Atatürk Haftası (10-16 Kasım)

Atatürk Haftası (10-16 Kasım)

Ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk 10 Kasım 1938 tarihinde saat 09.05’te hayata gözlerini yumdu. O tarihten bu güne değin her yıl 10 Kasım tarihinde ülkemizin genelinde Atatürk Haftası olarak anılmaktadır. Bu haftada Mustafa Kemal Atatürk’ün gençliği, yaşantısı ve ilkeleri anlatılmaktadır. Gazi Mustafa Kemalin daha iyi anlaşılması için konuşmalar ve konferanslar düzenlenmektedir. Tüm ülke genelinde Radyo ve Televizyonlarda Atatürk’ü anma programları gerçekleştirilir. 10 Kasım tarihinde M. Kemal Atatürk tüm yurt genelinde törenlerle anılmaktadır.

Günün Anlam ve Önemi

Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk aramızdan ayrıldığı 1938 yılından bu yana her daim anılmakta ve hayatı genç nesillere aktarılmaktadır. Oldukça kısa olan ömründe bir devletin savaştan sağlam çıkmasını sağladı ve dünya tarihinde bir yer edindi. O ait olduğu memleketi ve milleti için ömrünü ortaya koydu ve her türlü zorluğa kanat gererek devletinin kaderini değiştirdi. Kendisi sadece bir siyasetçi değil aynı zamanda bir komutan ve bir asker idi. Yıllarca cephelerde savaşmış milletini ve devletini düşmana karşı savunmuştur. Yeri geldiğinde ise mecliste yerini almış liderlik etmiştir.

Birinci dünya savaşı sürerken kendisi Anadolu’ya ayak basmış halkı ve askeri ayaklandırmış kurtuluş mücadelesini başlatmıştır.  Bu mücadele yıllar boyu sürmüş devletin her noktasına yayılmış ve her noktadaki düşmanlar Anadolu’nun fedakar insanı sayesinde püskürtülmüş vatan toprağı düşmana yar edilmemiştir. Kurtuluş mücadelesinin üstünden geçen 4 yılın ardından Türkiye Cumhuriyeti Kurulmuş ve başkenti Ankara olarak ilan edilmiştir. Daha sonra başkentti Türkiye Büyük Millet Meclisi kurulmuş ve devletin yönetimi halka teslim edilmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Hayatı

Gazi Mustafa Kemal 1881 yılında Selanik’te doğmuştur. Daha sonra mektep ve harbiye okullarında eğitim alarak kendisi asker olmuştur. Askerliği süresince sürekli terfi alan Gazi Mustafa Kemal 1.Dünya savaşı sürecinde Trablusgarp ve Çanakkale’de komutanlık yapmış askerleri layığıyla yönetmiştir.

Kurtuluş mücadelesine İstanbul’dan yola çıkarak başlayan Mustafa Kemal Atatürk dönemin padişahı Sultan Vahdettin tarafından görevlendirilerek 1919 yılında Samsun’a çıkmış ve kurtuluş mücadelesini başlatmıştır. Zamanla çeşitli illerde kongreler düzenleyen Mustafa Kemal halkı düşmanlara karşı birlik ve beraberliğe davet etmiş kurtuluş savaşının başlamasında baş rol oynamıştır. Kurtuluş Savaşının sona ermesi ve yeni Devletin kurulması ile birlikte Cumhurbaşkanı seçilen Gazi Mustafa Kemal 1938 yılında Ankara’da vefat etmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin