Afet Eğitimi Hazırlık Günü (12 Kasım)

Afet Eğitimi Hazırlık Günü (12 Kasım)

Ülkemiz afetler konusunda oldukça tehlikeli bir konumda bulunan bir ülkedir. Özellikle deprem tehlikesinin en yüksek olduğu ülkeler arasında yer alan ülkemizde bugüne kadar onlarca yıkıcı ve tahrip edici deprem yaşanmıştır. Bu sebeple ülkemizde her 12 Kasım tarihinde Afet Eğitimi Hazırlık Günü olarak kutlanmakta ve insanlar bilinçlendirilmektedir.

Deprem, sel baskınları, heyelan, çığ, yangın ve tsunami gibi olaylar doğal afetlerdir. Doğal afetler insanların gücünü aşan engellenemeyecek derecede büyük doğa olaylarıdır. Doğal afetler can ve mal kaybına yol açan insan gücünü aşan ve ne zaman meydana geleceği tam olarak kestirilmeyen olaylardır. Ancak bu afetlere karşı bilinçlenerek sakınabilir, zararı azaltarak hayatta kalma şansımızı arttırabiliriz. Bu amaçla Afet Eğitimi Hazırlık Günü bu hazırlıkların yapılması ve afetlere karşı bilinçlenilmesi açısından oldukça önem taşıyan günlerdir. Okullarda yapılan etkinliklerle öğrenciler afete karşı neler yapılacağını öğrenirken radyo ve televizyonlarda yapılan yayınlarla ise afetlere nasıl hazırlanacağımız anlatılarak halk bilinçlenir.

Doğal Afetler

Ülkemizde en çok meydana gelen doğal afet kuşkusuz depremdir. Depremler yerin kilometrelerce uzaklığındaki fay hatlarının harekete geçmesi ve yer kabuklarının hareket etmesi sonucu kaymaya ve kırılmaya uğraması ile meydana gelmektedir. Depremlerin şiddeti sismograf adı verilen ölçüm aleti ile ölçülmektedir. Buna ek olarak depremin ana üssü tespit edilerek kayıt altına alınmaktadır.

Depremler daha önceden tahmin edilemeyen bir afet olduğu için yıkıcılığı oldukça büyük çaplarda olmaktadır. Fakat son yıllarda gelişen teknoloji ve çeşitli yöntemler ile depreme hazırlanabilir, deprem öncesi ve sonrasında yapılacaklarla zararı en aza indirgeyebiliriz. Deprem gelmeden binalarımızın depreme dayanıklı olması kontrol edilmeli evde yer alan eşyaların devrilmeyecek şekilde yerleştirilmesi gerekmektedir.

Alınması gereken önlemler

Ayrıca depreme hazırlık için evlerinizde birer deprem çantası olması gerekmektedir. Bu çantanın içerisinde bir fener, ilk yardım malzemesi, uzun süre bozulmayacak yiyecekler, düdük ve en önemlisi su gibi temel malzemeler olmalıdır. Deprem çantaları oldukça kolay ulaşılabilecek noktalara mümkünse sığında noktalarına konulmalıdır.

Deprem sırasında masa ve sehpa altlarına saklanarak deprem anında çanta aramakla uğraşmaz direk saklanma noktasına sığınarak depremden korunabilirsiniz. Sarsıntı durana kadar ellerinizi başını koruyacak şekilde olduğunuz yerde beklemeli sarsıntı sırasında balkon, merdiven ve asansör gibi depremde ilk olarak yıkılacak noktalara gitmemeye özen gösterin. Eğer depreme dışarıda yakalanırsanız binalardan ve direklerden uzaklaşarak açık alanlara ilerlemelisiniz.

Depremin yanı sıra sel ve yangınlar için dayanıklı binalar ve altyapı düzenlenmeli yangın söndürme cihazları yönetmeliklere uygun yerlerine yerleştirilmeli ve düzenli olarak kontrolleri yapılmalıdır. Sel baskınlarına karşı şehirleşmede altyapılar geliştirilmeli gider noktaları sürekli temizlenerek tıkanıklıkları giderilmelidir. Çığ ve heyelan bölgeleri tehlike arz etmeyecek şekilde ağaçlandırılmalı aşırı kar yağışı olan bölgelerden uzak durulması gerekmektedir. Kaya düşmesi tehlikesine karşı ise çelik tellerle şevler kaplanmalı kayaların düşmesi engellenmelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin