Android Telefonlar için Hızlandırma Yöntemleri

Telefonunuz çok mu yavaşladı? Android telefonunuzda donmalar, takılmalar mı meydana geliyor? Android telefonunuzun şarj’ı çabuk mu tükeniyor? o zaman sizler için hazırladığımız Android Telefonlar için Hızlandırma Yöntemleri tam size göre.

Günümüzde gittikçe kullanımı artan Mobil işletim sistemi Android’in artı yönleri olduğu gibi eksi yönleri de var. Android’in olumsuz yönlerinden bazıları: Çok yüksek donanımlara rağmen tam olarak stabil olmaması ve Donanım/Performans oranının İOS’un çok altında olmasıdır. Tabi ios’un kendi telefonu için üretildiğini ve Android’in de tek bir donanım için üretilmediğini de unutmayalım.

Android Telefonlar için Hızlandırma Yöntemleri

Android – ios tartışmasını bir kenara bırakalım ve Android akıllı telefonumuzu nasıl hızlandırıp ve performansını artırıp batarya süresini uzatabiliriz ve Android Telefonlar için Hızlandırma Yöntemleri nelerdir hep birlikte bakalım. Eğer Android cihazınız düşük donanımlara sahipse, bazı özelliklerden ve uygulamalardan ödün vermemiz gerektiğini unutmayalım.

Kullanmadığınız Uygulamaları kaldırın

Android cihazınızda uygulama yüklendikçe performansının da bu oranda düşeceğini unutmayın. Çünkü Çoğu android uygulaması, arka planda çalışabiliyor veya bildirim gönderebiliyor. Bu durumda telefonunuzda, hali hazırda yüklü uygulamaları gözden geçirin, kullanmadığınız veya az kullandığınız Oyun veya uygulamaları kaldırın.

En çok pil tüketen uygulamaları bulun

Telefonunuzda en çok güç tüketen uygulamaları bulmak için: Ayarlar > Genel > Pil > Pil kullanımı kısmına giderek görebilirsiniz.
Android Pil Kullanımı

Gereksiz Sistem Uygulamalarını Dondurun

Android telefonlar üzerinde birçok uygulama kurulu olarak gelir. Bu uygulamalar, sistem dosyası olduğu için kaldırılamazlar (Rootlu telefonlarda kaldırılabilir). Öncelikle Gereksiz sistem uygulamalarını gözden geçirip devre dışı bırakılacakları tespit edin.
Android Uygulama YöneticisiAndroid telefonunuzdan Ayarlar > Genel > Uygulama yöneticisi veya Uygulamalar kısmına gidin. Burada Tüm uygulamalar veya Sistem uygulamaları kısmına gidin. Dondurmak istediğiniz uygulamayı listede bulun ve tıklayın. Son olarak “Devre Dışı Bırak” butonuna tıklayarak uygulamayı dondurun. Bu işlemleri tüm diğer dondurmak istediğiniz uygulamalar için de yapın.

Antivirüs veya Güvenlik yazılımlarını kaldırın

Android akıllı telefonlar bilgisayarlar gibi kolay virüs bulaşmazlar. Root yapmazsanız ve Google play store dışından uygulama yüklemiyorsanız, pekte bir güvenlik riskiniz yoktur. Onun için Güvenlik yazılımlarını kaldırmanız yararlı olacaktır.

Çoğu Antivirüs uygulaması büyük miktarda donanım ve güç kullanır. Eğer sizde bu tür bir uygulama kullanıyorsanız. kaldırınca performansa etkisini görebilirsiniz.

Telefonunuzu yeniden başlatın

Uzun süre açık kalan telefonda, eski işlemlerden kalan bazı yükler kalmış olabilir. Bazen donanımlarda çakışmalar veya kararsız durumlar meydana gelebilir. Bu durumlarda telefonda takılmalar veya uygulama durduruldu hataları alabilirsiniz. Bunun için Android telefonu düzenli olarak Yeniden başlatmakta fayda var.

Gereksiz Dosyalardan kurtulun

Android telefonunuzdaki uygulama ve İnternet kullanımlarında, zamanla önbellek gibi gereksiz dosyalar birikebilir. Bu durum telefonunuzda depolama sıkıntısı ve performans kaybı oluşturabilir.

Android Telefonunuzdaki gereksiz dosyaları temizlemek için, varsa Telefonunuzun kendi temizleyicisini kullanabilirsiniz, Yoksa Android Marketten SD Maid adlı uygulamayı kullanabilirsiniz.  SD Maid ile Artık Bulucu, Sistem Temizleyici, Uygulama Temizleyici özelliklerini kullanabilirsiniz. Veritabanı özeliğini kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

SD Maid ile gereksiz dosyaları temizleme

Animasyonlu Duvar Kağıdını kaldırın

Eğer telefonunuzda arkaplan olarak animasyonlu bir duvar kağıdı kullanıyorsanız, telefonunuzda belli bir donanımı ve şarjı kullanıyor anlamına gelmektedir. Animasyonlu Duvar Kağıdı yerine sabit jpeg bir resim kullanmanız daha performanslı olacaktır.

Ekranları ve Widgetları yönetin

Android’in önemli yanlarından biri de ekranda uygulamaya gitmeden, çeşitli görevler ve bilgilendirmeler sunan widgetlerdir. Widget’ini kullandığınız bir uygulama Arka planda açık demektir. Buda performans kaybı getirecektir.

Android’de iki adet ekran vardır, Ana ekran ve Uygulama ekranı. Uygulama ekranı yüklü uygulama sayısına göre kendisi artar, ancak Ana ekranda ise widget veya kısayollar eklediğimiz için istediğimiz kadar ekran oluşturabiliyoruz. Bu durumda Ana ekran sayısını da maksimum iki yapın.

Animasyonları kapatın

Android sisteminde çeşitli Pencere ve geçiş animasyonları vardır. Bu animasyonlar belli miktarda performansı etkilemektedir. Eğer düşük bir donanıma sahipseniz. bu telefonlarda donma veya takılmalara sebep olacaktır. Bu efektleri kapatmanız sadece görsel anlamda kaybınız olacaktır, ancak diğer tarafta batarya süresi ve performansınız artacaktır.

Animasyon ayarları Geliştirici Seçenekleri menüsünde bulunmaktadır. Eğer Geliştirici Seçeneklerine ilk defa duyuyorsanız, bu menü gizlidir. Geliştirici Seçeneklerini aktif hale getirmek için Ayarlar > Genel > Telefon hakkında > yazılım bilgileri > Yapım numarası kısmına 5-6 defa üst üste basın ta ki artık bir geliştiricisiniz diyene kadar.

Daha sonra geri gelip Ayarlar > Genel kısmında Geliştirici seçenekleri adlı bir özelliğin açıldığını göreceksiniz. buraya giderek Pencere animasyon ölçeği, Geçiş animasyon ölçeği, Animatör süresi ölçeği adlı kısımları teker teker Animasyon kapalı konuma getirin. daha sonra buradan çıkın. UYARI: Diğer Geliştirici seçenekleri ile oynamayın!

Android Animasyon Ölçeği

Senkronizasyon Ayarlarını Değiştirin

Senkronizasyon, Telefon ile bulut sunucu arasında verilerin eşitlenmesidir. Arka planda belli aralıklarla bu işlemler yapılır. Örneğin; Google Play Store ile bir Gmail hesabı ile giriş yapmışsanız, Otomatik olarak senkronizasyon açılır ve Gmail, Rehber, Takvim, Google fit verileri belli aralıklarla eşitlenir.

Senkronizasyona ulaşmak için; Ayarlar > Genel > Hesaplar ve senkronizasyon kısmına gidin. Burada bağlı hesapların listesi çıkacaktır.

Android Hesaplar ve Senkronizasyon

Senkronizasyon hesaplarında istemediğiniz şeyler varsa devre dışı bırakın. Mesela Whastapp etkinse Rehberinizi eşitleyip listenizi sağlar. eğer kapatırsanız Whatsapp listeniz güncellenmez. Diğer bir örnek; Google hesabında Gmail devre dışı bırakılırsa epostalar kontrol edilmez. Mesela Google fit ile bir işiniz yoksa bunu devre dışı bırakabilirsiniz. ya da hiç bir şekilde senkronizasyon istemiyorsanız, Otomatik senkronizasyon özelliğini devre dışı bırakabilirsiniz.

Farklı bir Arayüz(Launcher) kullanın

Android telefonlarda Launcher denilen bir arayüz vardır, ancak bazen bu arayüzler belkide iyi kodlanmadığı için telefonu yorabilirler. Bunun yerine Google play store de bulunan alternatif launcherlar kullanabilirsiniz. Buradan Google Play Store’daki Launcherlara bakabilirsiniz.

Size tavsiye edebileceğimiz bazı Lancherlar: Arrow LauncherGO Başlatıcı EX:Tema&D.KağıdıGoogle Asistan LauncherCM Launcher 3D-Tema

Greenify ile Arka Plandaki Uygulamaları uyutun

Android Telefonlar için hızlandırma yöntemleri içinde en çok önem verdiğim başlık belkide budur. Greenify Root olmadan da çalışabilen, ancak telefon rootlu olunca daha iyi çalışan bir görev sonlandırıcı uygulamasıdır. Ancak Greenify’i diğer task killer yazılımlarından ayıran yanı, kapatılan uygulamaları siz tekrar açana kadar açılmaz.

Greenify’nin kullanımı gayet basittir. Listeye eklediğiniz uygulamaları kapatarak arka planda çalışmasına engel olur. Greenify’nin Otomatik uyutma, elle uyutma, Ekran kapadığında uyutma seçenekleri bulunuyor. Greenify hakkında daha detaylı bilgi için Buradaki yazımıza bakabilirsiniz.

Özel bir ROM kurmayı deneyin

Android telefonlar üzerinde gelen Stock Romlar (Orijinal yazılım) içerisinde, belkide hiç kullanmadığımız yazılımlar barındırır. Ayrıca bazı stock romlarda işlem kısıtlamaları yapılmış olabilir. Bu durumda çoğu kişi Custom Romlar (Özel Yazılımlar) kullanıyor.

Custom Romlar genelde Stock Rom tabanlı olurlar. Custom romlarda gereksiz(bloatware) uygulamalar bulunmaz, ve geliştiriciler bazı yerlerde kendi değerlerini kullanarak hız vaadinde bulunurlar. En çok tercih edilen Custom Romlar LineageOS‘lardır.


Android Telefonlar için hızlandırma yöntemleri ve adımları uyguladıysanız, gözle görülür şekilde Android telefonunuzu hızlandığını ve batarya süresinin uzadığını göreceksiniz.

Bu yöntemler hakkında fikirlerinizi aşağıda yorum olarak belirtebilirsiniz. Sizin de Android’i hızlandırdığını veya performansı etkilediğini düşündüğünüz, bazı şeyler varsa yorum olarak belirtebilirsiniz.

5 YORUMLAR

  1. Hızlandırma tekniklerini denedim özellikle animasyonları kapatmak çok etkili oldu. Telefonum eskisinden daha hızlı diyebilirim.

  2. duvar kağıdı fotoğrafım renkli renkliydi onu siyah bir fotoğrafla değiştirdim ayarlardan baktım ekranın harcadığı pil azalmış

  3. Telefonumun senkronizasyonlarını kapadım mailleri felan yenilemiyor ama girip gmaile yenileyince gözüküyor. Şarjıda etkiliyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin