milletler Cemiyeti oldukça azınlık olduğu için 2. Bir savaşa engel olamamış dünya tarihindeki en kanlı 6 yılını yaşamıştır. 1939 yılında patlak veren savaş 1945 yılında Almanların yenilmesiyle sona ermiş fakat adeta insanlık yok olmuştur. İşte bu savaş sürüp giderken 26 ülke ve temsilcileri Amerika’nın San Francisco eyaletinde bir araya gelerek savaşların yıkıcılığından ve tahribinden insanları korumak için ortak bir bildiri yayınlamış bunun neticesinde ise 24 Ekim 1945 tarihinde örgüt resmi olarak kurulmuştur.

Birleşmiş Milletler Örgütünün Temel Amaçları;

 • Uluslararası güven ve barışı tahsis etmek
 • Uluslararası ilişkileri düzeltmek
 • Ülkeler arası sosyal, kültürel ve ekonomik işbirliği sağlamak
 • Uluslararası krizlere, savaşlara, hastalıklara engel olmak
 • Temel hak ve özgürlüklerin tahsis edilmesi, insan haklarının savunulması
 • Birçok ülke ile sorunları çözmede ortak çalışma düzenleme

Birleşmiş Milletlerin Ana Organları

 • Genel Kurul
 • Güvenlik Konseyi
 • Sosyal ve Ekonomik Konsey
 • Uluslararası Adalet Divanı
 • Genel Sekreterlik

Genel kurul üye devletlerden oluşurken bu kurulda 5 temsilci üye bulunup hiçbir zaman değişmemektedir. Bu ülkeler; Amerika, Fransa, İngiltere, Çin ve Rusya’dır. Birçok genel karar bu 5 devlet tarafından verilmekte olup geriye kalan 192 ülkenin önemi bu 5 ülkeden daha azdır. Türkiye’de Birleşmiş Milletler bünyesinde yer almaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin