Android Root

Android Root Nedir? Ne işe Yarar? Nasıl Root Yapılır? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir? Android Root Yapmak, Android Telefonlara Root Atmak, Root ne işe yarar.

Merhaba değerli İdeal Kaynak okurları bu yazıda çoğu android kullanıcısının merak ettiği veya duyup ta ne işe yaradığını bilmediği root hakkında sizi bilgilendirmeye çalışacağız.

Root Nedir?

Root Kelimesi Bilgisayar yazılımları dilinde Ana Dizin(Kök) Demektir. Root kelimesi daha çok linux işletim sistemlerinde kullanılan bir terimdir. Root kelimesini Android platformlarında ve telefonlarında duymamızın sebebi ise Android işletim sistemininde linux tabanlı olmasından kaynaklanmaktadır. Windows işletim sistemlerinde bu terim karşımıza Administrator olarak çıkar.

Root ne işe yarar?

Root sistem dosyalarının bulunduğu kök dizine erişebilen kullanıcı yetkisidir. yani root yetkisini alan bir kullanıcı veya uygulama sistem ayarlarını veya dosyalarını istediği şekilde kullanma ve düzeltme yetkisini almış olur; bu nedenle rootlanmış bir telefonda her türlü düzeltme ve işlem yapılabilir.

Satın aldığınız Android telefonlar, marka model fark etmeksizin genellikle root’suz olarak çalışacak şekilde ayarlanmıştır. Yani, yeni aldığınız bir telefonda sistem dosyalarına ulaşamaz ve köklü değişiklikler yapamazsınız. Bunun sebebi ise, telefon üreticilerinin aldığı bir çeşit güvenlik önlemidir. Çünkü telefon kullanıcısının telefonun kök dizinine ulaşarak sistem dosyalarını silmesi veya bozması önlenmiş olur. Çünkü sistem dosyaları değiştirildiğinde telefon bir daha çalışmayabilir.

Neden Root Yapılır?

Peki bazı uygulamalar sadece root’lu telefonda çalışıyor, neden? Çünkü android telefonlarda çalışan uygulamalar da, telefon root’lu olmadığı sürece sistem dosyalarına ulaşamazlar. Bu da bir güvenlik önlemidir. Ancak profesyonel veya teknik android kullanıcıları için sistem dosyaları üzerinde değişiklik yapmaya yarayacak bazı uygulamalar geliştirilir. Bu uygulamaların telefonunuzda çalışması için de telefonunuzun root’lu olması gerekir. Mesela root’lu telefonlarda çalışan bir uygulama, telefonunuzun cpu yani işlemcisinin ayarlarını değiştirerek hızlandırabilir veya sınırlayabilir. Bu uygulamayı kullanmak için teknik anlamda donanımlı olmak gerekir.

Android Root Nasıl Çalışır?

Root yapılan telefonun bootloader(önyükleme) dosyası kırılır ve ardından su dosyaları ve su uygulaması sisteme eklenir. Root yapılan bir telefon, bir yardımcı uygulama sayesinde root yetkisi verir (superuser, supersu gibi). Root yetkisi isteyen uygulamaya superuser uygulaması cevap verir ve size sorar izin verilsin mi? diye sizde o zaman izin ver veya reddet dersiniz.

Root Yapmanın Zararları Nelerdir?

Root yapılan bir telefonun bootloader kısmı kırılmış olur (Orijinal stock rom yüklenirse eski haline döner) böylece telefon garantiden çıkmış olur.(Orijinal stock rom yüklenirse tekrar garanti kapsamına girer). Telefonunuz orijinal stock rom yükleninceye kadar güncelleme almaz. ayrıca bilmediğiniz uygulamalara yetki vermeniz telefonunuzu riske düşürür ve virüslü uygulamalara maruz bırakabilir. Aslında root zararları sizin elinizdedir hangi uygulamaya root yetkisi vereceğinizi bilmelisiniz. güvenmediğiniz uygulamalara veya sizin isteğiniz dışındaki Root isteklerini reddetmelisiniz.

Nasıl Root Yapılır?

Root yapmak üreticilerin isteği dışındadır. bu yüzden root işlemleri gayri resmi kişilerce yapılır ve internette dağıtılır. telefonunuza uygun root işlemlerini google ‘den araştırmalı veya bize sormalısınız. Bizde siteye eklemeye çalışırız. root işlemi bir yazılım baz alınarak yapılır. bu yüzden yeni bir güncelleme de çalışmayabilir. her telefon için ve android sürümü için root dosyaları ve işlemeri farklıdır. Bu yüzden aramayı şöyle yapmalısınız Örneğin: telefonunuzda android 6.0 yazılımı varsa “LG G3 Android 6.0 Root” şeklinde google de arama yaparsanız uygun dosyaları ve işlemleri bulmuş olursunuz.

Android Root

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin