Bilindiği gibi işlemciler bir bilgisayarın adeta kalbi niteliğinde ve bu konuda sayısız sorunlar ortaya çıkıyor. %100 cpu kullanımı sorunu da bu problemler arasında yer alıyor ve bilgisayar sahipleri bu soruna çeşitli cevaplar arıyor. Windows’ta sıradan bir günde durduk yere işlemcinizden sesler gelebilir ve ısınma gibi durumlar ortaya çıkabilir. Buna bağlı olarak bilgisayar yavaşlar ve bu duruma canımız sıkılır. Fakat dert etmenize gerek kalmadan bu işlemin pratik çözümünü sizlere sunacağız.

WmiPrvSE.exe Aşırı İşlemci Kullanıyor Sorunu Çözümü

WMI Provider Host isimli bir program, sürekli olarak bilgisayar üzerinde çalışıyor. Bu yazılım Windows’un Windows Management Instrumentation isimli uygulama temsil ediyor ve adı da bu şekilde çıkıyor. Bu Windows yazılımı bazı durumlar yüksek işlemci kullanımı yapabiliyor. Eğer sizin bilgisayarınızda da %100 cpu kullanımı sorunu varsa, aşağıdaki adımları sırasıyla takip ediniz.

Öncelikle Görev yöneticisi alanına geçiş yapıyoruz ve WmiPrvSE.exe’yi buluyoruz. İşlemcimizi ve RAM kullanımınız haddinden fazla kullanım yapıyorsa, ortada bir sorun var demektir. Öncelikli olarak hizmetler alanında bu uygulamayı yeniden başlatıyoruz. Fakat bu işlem işe yaramadıysa, aşağıdaki adımları uyguluyoruz.

-Başlata girip “Olay Görüntüleyicisi” yazıp olay görüntüleme penceresini açınız.

-Soldaki dizinlerden sırasıyla devam ederek: “Uygulama ve Hizmet Günlükleri > Microsoft > Windows > WMI-Activity > Operational” alanına geçiyoruz

-Karşımıza WMI servisinin olay günlüğü ekranı çıkacaktır, buradan kırmızı hata butonu ile gösterilenlere tıklayıp istemci işlemci kimlik numarasını not ediyoruz.

–Bu istemci numarasını kayıt ettikten sonra görev yönetici alanından “Ayrıntılar” sekmesine geçiyoruz.

-Buradan PID numarasına tıklayıp listeyi büyükten küçüğe sıralıyoruz ve not ettiğimiz kodu buluyoruz.

-PID numarasına göre bulduğumuz zaman ilgili kutuya sağ tıklayıp “Dosya konumunu aç” diyoruz. Önce Google ile tek tek yazılımların aratmasını yapıyoruz. Bu dosya içerisinde eğer Windows uygulaması olmadığına dair hemfikir olursanız, hemen kaldırıyoruz. %100 cpu kullanımı sorunu genelde bu zararlı uygulamalardan olmaktadır. Bu yazılım virüs olabileceği için bir AdwCleaner tarzı uygulamayla bilgisayarınızı mutlaka taratınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin