Arama Sırasında Ekranın Kapanması

Akıllı telefonlarda bataryanın ömrü çok önemli bir sorun haline gelmiştir. Akıllı telefon üreticileri Batarya tasarrufu sağlamak için bir sensör yardımı ile telefon kulağa getirilince akranı kapatıp, gereksiz güç tüketiminin önüne geçmiştir. Ancak bu sensör bazen bozulabiliyor veya çok basit bir nedenle Ekran koruyucu cam veya film yüzünden doğru çalışmayabiliyor. Bu durumda Arama Sırasında Ekranın Kapanması sorunu ortaya çıkıyor.

Arama Sırasında Ekranın Kapanması

Çoğu Android akıllı telefon kullanıcısı, Telefonlarında arama yapıp telefonu kulağına götürdükten sonra, Telefon ekranının kararıp karşıdaki kişi telefonu kapatana kadar da açılmaması sorunu yaşıyor. Yani Android kullanıcısı telefonu kulağından çekse de ekran hep siyah kalıyor, açılmıyor.

Ekranın Kararması Çözüm yolları

Bu sorunun birden fazla sebebi olabilir sizlere adım adım bazı çözüm yolları sunacağız. bu çözüm yollarını teker teker deneyerek çözüm sağlayabilirsiniz.

Bazı telefonlarda Ayarlar > uygulamalar > tümü > temel uyku modu ‘nu devre dışı bırakınca sorun çözülüyor.

Sensörü kalibre edin

Çoğu durumda sensör kalibrasyonu bozulmuş olabilir. Bu durumda sensörü kalibre etmeniz sorunu çözebilir. Kalibrasyon için, Her telefon için ayrı kodlar bulunmaktadır tüm bu kodları paylaşamayız ancak örnek bir kullanım verebiliriz. Örneğin: Telefonumuzun arama ekranından *983*0# numarayı çeviriyoruz. Açılan menüden Sensör‘ü bulup Kalibre edeceksiniz. İşlem tamam.

Telefon modelinizi Google’da aratarak uygun kodları bulabilirsiniz Örneğin: “LG G5 Hidden menü kodu” ya da “Galaxy S7 Calibration code”

Ekran koruyucu Jelatini kaldırın

Çoğu zaman kaliteli ekran koruyucu cam veya jelatinler de dahil olmak üzere, Telefonun sensörünün doğru çalışmasını engelleyebilir. Evet hiç ihtimal vermeseniz de veya jelatini ya da temperli camı yeni takmış olsanız bile, bu yüzden sensörünüz doğru çalışmasına engel olabilir.

Telefonu sıfırlayın

Çoğu zaman bu hata yazılımsal olabilmektedir. Eğer telefonunuzda ekran koruyucu jelatin yoksa veya kullanmıyorsanız, Telefonunuzu sıfırlayarak çözüm sağlayabilirsiniz. Unutmayın bu sadece bir denemedir. yani kesin olarak çözüleceğini bilmiyoruz ama denemekte de fayda var. Telefonu sıfırlamadan önce bilgilerinizi, içeriklerinizi yedeklemeyi unutmayın.

Android telefonlarda sıfırlama genelde Ayarlar / Genel / Yedekle & sıfırla yolunda olur. Diğer modellerde de benzer şekildedir.

Kulağa yaklaştırma ayarlarını kapatın

Eğer diğer adımlardan çözüm sağlayamazsınız, bazı telefonlarda bu tür ayarlar olabilmektedir. Genelde Arama ayarlarında bulunmaktadır. Sizde telefonunuzda bu tür kulağa yaklaştırınca ekranı kapat veya yakınlık sensörü vb ayarlar varsa kapatıp, ekran kararması sorununa geçici bir çözüm sağlayabilirsiniz. Unutmayın bu ayar her telefonda olmayabilir.

Telefonu servise gönderin

Eğer yukarıdaki çözümler işinize yaramadıysa, tek çare telefonu garanti veya servislere göndermek kalıyor.

Yayınladığımız bu çözüm yolları umarız işinize yarar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin