Bilgisayardan ses gelmiyor Windows 10 diyen pek çok kişi, Microsoft’un en güncel sürümü olan söz konusu işletim sisteminde karşılaştıkları bu problemi nasıl çözebilecekleri hakkında derin araştırmalara gitmektedir. Aslında sanıldığının aksine doğru adımların atılması halinde dileyen herkesin Windows 10 ses sorununu çözebilmeleri ve bilgisayarlarına format atmalarına gerek kalmadan ya da donanım değişmeden arzu ettikleri şekilde ses sistemlerini kullanmaları mümkün olabilmektedir.

Windows 10 Ses Sorunu Çözümü

Windows 10’a yakın zamanda geçiş yapan bazı kullanıcıların son zamanlarda sık sık karşılaştıkları sorunlar arasında yer alan Windows10 ses gelmeme sorunu, doğru adımların atılması halinde kolaylıkla çözülebilmektedir. Windows10 yükledikten sonra meydana gelen ses problemlerinde kişilerin izleyebilecekleri 3 farklı yol bulunmaktadır. Buna göre bilgisayardan ses gelmiyor Windows 10 diyenlere tek tek başlıklar halinde deneyebilecekleri çözüm yollarından bahsedilebilmektedir.

Ses Sürücüsü Güncellemesi

Windows 10 bilgisayardan ses gelmiyor diyenlere ilk olarak ses sürücülerini güncellemeleri önerilmektedir. Bunun için ‘’Bilgisayarım’’ bölümüne tıklamaları ve daha sonra ‘’Özellikler’’ kısmına geçiş yapmaları gerekmektedir.

Burada sol alt kısımda yer alan ‘’Aygıt Yöneticisi’’ kısmına çift tıklanması durumunda ‘’Ses girişleri ve çıkışları’’ bölümüne geleceksiniz. Oradan aşağıda gözüken ‘’Hoparlör’’ kısmına çift tıklanması halinde ise yine açılan menüden ‘’Sürücü’’ ve ardından “Sürücüyü Güncelleştir” seçeneği seçilebilmektedir. Böylece bilgisayar kullanıcıları bilgisayarlarında yer alan ses sürücüleri için en yeni sürümü internet üzerinden aratabilmektedir. Daha yeni bir sürümün bulunması halinde ise güncelleme yapılması ve bilgisayarın yeniden başlatıldıktan sonra kontrol edilmesi yeterlidir. Bahsedilen bu yöntem ile Windows10 ses gelmeme problemi rahatlıkla çözülebilmektedir. Fakat yine de problemi devam eden kişilere ikinci bir yol olarak driver servisini yeniden başlatmaları tavsiye edilmektedir.

Driver Servisini Yeniden Başlatma

Windows 10 bilgisayardan ses gelmiyor diyen ve buna bir çözüm arayan bilgisayar sahiplerine ikinci seçenek olarak önerilebilecek driver servisini yeniden başlatma yöntemi, çoğu durumda problemi tamamıyla giderebilmektedir. Bunun için de ilk olarak bilgisayarda yer alan Çalıştır isimli uygulama açılmalı ve arama bölümüne Services.msc yazılmalıdır. Daha sonra da klavyede yer alan Enter tuşu ile devam edilmelidir.

Yeniden ekrana gelecek olan menüde alt kısımda bulunan ‘’Windows Ses’’ ve ‘’Windows Ses Bitiş Noktası’’ menülerine tıklanmalı ve akabinde ‘’Yeniden Başlat’’ seçeneği üzerinden ‘’Driver Servis Uygulaması’’ tekrardan başlatılmalıdır. İşlemin tamamlanmasının ardından da bilgisayar sahipleri sistemlerini yeniden başlatmalıdır. Tüm bu sürecin sonucunda Windows10 ses gelmeme probleminin çözülmüş olması gereklidir. Ancak her şeyi doğru şekilde yapmış olmalarına rağmen çözüme ulaşamayan ve farklı bir çözüm yöntemi arayan kişilere de son yöntem olarak sistem yenileme yapmaları tavsiye edilmektedir.

Sistem Yenileme

Yukarıda bahsedilen iki yöntemi de denemelerine karşın halen Windows10 bilgisayardan ses gelmiyor diyen ve bu problemi çözmek isteyen bilgisayar sahiplerine bir de sistem yenileme yapabileceklerinden bahsedilebilir. Bunun için de bilgisayar kullanıcılarının ilk olarak ‘’Denetim Masası’’ bölümüne geçmeleri ve oradan da ‘’Ses’’ öğesini seçmeleri gerekmektedir. Daha sonra açılan sayfada yer alan hoparlör sekmesine sağ tık yapmaları ve ‘’Özellikler’’ bölümüne geçiş yapmaları gerektiği de ek olarak belirtilebilmektedir. Açılacak olan yeni pencerede ise ‘’Ses Efekti’’ seçeneği seçilmeli ve buradaki ayar ‘’Windows Varsayılan’’ olarak değiştirilmelidir. Bu işlemin tamamlanması halinde de problemin kalıcı olarak çözüleceği söylenebilmektedir.

Birbirinden farklı 3 yöntem üzerinden çözülebilecek olan Windows 10 bilgisayardan ses gelmeme problemi, uygulanan tüm işlem süreçlerine rağmen yine de giderilemiyorsa bu kez son çare olarak Windows10 işletim sistemini yeniden yüklemek gerektiği dile getirilebilmektedir. Ancak yine de bilgisayar kullanıcılarına sistemlerine format atmadan önce verilen yöntemleri tek tek denemeleri kesinlikle tavsiye edilmektedir.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin